Fra Manchester United til Hornevej i Aalborg.
Det kan næste lyde som utopi, men på bare to år er 20-årige Isak Hansen-Aarøen gået fra at være et stortalent i Manchester United til ny spiller i AaB.
Nordjyderne har nemlig sikret sig offensivspilleren på en lejefatale for resten af sæsonen fra Werder Bremen.
Men hvem er Isak Hansen-Aarøen andet end et flot CV?
Tipsbladet har talt med den norske U21-landstræner Jan Peder Jalland, der kan gøre os lidt klogere på, hvem det store talent er.
– Han er en vældig spændende spiller, som er rigtig klar til at tage skridtet til at spille førsteholdsfodbold. Han er rigtig dygtig teknisk, og han er rigtig god med bolden. Han har et stort potentiale, fortæller landstræneren.
Landstræneren lægger ikke skjul på, at han ser frem til at se Isak Hansen-Aarøen i AaB-trøjen. Talentet kan nemlig komme til at blomstre gevaldigt i den bedste danske række.
– Når man runder 20 år, går man fra potentiale til præstationer, og nu skal han vise sit præstationsniveau. Jeg tror, at et skifte til Superligaen er meget positivt for ham.
– Jeg tror absolut, at han kan slå igennem i AaB.
Udover at være teknisk dygtig besidder det tidligere Manchester United-talent også andre kvaliteter.
– Isak vil altid tage ansvar, og han arbejder rigtig hårdt for at blive en del af holdet. Jeg tænker, at Isak skal have tid til at spille førsteholdsfodbold.
Artiklen fortsætter under billedet.

Kan komme på landsholdet
Der kan vente en meget lys fremtid for den nye AaB-spiller, og han kan meget vel være en kommende landsholdsspiller for Norge.
– Isak har spillet en del, og det er en spiller, som vi har forhåbninger til. Vi glæder os rigtig meget til at se ham spille førsteholdsfodbold.
– Alle på U21-landsholdet har potentialet til at komme på A-landsholdet. Det bliver afgørende, hvordan han præsterer, siger Jalland til Tipsbladet.
I den seneste sæson blev den 20-årige nordmand noteret for tre kampe i Bundesligaen for Werder Bremen.
Som Manchester United-spiller nåede han aldrig at få førsteholdsdebut, mens det blev til godt 50 kampe på U23-holdet, og som blot 15-årig fik talentet debut for førsteholdet i Tromsø.
Nu skal han forsøge at blomstre under mere ydmyge forhold i Nordjylland.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER