Efter FC Midtjylland yderst skuffende missede medaljeslutspillet i foråret 2023, har klubben i den grad skruet op med spillerkøb og faciliteter.
Det kastede i maj i år et mesterskab af sig efter en dramatisk slutspurt med Brøndby IF, FC København og FC Nordsjælland.
Og ambitionerne og modet til mere er i top, selv om de forsvarende danske mestre i landsholdspausen kunne melde om et underskud på 85 millioner kroner før skat.
For efter to år med massive spillerkøb, et nyt træningsanlæg og en udvidelse af stadion med en ny VIP-lounge og fanzone, har FCM-ejeren Anders Holch Povlsen og hans folk gennem The Football Collective, det selskab der ejer FCM og Mafra, ifølge Tipsbladets oplysninger kig på en ny klub.
Således har FC Midtjyllands ejer og hans folk undersøgt muligheden for at købe sig ind i den skotske klub Dundee United og blandt andet tjekket, hvad der skal til juridisk og praktisk for at købe sig ind i den skotske traditionsklub.
Klubben ligger i den bedste halvdel af Skotlands Premiership efter en oprykning i sommer, men der har gennem længere tid været rygter og historier om den amerikanske ejer Mark Ogren, der købte Dundee United i slutningen af 2018, og hvor længe han vil blive i klubben.
Dundee United vendte i 2020 tilbage til den bedste række efter fire år i Championship, men til stor skuffelse for fansene røg man ned igen i 2023, før man i foråret her i 2024 rykkede tilbage i bedste række.
Flere muligheder
Mark Ogren har brugt over 100 millioner kroner på at drive klubben, der flere gange er blevet sat i forbindelse med interesserede investorer, og som ifølge Tipsbladets oplysninger lader til at være til salg under de rette omstændigheder, ligesom adskillige andre klubber i Skotlands bedste og næstbedste række er, hvis den rette mulighed opstår.
I foråret blev både Brentford og Southampton sat i forbindelse med køb af Dundee United sammen med Brighton.
FCM's samarbejdsklubber i dag
* CD Mafra (Spiller i Portugals næstbedste række)
* FC Ebedei (Talentakademi samt et førstehold, der spiller i tredjebedste række i Nigeria)
* FC Fredericia (1. Division i Danmark – har et samarbejde om leje af unge FCM-spillere)
De to klubber har markante FCM-forbindelser gennem eks-ejeren Matthew Benham og eksformanden Rasmus Ankersen, hvor sidstnævnte er en nøglefigur i et klubsamarbejde med Southampton i centrum.
Adskillige engelske Premier League-klubber har set på eller åbnet klubsamarbejder med hold i Skotland, og det er oplagt, at Dundee United i tilfælde af et salg til Anders Holch Povlsens investeringsselskab Heartland og dets fodbold-enhed The Football Collective kunne træde ind i en lignende rolle.
Det er ifølge Tipsbladets oplysninger en mulighed, at FC Midtjylland-ejeren går i et form for samarbejde med Brentford-ejeren Matthew Benham, der var flertalsaktionær i FCM fra 2014 til 2023, og som tilbage i foråret blev nævnt i britiske medier som interesseret i en investering i Dundee United.
Heartlands interesse for Dundee United er dog ikke mere fremskreden, end at FCM-ejeren og dennes folk ifølge Tipsbladets oplysninger også overvejer andre klubber i andre europæiske lande end Skotland som næste medlem af klubsamarbejdet.
Ud over Dundee United eller en anden europæisk samarbejdsklub har FC Midtjylland-ejeren via The Football Collective også kig på et samarbejde med Bugesera FC i Rwanda.
Hvis et samarbejde i Rwanda ender med at blive til noget, vil det ifølge Tipsbladets oplysninger være centreret omkring talentudvikling på et ungdomsakademi, ikke ulig hvad FC Midtjylland gennem mange år har haft med FC Ebedei i Nigeria.
Hos The Football Collective, selskabet der driver Heartlands fodboldaktiviteter, vil man ikke kommentere Tipsbladets oplysninger om interesse for Dundee United, da Tipsbladet spørger ind til interessen og planerne for de fodboldklubber, selskabet ejer.
– Med vores engagement indenfor fodbold modtager The Football Collective løbende henvendelser omkring forskellige muligheder, herunder også investering i fodboldklubber. Vi kan desværre ikke kommentere på konkrete forhold eller klubber, men generelt forsøger vi altid at forbedre os. Når det er sagt, så er vi dog overordnet set meget tilfredse med det nuværende setup, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet.
Bredt netværk
FC Midtjylland har i dag et samarbejde med CD Mafra i Portugal, hvor der er sendt et stort antal spillere mellem de to klubber siden sommeren 2022. Heartland købte formelt den lille portugisiske klub i sommeren 2023 samtidig med Anders Holch Povlsens køb af Matthew Benhams aktier i FCM.
FCM har også gennem 20 år samarbejdet med FC Ebedei i Nigeria om talenter, hvilket har kastet landsholdsspillere som Frank Onyeka, Raphael Onyedika og Paul Onuachu af sig, og endelig er FCM altså også sat i forbindelse med et samarbejde i Rwanda.
FCM har også et samarbejde med FC Fredericia i 1. Division, hvor adskillige unge FCM-spillere har været på leje den seneste håndfuld år – The Football Collective og Heartland har i modsætning til i FCM og Mafra ingen aktier eller indflydelse i ejerskabet af FC Fredericia.
Hvis Dundee United skulle ende med at blive del af et samarbejde med FC Midtjylland og Mafra, kunne det blandt andet give den skotske klub adgang til talenter fra de nye søsterklubber, mens FC Midtjylland og organisationen bag overordnet set har adgang til langt flere dygtige spillere, end der nogensinde kan blive plads til på FC Midtjyllands førstehold, som så kunne komme i spil i den skotske klub.
Den skotske ligas geografiske placering lige ved siden af de engelske fodboldligaer og Premier League og andre juridiske og praktiske forhold ville også gøre et samarbejde med en skotsk klub til en god vej ind for spillere, man gerne vil sælge videre til England.
Dundee Uniteds ejer, Mark Ogren, har ved tidligere lejligheder i år og sidste år sagt, at han er fuldt dedikeret til klubben, der lige nu rider højt på en god sæsonstart efter oprykningen til bedste række.
Tipsbladet har været i kontakt med Dundee United, der ikke har ønsket at kommentere historien.
FC Midtjylland har et omfattende samarbejde med CD Mafra i Portugal, hvor man blandt andre fik købt Ousmane Diao i sommer.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC Midtjylland – Viborg FF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

OB – FC Fredericia

Hylder dansk debutant

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve
