LYNGBY STADION (Tipsbladet): Med en derbysejr på 1-0 over FC Nordsjælland fik Lyngby Boldklub søndag kæmpet sig op på den rigtige side af nedrykningsstregen i den sidste spillerunde af grundspillet.
Det var dog ikke uden en vis portion held, at sejren kom i land, og det var Lyngbys Magnus Jensen heller ikke bleg for at erkende, da forsvarsspilleren efter slutfløjtet talte med Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
– Jeg synes ikke, at det er vores bedste kamp, og vi møder også et godt hold, som har nogle gode løsninger på noget af det, vi er mindre gode til. Så det blev lidt en lang kamp, men så er det fandme flot, at vi får hævet tre point ud af en kamp, hvor vi ikke spiller verdens bedste kamp, lød det her fra Magnus Jensen.
I hentede 10 point i hele efteråret. Nu har I hentet otte point i de seneste fire kampe, havde I turdet tro på det?
– Ja, det tror jeg faktisk. Jeg synes, at vi går ind til de fleste kampe og tænker, at vi kan vinde. Det er den fornemmelse, vi har, og det er den fornemmelse, vi har bygget op over lang tid, så jeg er ikke specielt overrasket, lød det her fra Magnus Jensen, der ikke ville fokusere så meget på det faktum, at Lyngby nu er over stregen.
Inden kampstart havde Lyngbys fans en lille hilsen til gæsterne fra Farum, da de foldede et banner ud med teksten ‘Nordsjælland vil altid være kongeblå’. For Magnus Jensen og holdkammeraterne var det også ekstra rart at hente en derbysejr.
– Det er fedt, mand. Det er så fucking fedt. Der er sindssygt god stemning herude, og der er virkelig mange, der fortjener sådan en sejr her. Det er længe siden, vi har vundet over dem, så det var bare fucking fedt. Nordsjælland er kongeblå, lød det fra Magnus Jensen, der ikke ville lægge skjul på, at sejren var mere end bare de tre point.
– Ja, det er det. Det er sådan en kamp, hvor vi har sat kryds i kalenderen, og når man så hiver tre point i en kamp, hvor vi har kæmpet rigtigt hårdt i de sidste 20 minutter og hvor vi står rigtigt godt imod, så er det en forløsning.
I anden halvleg var der en episode, hvor FC Nordsjælland fik annulleret efter et mål på grund af offside. I TV 2’s kommentering af kampen blev der peget på, at linjerne måske var blevet trukket forkert, og i et interview med TV 2 pegede FC Nordsjælland-træner Jens Fønsskov Olsen på, at de tegnede streger ‘ligner noget, børnene lavede, da de var små’. Magnus Jensen havde ikke selv set billederne og havde ikke så meget at sige om, hvorvidt stregerne var trukket rigtigt eller ej.
– Hvis det er det, man vil brokke sig over, så er det fint nok, lød det kortfattet fra forsvarsprofilen om den situation.
Mens Magnus Jensen igen var et af sit holds bedste, var det i søndagens kamp Jannich Storch, der måske var allermest afgørende, da Lyngby-keeperen undervejs i opgøret mod FC Nordsjælland hev en håndfuld imponerende redninger frem.
– Han er vanvittig. Det må man bare sige. Hold kæft en god målmand. Man er aldrig i tvivl om man skal lave et frispark eller et straffespark, for man ved bare, at han tager den, når de kommer forbi. Det er en sindssyg sikkerhed at have, lød det afslutningsvist fra Magnus Jensen om holdkammeraten.
Lyngby ligger nu nummer 10 i Superligaen, ét point foran Sønderjyske og fem point foran Vejle, der søndag slog AGF.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER