ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og FC Nordsjælland har haft nogle drabelige dueller de seneste år.
I sidste sæson slog AGF nordsjællænderne snævert i to pokalsemifinaler, mens FC Nordsjælland hjemme på kunstgræsset i Farum pulveriserede AGF i ligaen med utrolige 7-2.
Tidligere i denne sæson fik AGF revanche med en 4-2-sejr i Århus, mens århusianerne tabte en tæt og chancefattig kamp i Farum i slutningen af efteråret på en meget sen scoring.
Nu skal FC Nordsjælland på besøg i Vejlby søndag til en kamp på det udmærkede græs, stadionarbejderne har formået at gro på AGF’s midlertidige hjemmebane i det nordlige Århus.
Det bliver med flere unge profiler som Sindre Walle Egeli, den nyligt A-landsholdsudtagede Lucas Høgsberg og flere lovende vestafrikanske talenter til rådighed for cheftræner Jens Fønsskov Olsen, og selv om AGF i dag er FCN’s diametrale modsætning med Superligaens ældste idealopstilling og færrest minutter til egenudviklede spillere, er respekten for FCN’s arbejde stor i Århus.
– Jeg tror, hemmeligheden er, at de havde en klar idé om, hvordan de ville udvikle deres klub, og de har været meget konsekvente i, hvem de vil være, hvordan de vil spille fodbold, hvordan de vil rekruttere og hvordan de vil sælge.
– Kunstgræsset hjælper dem, og Right To Dream-akademiet hjælper dem. Men de har bygget det op. De havde en idé, de har selv tjent pengene til at bygge det op. Og de fortjener al kredit, de har gjort et fantastisk stykke arbejde, siger Uwe Rösler, da Tipsbladet efter en af AGF’s forberedende træninger spørger ind til FCN’s arbejde med unge spillere.

– De har en som Flemming Pedersen, der stadig opererer i baggrunden. Ham har jeg haft et rigtig godt forhold til, ham synes jeg virkelig godt om. De har en som ham, der har været med meget længe, både forrest som cheftræner og nu også i en anden rolle. Han og andre nøglepersoner har været med til at udvikle projektet og brugt deres erfaring, ikke kun til at udvikle spillere men også trænere og ledere, siger Uwe Rösler.
Vil gerne samme vej
FC Nordsjælland har gennem snart ti år formået at få stadigt større millionbeløb for spillere, klubben og Right To Dream har uddannet i Farum og på Right To Dreams akademier i Ghana.
Nu har Right To Dreams også startet ambitiøse talentprojekter i Egypten og i forbindelse med Right To Dreams nye klub i MLS, San Diego FC, så også i de kommende år er planen, at supertalenter af samme kaliber som Sindre Walle Egeli, Lucas Høgsberg, Araphat Mohammed og den spændende teenager Prince Amoako Junior skal have deres store europæiske gennem i FCN.
Det ligger ikke i kortene, at AGF skal gøre det samme.
Se, hvor tæt AGF og FC Nordsjælland er målt på spillerbudgetter til transfers og spillerlønninger
Men klubben har brugt for 40 millioner kroner på et talentakademi, der ligger lige på den anden side af ruden til det lokale, hvor Uwe Rösler denne marts-dag giver interview, AGF har indledt et samarbejde med Cambio Academy i Uganda, hvor dygtige teenagere skal uddannes og de bedste op til Århus, og AGF vil som FCN også en dag have superdygtige teenagespillere i Superliga-truppen, hvis det går, som Uwe Rösler og kollegerne på trænerkontorerne og ledelsesgangen stræber efter.
– Der er ikke nogen, der kom med pengene til dem i første omgang, de har tjent det hele selv og bevist, at de kan løfte modellen, siger Uwe Rösler.
– Derfor kan de nu betale markante beløb for helt unge spillere, fordi de har tjent sig til penge og til retten til at bruge dem. Det er noget, vi ikke kan endnu, vi skal også gøre os fortjente til det og selv tjene pengene. Og jeg er temmelig sikker på, at engang vil folk også begynde at sige nogle af de ting om os, som man siger om FC Nordsjælland i dag. Det er en af vores målsætninger. Men det er også en vigtig pointe, at det tager tid. Akademiet her stod færdigt i oktober. Hvornår ser vi den første virkeligt dygtige spiller derfra? Det kommer til at tage tid, siger Uwe Rösler.
FC Nordsjælland har især siden, at Mansour Group købte Right To Dream og dermed også aktiemajoriteten i FCN, været parat til at betale millionbeløb for yderst lovende talenter som Andreas Schjelderup og den aktuelle profil Sindre Walle Egeli.
Og det er etableret del af modellen i FCN og Right To Dream, at man er villige til at stå på tæer og betale en håndfuld millioner i transfers for 16-17-årige spillere, der i FCN og RTD’s optik er blandt de bedste i deres årgange i Skandinavien og tilnærmelsesvis i Europa.
AGF og FCN duellerer i første runde af slutspillet søndag klokken 16.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Mexico kommer med markant melding om VM
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Deler nyt om fremtiden
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
