Han skød med løst krudt i Superligaen.
Derfor sendte FC Midtjylland denne vinter Jan Kuchta tilbage til tjekkisk fodbold efter kun et halvt år på Heden.
Succesen lod vente på sig i Superligaen, men i hjemlandet jubler Lars Friis over, at han har fået stjerneangriberen tilbage til Sparta Prag, for hvem han har nettet begge de gange, han har spillet siden hjemkomsten til den tjekkiske hovedstad.
– I sommer ønskede han at prøve noget nyt og rejste væk, men han indså, at græsset ikke var grønnere i Danmark, så han kom hjem.
– Han har gjort det godt i de første to kampe og fremvist, hvad han gør bedst. Det handler ikke kun om mål – han arbejder hårdt, bevæger sig konstant og angriber hele tiden. Jeg er glad på hans vegne. Han havde en svær periode, men nu har han vist det for anden gang i træk, sagde Lars Friis efter Spartas 3-0 sejr søndag aften til mediet IDNES.
I Danmark blev det ikke til mange scoringer for den tjekkiske landsholdsangriber. Derfor udviste han stor glæde over sin scoring i gårsdagens kamp, hvor han blandt andet krammede Lars Friis efterfølgende.
– Det er følelser, og jeg ønsker, at mine spillere udviser den slags. Han er en crazy fyr på en god måde, og jeg sætter pris på ham som på alle andre spillere i truppen, forklarede den danske cheftræner.
Jan Kuchta blev i sommer hentet til FC Midtjylland for et tocifret millionbeløb på en kontrakt, der løber til sommeren 2028, men er nu lejet tilbage til Sparta Prag, som har en købsoption på angriberen i lejekontrakten.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED