FC Midtjylland har gennem det meste af klubbens levetid haft fokus på samarbejde med andre klubber, og nu er FCM i dialog med en ny klub, denne gang i det centralafrikanske land Rwanda, om et potentielt samarbejde.
FC Ebedei i Nigeria blev del af FC Midtjylland for 20 år siden, men projekterne tog for alvor fart, da Matthew Benham købte FC Midtjylland i 2014.
Der fik FC Midtjylland et udvidet samarbejde med Brentford, og siden lavede FCM en samarbejdsaftale med FC Fredericia i 1. Division, der i en håndfuld år har haft et væld af spillere fra FC Midtjylland på leje.
Derefter var det i 2022 og 2023 Mafras tur til at blive del af FC Midtjyllands ambition om at have et stort klubsamarbejde, og nu har FC Midtjylland igen overvejelser om et samarbejde.
Denne gang er det klubben Bugesera FC i Rwanda i det centrale Afrika, FC Midtjylland har til overvejelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein for måneder tilbage på besøg i Rwanda.
Og onsdag lagde de regionale myndigheder i Bugesera flere billeder op, hvor FC Midtjylland og Bugesera FC's logoer er projiceret op på en skærm.
– 17. januar 2014 [2024, Red.) modtog distriktets borgmester direktørerne fra FC Midtjylland i Danmark. Dette er en gruppe sponsorer med en plan om at støtte og udvikle fodbold i Bugesera District, står der i beskeden fra Bugesera Districts Twitter-konto.
Kuri uyu wa 17 Mutarama 2014, Umuyobozi w'Akarere @MutabaziRich yakiriye Abayobozi b'ikipe ya FC MIDTJYLLAND yo mu gihugu cya Denmark. Iri tsinda ni abaterankunga bafite gahunda yo gutera inkunga ndetse no kuzamura siporo y’umukino w’umupira w’amaguru mu Karere ka @BugeseraDistr. pic.twitter.com/xpR4QweoKD
— Bugesera District (@BugeseraDistr) January 17, 2024
På billederne kan man også se blandt andre Claus Steinlein, Svend Graversen, der i sidste uge gik fra at være sportschef til at være international chef for FCM's samarbejder med jobtitlen Director of International Affairs and Academies, samt FC Midtjyllands vice-sportschef Ove Pedersen, der har spillet en vital rolle i FC Midtjyllands internationale arbejde gennem flere år.
– Vores ejer, HEARTLAND, har en række spændende aktiviteter i Kigali og Rwanda, der i de senere år har skabt et spirende tech- og startupmiljø. På baggrund af deres netværk er vi blevet inviteret på besøg, da nationale parter nysgerrigt har spurgt til FC Midtjylland og klubbens udvikling både på fodboldbanen, men også indenfor forretningsdelen og CSR, lyder det i et skriftligt svar fra FC Midtjyllands presseafdeling.
FC Midtjylland ville torsdag ikke gå yderligere ind i, om man kommer til at indgå i et samarbejde med Bugesera FC, og hvad et fodboldsamarbejde, som Bugesera District lægger op til, kan indeholde.
Bugesera FC hører til i en region af samme navn i det sydøstlige Rwanda og spiller i landets bedste række. Klubben har flere spillere fra Nigeria, hvor FC Midtjyllands samarbejdsklub og akademi FC Ebedei har fået et løft i faciliteterne og styrket samarbejdet med FCM, ligesom man har ambitioner i den nigerianske liga.
FC Midtjylland havde i årene med Brentford-ejer Matthew Benham som hovedaktionær også overvejelser om yderligere klubsamarbejder og havde blandt andet kig på et samarbejde med norske Stabæk, som i sidste ende ikke blev til noget.
Anders Holch Povlsens investeringsselskab Heartland præsenterede kort efter købet af FC Midtjylland i midten af august et IT-projekt i Rwanda, hvor man vil arbejde med softwareudvikling, og Holch Povlsens globale tøjfirma Bestseller placerede i 2022 hovedkvarteret for Bestseller Foundation i Rwandas hovedstad Kigali.
Anders Holch Povlsen købte FC Midtjylland gennem Heartland samme dag, som man købte Mafra i Portugal.
Læs mere om FC Midtjyllands køb af og samarbejde med Mafra i Portugal her.

TransferLIVE: Nu står han uden klub

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Massiv interesse for Horsens-flop

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Kongen af straffespark på vej til FC København

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Lindstrøm på blokken i storklub

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Rejser til Brøndby med en røvfuld

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

FCM jagter Champions League-talenter

Bayern raser mod Donnarumma

“Superdanskeren”

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

– Han kan blive vigtig

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

FC Barcelona-stjerner i chok

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Hollandsk stjerne vinder i Touren

Belgier var fristet af FCK og FCM

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte