Video : Tipsbladet
Superliga

Billedet afslører: FCM holder møde med ny klub

Sidste år fik FC Midtjylland en ny samarbejdsklub Mafra i Portugal, og nu er midtjyderne rykket i position til endnu en klub, man potentielt kan arbejde tæt sammen med.

FC Midtjylland har gennem det meste af klubbens levetid haft fokus på samarbejde med andre klubber, og nu er FCM i dialog med en ny klub, denne gang i det centralafrikanske land Rwanda, om et potentielt samarbejde.

FC Ebedei i Nigeria blev del af FC Midtjylland for 20 år siden, men projekterne tog for alvor fart, da Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014.

Der fik FC Midtjylland et udvidet samarbejde med Brentford, og siden lavede FCM en samarbejdsaftale med FC Fredericia i 1. Division, der i en håndfuld år har haft et væld af spillere fra FC Midtjylland på leje.

Derefter var det i 2022 og 2023 Mafras tur til at blive del af FC Midtjyllands ambition om at have et stort klubsamarbejde, og nu har FC Midtjylland igen overvejelser om et samarbejde.

Denne gang er det klubben Bugesera FC i Rwanda i det centrale Afrika, FC Midtjylland har til overvejelse.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein for måneder tilbage på besøg i Rwanda.

Og onsdag lagde de regionale myndigheder i Bugesera flere billeder op, hvor FC Midtjylland og Bugesera FC's logoer er projiceret op på en skærm.

- 17. januar 2014 [2024, Red.) modtog distriktets borgmester direktørerne fra FC Midtjylland i Danmark. Dette er en gruppe sponsorer med en plan om at støtte og udvikle fodbold i Bugesera District, står der i beskeden fra Bugesera Districts Twitter-konto.

På billederne kan man også se blandt andre Claus Steinlein, Svend Graversen, der i sidste uge gik fra at være sportschef til at være international chef for FCM's samarbejder med jobtitlen Director of International Affairs and Academies, samt FC Midtjyllands vice-sportschef Ove Pedersen, der har spillet en vital rolle i FC Midtjyllands internationale arbejde gennem flere år.

- Vores ejer, HEARTLAND, har en række spændende aktiviteter i Kigali og Rwanda, der i de senere år har skabt et spirende tech- og startupmiljø. På baggrund af deres netværk er vi blevet inviteret på besøg, da nationale parter nysgerrigt har spurgt til FC Midtjylland og klubbens udvikling både på fodboldbanen, men også indenfor forretningsdelen og CSR, lyder det i et skriftligt svar fra FC Midtjyllands presseafdeling.

FC Midtjylland ville torsdag ikke gå yderligere ind i, om man kommer til at indgå i et samarbejde med Bugesera FC, og hvad et fodboldsamarbejde, som Bugesera District lægger op til, kan indeholde.

Bugesera FC hører til i en region af samme navn i det sydøstlige Rwanda og spiller i landets bedste række. Klubben har flere spillere fra Nigeria, hvor FC Midtjyllands samarbejdsklub og akademi FC Ebedei har fået et løft i faciliteterne og styrket samarbejdet med FCM, ligesom man har ambitioner i den nigerianske liga.

FC Midtjylland havde i årene med Brentford-ejer Matthew Benham som hovedaktionær også overvejelser om yderligere klubsamarbejder og havde blandt andet kig på et samarbejde med norske Stabæk, som i sidste ende ikke blev til noget.

Anders Holch Povlsens investeringsselskab Heartland præsenterede kort efter købet af FC Midtjylland i midten af august et IT-projekt i Rwanda, hvor man vil arbejde med softwareudvikling, og Holch Povlsens globale tøjfirma Bestseller placerede i 2022 hovedkvarteret for Bestseller Foundation i Rwandas hovedstad Kigali.

Anders Holch Povlsen købte FC Midtjylland gennem Heartland samme dag, som man købte Mafra i Portugal.

Læs mere om FC Midtjyllands køb af og samarbejde med Mafra i Portugal her.