ÅRHUS (Tipsbladet): AGF og FC Nordsjælland har haft nogle drabelige dueller de seneste år.
I sidste sæson slog AGF nordsjællænderne snævert i to pokalsemifinaler, mens FC Nordsjælland hjemme på kunstgræsset i Farum pulveriserede AGF i ligaen med utrolige 7-2.
Tidligere i denne sæson fik AGF revanche med en 4-2-sejr i Århus, mens århusianerne tabte en tæt og chancefattig kamp i Farum i slutningen af efteråret på en meget sen scoring.
Nu skal FC Nordsjælland på besøg i Vejlby søndag til en kamp på det udmærkede græs, stadionarbejderne har formået at gro på AGF’s midlertidige hjemmebane i det nordlige Århus.
Det bliver med flere unge profiler som Sindre Walle Egeli, den nyligt A-landsholdsudtagede Lucas Høgsberg og flere lovende vestafrikanske talenter til rådighed for cheftræner Jens Fønsskov Olsen, og selv om AGF i dag er FCN’s diametrale modsætning med Superligaens ældste idealopstilling og færrest minutter til egenudviklede spillere, er respekten for FCN’s arbejde stor i Århus.
– Jeg tror, hemmeligheden er, at de havde en klar idé om, hvordan de ville udvikle deres klub, og de har været meget konsekvente i, hvem de vil være, hvordan de vil spille fodbold, hvordan de vil rekruttere og hvordan de vil sælge.
– Kunstgræsset hjælper dem, og Right To Dream-akademiet hjælper dem. Men de har bygget det op. De havde en idé, de har selv tjent pengene til at bygge det op. Og de fortjener al kredit, de har gjort et fantastisk stykke arbejde, siger Uwe Rösler, da Tipsbladet efter en af AGF’s forberedende træninger spørger ind til FCN’s arbejde med unge spillere.

– De har en som Flemming Pedersen, der stadig opererer i baggrunden. Ham har jeg haft et rigtig godt forhold til, ham synes jeg virkelig godt om. De har en som ham, der har været med meget længe, både forrest som cheftræner og nu også i en anden rolle. Han og andre nøglepersoner har været med til at udvikle projektet og brugt deres erfaring, ikke kun til at udvikle spillere men også trænere og ledere, siger Uwe Rösler.
Vil gerne samme vej
FC Nordsjælland har gennem snart ti år formået at få stadigt større millionbeløb for spillere, klubben og Right To Dream har uddannet i Farum og på Right To Dreams akademier i Ghana.
Nu har Right To Dreams også startet ambitiøse talentprojekter i Egypten og i forbindelse med Right To Dreams nye klub i MLS, San Diego FC, så også i de kommende år er planen, at supertalenter af samme kaliber som Sindre Walle Egeli, Lucas Høgsberg, Araphat Mohammed og den spændende teenager Prince Amoako Junior skal have deres store europæiske gennem i FCN.
Det ligger ikke i kortene, at AGF skal gøre det samme.
Se, hvor tæt AGF og FC Nordsjælland er målt på spillerbudgetter til transfers og spillerlønninger
Men klubben har brugt for 40 millioner kroner på et talentakademi, der ligger lige på den anden side af ruden til det lokale, hvor Uwe Rösler denne marts-dag giver interview, AGF har indledt et samarbejde med Cambio Academy i Uganda, hvor dygtige teenagere skal uddannes og de bedste op til Århus, og AGF vil som FCN også en dag have superdygtige teenagespillere i Superliga-truppen, hvis det går, som Uwe Rösler og kollegerne på trænerkontorerne og ledelsesgangen stræber efter.
– Der er ikke nogen, der kom med pengene til dem i første omgang, de har tjent det hele selv og bevist, at de kan løfte modellen, siger Uwe Rösler.
– Derfor kan de nu betale markante beløb for helt unge spillere, fordi de har tjent sig til penge og til retten til at bruge dem. Det er noget, vi ikke kan endnu, vi skal også gøre os fortjente til det og selv tjene pengene. Og jeg er temmelig sikker på, at engang vil folk også begynde at sige nogle af de ting om os, som man siger om FC Nordsjælland i dag. Det er en af vores målsætninger. Men det er også en vigtig pointe, at det tager tid. Akademiet her stod færdigt i oktober. Hvornår ser vi den første virkeligt dygtige spiller derfra? Det kommer til at tage tid, siger Uwe Rösler.
FC Nordsjælland har især siden, at Mansour Group købte Right To Dream og dermed også aktiemajoriteten i FCN, været parat til at betale millionbeløb for yderst lovende talenter som Andreas Schjelderup og den aktuelle profil Sindre Walle Egeli.
Og det er etableret del af modellen i FCN og Right To Dream, at man er villige til at stå på tæer og betale en håndfuld millioner i transfers for 16-17-årige spillere, der i FCN og RTD’s optik er blandt de bedste i deres årgange i Skandinavien og tilnærmelsesvis i Europa.
AGF og FCN duellerer i første runde af slutspillet søndag klokken 16.

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’

FCM-fan får 10 års karantæne

Voldsom udvikling – nu koster dansker 120 mio.

– Hvis AGF vil have ham, er han helt sikkert klar

FC Nordsjælland-træner berørt og ked af det

De må have mareridt om Brøndbys absurde comeback

Dommerekspert uenig med rødt kort

Vil hente ‘møg dyr’ stjernemålmand

Afsløring: Drama i kulissen – Prelec afviser AaB

Vækker opsigt: Pep Guardiola går amok

– Han ved godt, at det er noget skidt

Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’

Svensk målræv afviser skifte til Superliga-rivaler

– ‘PC’ er virkelig den store stærke mand

Sylter Inter Coppa Italia-semifinalen?

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

FCK kigger med: Her stråler Ibrahim

Her er fem bud på en ny AaB-træner

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt

Roser Brøndby – peger på Filip Bundgaard

En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Knæ i skridtet skal ikke give rødt, ifølge VAR

AaB’s fremtid er på spil i disse timer

Dansk ‘maskine’ storhyldes i Holland

Kompleks frustrerer Thomasberg: ‘Forfærdeligt’

Van der Vaart dybt imponeret over danskerklub

Superliga-stjerne skal væk

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne

I dialog med Brøndby

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig

Fredericia kan dufte Superligaen

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo

Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Klubchef reagerer på FCK-rygte: Han er god!

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

Brandvarme Makienok sænker OB

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Horsens tager afstand: De trampede på fan

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Dansk trænerduo fyret – klubboss forklarer

Don Ø i nyt opråb: Er nogen bange for Sektion 12?

Alexander Zorniger: Samme situation som i Brøndby

Må vinke farvel til stjerne: ‘En god case for FCN’

Rundens Hold i Superligaen – 27. runde

AGF får bøde efter Brøndby-kamp

Thomasberg med stor ros til Brøndby: ‘Lidt uhørt’

FCM smider vitale point i Farum