Hylder holdkammerat: ‘Han er vanvittig’

Lyngbys Magnus Jensen var efter 1-0-sejren over FC Nordsjælland yderst tilfreds med, at 'De Kongeblå' hentede tre point i en kamp, hvor præstationen ikke helt ramte topniveuaet.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Med en derbysejr på 1-0 over FC Nordsjælland fik Lyngby Boldklub søndag kæmpet sig op på den rigtige side af nedrykningsstregen i den sidste spillerunde af grundspillet.

Det var dog ikke uden en vis portion held, at sejren kom i land, og det var Lyngbys Magnus Jensen heller ikke bleg for at erkende, da forsvarsspilleren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

– Jeg synes ikke, at det er vores bedste kamp, og vi møder også et godt hold, som har nogle gode løsninger på noget af det, vi er mindre gode til. Så det blev lidt en lang kamp, men så er det fandme flot, at vi får hævet tre point ud af en kamp, hvor vi ikke spiller verdens bedste kamp, lød det her fra Magnus Jensen.

I hentede 10 point i hele efteråret. Nu har I hentet otte point i de seneste fire kampe, havde I turdet tro på det?

– Ja, det tror jeg faktisk. Jeg synes, at vi går ind til de fleste kampe og tænker, at vi kan vinde. Det er den fornemmelse, vi har, og det er den fornemmelse, vi har bygget op over lang tid, så jeg er ikke specielt overrasket, lød det her fra Magnus Jensen, der ikke ville fokusere så meget på det faktum, at Lyngby nu er over stregen.

Inden kampstart havde Lyngbys fans en lille hilsen til gæsterne fra Farum, da de foldede et banner ud med teksten ‘Nordsjælland vil altid være kongeblå’. For Magnus Jensen og holdkammeraterne var det også ekstra rart at hente en derbysejr.

– Det er fedt, mand. Det er så fucking fedt. Der er sindssygt god stemning herude, og der er virkelig mange, der fortjener sådan en sejr her. Det er længe siden, vi har vundet over dem, så det var bare fucking fedt. Nordsjælland er kongeblå, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at sejren var mere end bare de tre point.

– Ja, det er det. Det er sådan en kamp, hvor vi har sat kryds i kalenderen, og når man så hiver tre point i en kamp, hvor vi har kæmpet rigtigt hårdt i de sidste 20 minutter og hvor vi står rigtigt godt imod, så er det en forløsning. 

I anden halvleg var der en episode, hvor FC Nordsjælland fik annulleret efter et mål på grund af offside. I TV 2’s kommentering af kampen blev der peget på, at linjerne måske var blevet trukket forkert, og i et interview med TV 2 pegede FC Nordsjælland-træner Jens Fønsskov Olsen på, at de tegnede streger ‘ligner noget, børnene lavede, da de var små’. Magnus Jensen havde ikke selv set billederne og havde ikke så meget at sige om, hvorvidt stregerne var trukket rigtigt eller ej.

– Hvis det er det, man vil brokke sig over, så er det fint nok, lød det kortfattet fra forsvarsprofilen om den situation.

Mens Magnus Jensen igen var et af sit holds bedste, var det i søndagens kamp Jannich Storch, der måske var allermest afgørende, da Lyngby-keeperen undervejs i opgøret mod FC Nordsjælland hev en håndfuld imponerende redninger frem.

– Han er vanvittig. Det må man bare sige. Hold kæft en god målmand. Man er aldrig i tvivl om man skal lave et frispark eller et straffespark, for man ved bare, at han tager den, når de kommer forbi. Det er en sindssyg sikkerhed at have, lød det afslutningsvist fra Magnus Jensen om holdkammeraten.

Lyngby ligger nu nummer 10 i Superligaen, ét point foran Sønderjyske og fem point foran Vejle, der søndag slog AGF.







LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rekordtransfer?

Dyr dansk bomber til Everton?

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Brøndby-transfer glippet

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Store ord om Roony Bardghji

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Forventer mudderkrig mod FCM

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’