Hylder kæmpe SL-flop: ‘Han er crazy’

Lars Friis er meget begejstret for at have fået Jan Kuchta tilbage til Sparta Prag efter et skidt ophold hos FC Midtjylland.



Han skød med løst krudt i Superligaen.

Derfor sendte FC Midtjylland denne vinter Jan Kuchta tilbage til tjekkisk fodbold efter kun et halvt år på Heden.

Succesen lod vente på sig i Superligaen, men i hjemlandet jubler Lars Friis over, at han har fået stjerneangriberen tilbage til Sparta Prag, for hvem han har nettet begge de gange, han har spillet siden hjemkomsten til den tjekkiske hovedstad.

– I sommer ønskede han at prøve noget nyt og rejste væk, men han indså, at græsset ikke var grønnere i Danmark, så han kom hjem.

– Han har gjort det godt i de første to kampe og fremvist, hvad han gør bedst. Det handler ikke kun om mål – han arbejder hårdt, bevæger sig konstant og angriber hele tiden. Jeg er glad på hans vegne. Han havde en svær periode, men nu har han vist det for anden gang i træk, sagde Lars Friis efter Spartas 3-0 sejr søndag aften til mediet IDNES.

I Danmark blev det ikke til mange scoringer for den tjekkiske landsholdsangriber. Derfor udviste han stor glæde over sin scoring i gårsdagens kamp, hvor han blandt andet krammede Lars Friis efterfølgende.

– Det er følelser, og jeg ønsker, at mine spillere udviser den slags. Han er en crazy fyr på en god måde, og jeg sætter pris på ham som på alle andre spillere i truppen, forklarede den danske cheftræner.

Jan Kuchta blev i sommer hentet til FC Midtjylland for et tocifret millionbeløb på en kontrakt, der løber til sommeren 2028, men er nu lejet tilbage til Sparta Prag, som har en købsoption på angriberen i lejekontrakten.





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation