SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Der sker meget i FC Midtjylland her i begyndelsen af 2025 med nye folk i staben omkring førsteholdet.
Men ingen af ændringerne vækker samme opsigt hos den brede fodboldinteresserede befolkning i Danmark som Simon Kjærs retur til FCM.
Kjær sluttede helt officielt karrieren i januar og spillede sidst for AC Milan i 2023/24-sæsonen og med det danske landshold op til og under EM-slutrunden i Tyskland.
Så fodbold kommer Kjær ikke til at spille for klubben, men uden for banen kan den nu tidligere forsvarsspiller hjælpe klubben sportsligt.
Tipsbladet tog i forbindelse med FC Midtjyllands Europa League-kamp i Spanien en længere status-snak med fodbolddirektør Peter Sand.
Og mens der indtil videre ikke er knyttet konkrete arbejdsopgaver på Kjær som bestyrelsesmedlem, er der store forhåbninger til, hvad den tidligere landsholdsanfører og topspiller kan bidrage til i FC Midtjylland.
– Det er fantastisk at få Simon ind med hans meritter og CV og hele historien med at have været på akademiet og være den første, der blev solgt. Han har en masse erfaring og et stort netvæk, og vi er nysgerrige efter at høre, hvordan store internationale klubber gør tingene. Den erfaring bliver spændende at få bragt i spil.
– Men det er også så nyt det hele. Han er lige landet som bestyrelsesmedlem, så hvad vi præcist skal, det er ikke så konkret endnu. Men vi kan se, han bliver et kæmpe aktiv i bestyrelsen, siger Peter Sand.
Som bestyrelsesmedlem skal Simon Kjær næppe se træninger flere gange om ugen endsige være ofte i Danmark på FCM-opgaver, da familien bliver boende i nærheden af Milano i Norditalien.
– Jeg tror, der kommer en masse viden, vi kan bruge. Det er jo ikke sådan, at bliver placeret i hverdagen nede ved os. Jeg kender ham jo. Simon var en fantastisk spiller og en rigtig god person. Jeg så ham i hans tidlige år og var med til at træne ham. Så det er godt for klubben, og hvilken indflydelse, det får på hverdagen, det skal du nok spørge en anden om end mig, siger cheftræner Thomas Thomasberg, der har nok at rive i med et DM-kapløb forude.
De opgaver skal nærmere koordineres i bestyrelsen og med ledelsen i klubben, og for Peter Sand ligger der en mulighed i at få et fodboldmenneske som Kjær ind i Superliga-bestyrelsen, der i dansk fodbold, inklusiv FC Midtjylland, nærmest udelukkende har været et spillerum for storaktionærer og store sponsorer i klubberne.
– Man kigger jo hele tiden på, hvad er det for nogle kompetencer, man vil have i bestyrelsen. Og der kommer Simon jo med nogle helt andre kompetencer, end der er i forvejen. Det bidrager jo til, at den samlede pulje bare bliver yngre, større og stærkere, siger Peter Sand.
– Og så er vi stolte over at kunne tiltrække Simon, for han er et kæmpe navn. Det at han vender tilbage til klubben, hvor det hele startede, det er da en god fortælling, siger Peter Sand.
Ved præsentationen i begyndelsen af ugen lagde FC Midtjylland ved formand Claus Steinlein vægt på Kjærs internationale erfaring og den ekstra forståelse af det sportslige arbejde, Kjær kan bidrage med i FCM’s bestyrelse i de kommende år.
FCM vil senere i år præsentere nye strategiske planer, hvor FC Midtjylland sandsynligvis kommer til at sætte nye og større mål for de internationale resultater og samarbejdet mellem FCM, Mafra, FC Ebedei og muligvis flere yderligere samarbejdsklubber og akademier.
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Storklub meldes interesseret
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Stor dansk chance!
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED