SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Der sker meget i FC Midtjylland her i begyndelsen af 2025 med nye folk i staben omkring førsteholdet.
Men ingen af ændringerne vækker samme opsigt hos den brede fodboldinteresserede befolkning i Danmark som Simon Kjærs retur til FCM.
Kjær sluttede helt officielt karrieren i januar og spillede sidst for AC Milan i 2023/24-sæsonen og med det danske landshold op til og under EM-slutrunden i Tyskland.
Så fodbold kommer Kjær ikke til at spille for klubben, men uden for banen kan den nu tidligere forsvarsspiller hjælpe klubben sportsligt.
Tipsbladet tog i forbindelse med FC Midtjyllands Europa League-kamp i Spanien en længere status-snak med fodbolddirektør Peter Sand.
Og mens der indtil videre ikke er knyttet konkrete arbejdsopgaver på Kjær som bestyrelsesmedlem, er der store forhåbninger til, hvad den tidligere landsholdsanfører og topspiller kan bidrage til i FC Midtjylland.
– Det er fantastisk at få Simon ind med hans meritter og CV og hele historien med at have været på akademiet og være den første, der blev solgt. Han har en masse erfaring og et stort netvæk, og vi er nysgerrige efter at høre, hvordan store internationale klubber gør tingene. Den erfaring bliver spændende at få bragt i spil.
– Men det er også så nyt det hele. Han er lige landet som bestyrelsesmedlem, så hvad vi præcist skal, det er ikke så konkret endnu. Men vi kan se, han bliver et kæmpe aktiv i bestyrelsen, siger Peter Sand.
Som bestyrelsesmedlem skal Simon Kjær næppe se træninger flere gange om ugen endsige være ofte i Danmark på FCM-opgaver, da familien bliver boende i nærheden af Milano i Norditalien.
– Jeg tror, der kommer en masse viden, vi kan bruge. Det er jo ikke sådan, at bliver placeret i hverdagen nede ved os. Jeg kender ham jo. Simon var en fantastisk spiller og en rigtig god person. Jeg så ham i hans tidlige år og var med til at træne ham. Så det er godt for klubben, og hvilken indflydelse, det får på hverdagen, det skal du nok spørge en anden om end mig, siger cheftræner Thomas Thomasberg, der har nok at rive i med et DM-kapløb forude.
De opgaver skal nærmere koordineres i bestyrelsen og med ledelsen i klubben, og for Peter Sand ligger der en mulighed i at få et fodboldmenneske som Kjær ind i Superliga-bestyrelsen, der i dansk fodbold, inklusiv FC Midtjylland, nærmest udelukkende har været et spillerum for storaktionærer og store sponsorer i klubberne.
– Man kigger jo hele tiden på, hvad er det for nogle kompetencer, man vil have i bestyrelsen. Og der kommer Simon jo med nogle helt andre kompetencer, end der er i forvejen. Det bidrager jo til, at den samlede pulje bare bliver yngre, større og stærkere, siger Peter Sand.
– Og så er vi stolte over at kunne tiltrække Simon, for han er et kæmpe navn. Det at han vender tilbage til klubben, hvor det hele startede, det er da en god fortælling, siger Peter Sand.
Ved præsentationen i begyndelsen af ugen lagde FC Midtjylland ved formand Claus Steinlein vægt på Kjærs internationale erfaring og den ekstra forståelse af det sportslige arbejde, Kjær kan bidrage med i FCM’s bestyrelse i de kommende år.
FCM vil senere i år præsentere nye strategiske planer, hvor FC Midtjylland sandsynligvis kommer til at sætte nye og større mål for de internationale resultater og samarbejdet mellem FCM, Mafra, FC Ebedei og muligvis flere yderligere samarbejdsklubber og akademier.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Giver to spillere livstidskarantæne
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Betyder det David Nielsen-fyring?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Var direkte fra træningsbanen
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER