Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Lars Friis er meget begejstret for at have fået Jan Kuchta tilbage til Sparta Prag efter et skidt ophold hos FC Midtjylland.



Han skød med løst krudt i Superligaen.

Derfor sendte FC Midtjylland denne vinter Jan Kuchta tilbage til tjekkisk fodbold efter kun et halvt år på Heden.

Succesen lod vente på sig i Superligaen, men i hjemlandet jubler Lars Friis over, at han har fået stjerneangriberen tilbage til Sparta Prag, for hvem han har nettet begge de gange, han har spillet siden hjemkomsten til den tjekkiske hovedstad.

– I sommer ønskede han at prøve noget nyt og rejste væk, men han indså, at græsset ikke var grønnere i Danmark, så han kom hjem.

– Han har gjort det godt i de første to kampe og fremvist, hvad han gør bedst. Det handler ikke kun om mål – han arbejder hårdt, bevæger sig konstant og angriber hele tiden. Jeg er glad på hans vegne. Han havde en svær periode, men nu har han vist det for anden gang i træk, sagde Lars Friis efter Spartas 3-0 sejr søndag aften til mediet IDNES.

I Danmark blev det ikke til mange scoringer for den tjekkiske landsholdsangriber. Derfor udviste han stor glæde over sin scoring i gårsdagens kamp, hvor han blandt andet krammede Lars Friis efterfølgende.

– Det er følelser, og jeg ønsker, at mine spillere udviser den slags. Han er en crazy fyr på en god måde, og jeg sætter pris på ham som på alle andre spillere i truppen, forklarede den danske cheftræner.

Jan Kuchta blev i sommer hentet til FC Midtjylland for et tocifret millionbeløb på en kontrakt, der løber til sommeren 2028, men er nu lejet tilbage til Sparta Prag, som har en købsoption på angriberen i lejekontrakten.





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF