LYNGBY STADION (Tipsbladet): Med en derbysejr på 1-0 over FC Nordsjælland fik Lyngby Boldklub søndag kæmpet sig op på den rigtige side af nedrykningsstregen i den sidste spillerunde af grundspillet.
Det var dog ikke uden en vis portion held, at sejren kom i land, og det var Lyngbys Magnus Jensen heller ikke bleg for at erkende, da forsvarsspilleren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg synes ikke, at det er vores bedste kamp, og vi møder også et godt hold, som har nogle gode løsninger på noget af det, vi er mindre gode til. Så det blev lidt en lang kamp, men så er det fandme flot, at vi får hævet tre point ud af en kamp, hvor vi ikke spiller verdens bedste kamp, lød det her fra Magnus Jensen.
I hentede 10 point i hele efteråret. Nu har I hentet otte point i de seneste fire kampe, havde I turdet tro på det?
– Ja, det tror jeg faktisk. Jeg synes, at vi går ind til de fleste kampe og tænker, at vi kan vinde. Det er den fornemmelse, vi har, og det er den fornemmelse, vi har bygget op over lang tid, så jeg er ikke specielt overrasket, lød det her fra Magnus Jensen, der ikke ville fokusere så meget på det faktum, at Lyngby nu er over stregen.
Inden kampstart havde Lyngbys fans en lille hilsen til gæsterne fra Farum, da de foldede et banner ud med teksten ‘Nordsjælland vil altid være kongeblå’. For Magnus Jensen og holdkammeraterne var det også ekstra rart at hente en derbysejr.
– Det er fedt, mand. Det er så fucking fedt. Der er sindssygt god stemning herude, og der er virkelig mange, der fortjener sådan en sejr her. Det er længe siden, vi har vundet over dem, så det var bare fucking fedt. Nordsjælland er kongeblå, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at sejren var mere end bare de tre point.
– Ja, det er det. Det er sådan en kamp, hvor vi har sat kryds i kalenderen, og når man så hiver tre point i en kamp, hvor vi har kæmpet rigtigt hårdt i de sidste 20 minutter og hvor vi står rigtigt godt imod, så er det en forløsning.
I anden halvleg var der en episode, hvor FC Nordsjælland fik annulleret efter et mål på grund af offside. I TV 2’s kommentering af kampen blev der peget på, at linjerne måske var blevet trukket forkert, og i et interview med TV 2 pegede FC Nordsjælland-træner Jens Fønsskov Olsen på, at de tegnede streger ‘ligner noget, børnene lavede, da de var små’. Magnus Jensen havde ikke selv set billederne og havde ikke så meget at sige om, hvorvidt stregerne var trukket rigtigt eller ej.
– Hvis det er det, man vil brokke sig over, så er det fint nok, lød det kortfattet fra forsvarsprofilen om den situation.
Mens Magnus Jensen igen var et af sit holds bedste, var det i søndagens kamp Jannich Storch, der måske var allermest afgørende, da Lyngby-keeperen undervejs i opgøret mod FC Nordsjælland hev en håndfuld imponerende redninger frem.
– Han er vanvittig. Det må man bare sige. Hold kæft en god målmand. Man er aldrig i tvivl om man skal lave et frispark eller et straffespark, for man ved bare, at han tager den, når de kommer forbi. Det er en sindssyg sikkerhed at have, lød det afslutningsvist fra Magnus Jensen om holdkammeraten.
Lyngby ligger nu nummer 10 i Superligaen, ét point foran Sønderjyske og fem point foran Vejle, der søndag slog AGF.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER