Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Lars Friis er meget begejstret for at have fået Jan Kuchta tilbage til Sparta Prag efter et skidt ophold hos FC Midtjylland.



Han skød med løst krudt i Superligaen.

Derfor sendte FC Midtjylland denne vinter Jan Kuchta tilbage til tjekkisk fodbold efter kun et halvt år på Heden.

Succesen lod vente på sig i Superligaen, men i hjemlandet jubler Lars Friis over, at han har fået stjerneangriberen tilbage til Sparta Prag, for hvem han har nettet begge de gange, han har spillet siden hjemkomsten til den tjekkiske hovedstad.

– I sommer ønskede han at prøve noget nyt og rejste væk, men han indså, at græsset ikke var grønnere i Danmark, så han kom hjem.

– Han har gjort det godt i de første to kampe og fremvist, hvad han gør bedst. Det handler ikke kun om mål – han arbejder hårdt, bevæger sig konstant og angriber hele tiden. Jeg er glad på hans vegne. Han havde en svær periode, men nu har han vist det for anden gang i træk, sagde Lars Friis efter Spartas 3-0 sejr søndag aften til mediet IDNES.

I Danmark blev det ikke til mange scoringer for den tjekkiske landsholdsangriber. Derfor udviste han stor glæde over sin scoring i gårsdagens kamp, hvor han blandt andet krammede Lars Friis efterfølgende.

– Det er følelser, og jeg ønsker, at mine spillere udviser den slags. Han er en crazy fyr på en god måde, og jeg sætter pris på ham som på alle andre spillere i truppen, forklarede den danske cheftræner.

Jan Kuchta blev i sommer hentet til FC Midtjylland for et tocifret millionbeløb på en kontrakt, der løber til sommeren 2028, men er nu lejet tilbage til Sparta Prag, som har en købsoption på angriberen i lejekontrakten.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Michael Carrick bliver i Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

AGF kan ende med millionregning, men…

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern München lurer på choktransfer

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne