LYNGBY STADION (Tipsbladet): Med en derbysejr på 1-0 over FC Nordsjælland fik Lyngby Boldklub søndag kæmpet sig op på den rigtige side af nedrykningsstregen i den sidste spillerunde af grundspillet.
Det var dog ikke uden en vis portion held, at sejren kom i land, og det var Lyngbys Magnus Jensen heller ikke bleg for at erkende, da forsvarsspilleren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg synes ikke, at det er vores bedste kamp, og vi møder også et godt hold, som har nogle gode løsninger på noget af det, vi er mindre gode til. Så det blev lidt en lang kamp, men så er det fandme flot, at vi får hævet tre point ud af en kamp, hvor vi ikke spiller verdens bedste kamp, lød det her fra Magnus Jensen.
I hentede 10 point i hele efteråret. Nu har I hentet otte point i de seneste fire kampe, havde I turdet tro på det?
– Ja, det tror jeg faktisk. Jeg synes, at vi går ind til de fleste kampe og tænker, at vi kan vinde. Det er den fornemmelse, vi har, og det er den fornemmelse, vi har bygget op over lang tid, så jeg er ikke specielt overrasket, lød det her fra Magnus Jensen, der ikke ville fokusere så meget på det faktum, at Lyngby nu er over stregen.
Inden kampstart havde Lyngbys fans en lille hilsen til gæsterne fra Farum, da de foldede et banner ud med teksten ‘Nordsjælland vil altid være kongeblå’. For Magnus Jensen og holdkammeraterne var det også ekstra rart at hente en derbysejr.
– Det er fedt, mand. Det er så fucking fedt. Der er sindssygt god stemning herude, og der er virkelig mange, der fortjener sådan en sejr her. Det er længe siden, vi har vundet over dem, så det var bare fucking fedt. Nordsjælland er kongeblå, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at sejren var mere end bare de tre point.
– Ja, det er det. Det er sådan en kamp, hvor vi har sat kryds i kalenderen, og når man så hiver tre point i en kamp, hvor vi har kæmpet rigtigt hårdt i de sidste 20 minutter og hvor vi står rigtigt godt imod, så er det en forløsning.
I anden halvleg var der en episode, hvor FC Nordsjælland fik annulleret efter et mål på grund af offside. I TV 2’s kommentering af kampen blev der peget på, at linjerne måske var blevet trukket forkert, og i et interview med TV 2 pegede FC Nordsjælland-træner Jens Fønsskov Olsen på, at de tegnede streger ‘ligner noget, børnene lavede, da de var små’. Magnus Jensen havde ikke selv set billederne og havde ikke så meget at sige om, hvorvidt stregerne var trukket rigtigt eller ej.
– Hvis det er det, man vil brokke sig over, så er det fint nok, lød det kortfattet fra forsvarsprofilen om den situation.
Mens Magnus Jensen igen var et af sit holds bedste, var det i søndagens kamp Jannich Storch, der måske var allermest afgørende, da Lyngby-keeperen undervejs i opgøret mod FC Nordsjælland hev en håndfuld imponerende redninger frem.
– Han er vanvittig. Det må man bare sige. Hold kæft en god målmand. Man er aldrig i tvivl om man skal lave et frispark eller et straffespark, for man ved bare, at han tager den, når de kommer forbi. Det er en sindssyg sikkerhed at have, lød det afslutningsvist fra Magnus Jensen om holdkammeraten.
Lyngby ligger nu nummer 10 i Superligaen, ét point foran Sønderjyske og fem point foran Vejle, der søndag slog AGF.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Reagerer på Brøndby-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED