RANDERS (Tipsbladet): I et år havde Randers FC’s midtbanespiller André Rømer fornøjelsen af at spille sammen med en stor del af FC Midtjyllands nuværende Superliga-trup.
Rømer, der startede fodboldkarrieren som professionel på FC Midtjyllands akademi, var tilbage i FC Midtjylland fra 2023 til 2024, og som midtbanespiller med betydelige kompetencer i det defensive arbejde havde han fornøjelsen af at skulle holde FCM’s offensive profiler til træning.
I kamp nød Rømer at følge dem, men som modstander har André Rømer stor respekt for, hvad den nuværende fronttrio kan volde af problemer for modstanderne.
– Hvis der er en, der sparker fra 40 meter, vil man normalt bare lade ham sparke. Men lige præcis ham her… Jeg har aldrig spillet med en, der sparker som ham. Når han sparker på mål efter træning, ligner han en, der dårligt nok gider. Og så sparker han den alligevel med 200 kilometer i timen. Det er imponerende. Han er en type, der er hurtigere med bolden end uden. Darío har et vanvittigt drev med bolden. Så der skal være god opbakning på, så man ikke er efterladt alene med ham, siger André Rømer om FC Midtjyllands offensive midtbane- og kantspiller Darío Osorio.

Darío Osorio har haft svært ved at komme på måltavlen i denne sæson i Superligaen, mens han til gengæld har scoret fire gange i Europa.
Forventningen hos mange i fodboldmiljøet er, at Osorio vil kunne score oftere og lave flere assists for et større hold i udlandet. Og det kan André Rømer også se ske for Osorios 22-årige holdkammerat Aral Simsir.
– Og det er jo det samme i begge sider. Aral er en lidt anden type. Vi talte om, at Darío lige mangler det sidste i sin statistik, og det samme kan man godt sige om Aral. For når jeg ser ham på stadion eller tv, så er der ikke nogen i Superligaen, der kan det, han kan. Hvis du bare kigger på driblefærdighederne, er han en top-, top-, topspiller. Han mangler bare det sidste, siger André Rømer.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
Internt i FC Midtjylland har man, som Tipsbladet hører det, indstillet sig på, at Aral Simsir eller Darío Osorio, måske endda begge, kan blive solgt til sommer, hvis beløbene bliver store nok i tilbuddene fra udlandet.
Og det er fuldstændig forståeligt, mener André Rømer, der også peger på Franculino som en mundfuld for modstanderne.
– Med de tre i front har jeg det sådan, at det kun er et spørgsmål og tid, før de ryger. Det tror jeg, både de, de andre spillere og FC Midtjylland ved. Det handler stort set kun om, hvor store beløbene bliver, siger André Rømer.
– Franculino var forfærdelig at stå over for til træning. De første par uger, vi trænede med ham, troede man lidt, at det bare var held, når han fik den med. Men nu har han gjort det i halvandet år. Det er ikke tilfældigt, når han har den trukket med sig, også når det ser lidt akavet ud. Det er en kvalitet, han har, det er svært at dæmme op for, og som man ikke rigtig kan træne sig til. Det er et instinkt, han har, siger André Rømer.
Fredag aften skal Randers FC have bremset trioen og FC Midtjylland, som Randers ikke har slået i 13 år.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
AVIS
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
FC København-profil ude med sygdom
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
