Hylder Kjærs comeback: Her kan FCM bruge stjernen

Simon Kjærs retur til FC Midtjylland som bestyrelsesmedlem giver flere muligheder for den sportslige afdeling og klubben, vurderer fodbolddirektør Peter Sand.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Der sker meget i FC Midtjylland her i begyndelsen af 2025 med nye folk i staben omkring førsteholdet.

Men ingen af ændringerne vækker samme opsigt hos den brede fodboldinteresserede befolkning i Danmark som Simon Kjærs retur til FCM.

Kjær sluttede helt officielt karrieren i januar og spillede sidst for AC Milan i 2023/24-sæsonen og med det danske landshold op til og under EM-slutrunden i Tyskland.

Så fodbold kommer Kjær ikke til at spille for klubben, men uden for banen kan den nu tidligere forsvarsspiller hjælpe klubben sportsligt.

Tipsbladet tog i forbindelse med FC Midtjyllands Europa League-kamp i Spanien en længere status-snak med fodbolddirektør Peter Sand.

Og mens der indtil videre ikke er knyttet konkrete arbejdsopgaver på Kjær som bestyrelsesmedlem, er der store forhåbninger til, hvad den tidligere landsholdsanfører og topspiller kan bidrage til i FC Midtjylland.

– Det er fantastisk at få Simon ind med hans meritter og CV og hele historien med at have været på akademiet og være den første, der blev solgt. Han har en masse erfaring og et stort netvæk, og vi er nysgerrige efter at høre, hvordan store internationale klubber gør tingene. Den erfaring bliver spændende at få bragt i spil.

– Men det er også så nyt det hele. Han er lige landet som bestyrelsesmedlem, så hvad vi præcist skal, det er ikke så konkret endnu. Men vi kan se, han bliver et kæmpe aktiv i bestyrelsen, siger Peter Sand.

Som bestyrelsesmedlem skal Simon Kjær næppe se træninger flere gange om ugen endsige være ofte i Danmark på FCM-opgaver, da familien bliver boende i nærheden af Milano i Norditalien.

– Jeg tror, der kommer en masse viden, vi kan bruge. Det er jo ikke sådan, at bliver placeret i hverdagen nede ved os. Jeg kender ham jo. Simon var en fantastisk spiller og en rigtig god person. Jeg så ham i hans tidlige år og var med til at træne ham. Så det er godt for klubben, og hvilken indflydelse, det får på hverdagen, det skal du nok spørge en anden om end mig, siger cheftræner Thomas Thomasberg, der har nok at rive i med et DM-kapløb forude.

De opgaver skal nærmere koordineres i bestyrelsen og med ledelsen i klubben, og for Peter Sand ligger der en mulighed i at få et fodboldmenneske som Kjær ind i Superliga-bestyrelsen, der i dansk fodbold, inklusiv FC Midtjylland, nærmest udelukkende har været et spillerum for storaktionærer og store sponsorer i klubberne.

– Man kigger jo hele tiden på, hvad er det for nogle kompetencer, man vil have i bestyrelsen. Og der kommer Simon jo med nogle helt andre kompetencer, end der er i forvejen. Det bidrager jo til, at den samlede pulje bare bliver yngre, større og stærkere, siger Peter Sand.

– Og så er vi stolte over at kunne tiltrække Simon, for han er et kæmpe navn. Det at han vender tilbage til klubben, hvor det hele startede, det er da en god fortælling, siger Peter Sand.

Ved præsentationen i begyndelsen af ugen lagde FC Midtjylland ved formand Claus Steinlein vægt på Kjærs internationale erfaring og den ekstra forståelse af det sportslige arbejde, Kjær kan bidrage med i FCM’s bestyrelse i de kommende år.

FCM vil senere i år præsentere nye strategiske planer, hvor FC Midtjylland sandsynligvis kommer til at sætte nye og større mål for de internationale resultater og samarbejdet mellem FCM, Mafra, FC Ebedei og muligvis flere yderligere samarbejdsklubber og akademier.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Årets mest læste – I elsker transfers!

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone