Hylder Superliga-trio: ‘Kun spørgsmål om prisen’

Der er stor respekt hos rivalerne for FC Midtjyllands forwards.



RANDERS (Tipsbladet): I et år havde Randers FC’s midtbanespiller André Rømer fornøjelsen af at spille sammen med en stor del af FC Midtjyllands nuværende Superliga-trup.

Rømer, der startede fodboldkarrieren som professionel på FC Midtjyllands akademi, var tilbage i FC Midtjylland fra 2023 til 2024, og som midtbanespiller med betydelige kompetencer i det defensive arbejde havde han fornøjelsen af at skulle holde FCM’s offensive profiler til træning.

I kamp nød Rømer at følge dem, men som modstander har André Rømer stor respekt for, hvad den nuværende fronttrio kan volde af problemer for modstanderne.

– Hvis der er en, der sparker fra 40 meter, vil man normalt bare lade ham sparke. Men lige præcis ham her… Jeg har aldrig spillet med en, der sparker som ham. Når han sparker på mål efter træning, ligner han en, der dårligt nok gider. Og så sparker han den alligevel med 200 kilometer i timen. Det er imponerende. Han er en type, der er hurtigere med bolden end uden. Darío har et vanvittigt drev med bolden. Så der skal være god opbakning på, så man ikke er efterladt alene med ham, siger André Rømer om FC Midtjyllands offensive midtbane- og kantspiller Darío Osorio.

Darío Osorio har haft svært ved at komme på måltavlen i denne sæson i Superligaen, mens han til gengæld har scoret fire gange i Europa.

Forventningen hos mange i fodboldmiljøet er, at Osorio vil kunne score oftere og lave flere assists for et større hold i udlandet. Og det kan André Rømer også se ske for Osorios 22-årige holdkammerat Aral Simsir.

– Og det er jo det samme i begge sider. Aral er en lidt anden type. Vi talte om, at Darío lige mangler det sidste i sin statistik, og det samme kan man godt sige om Aral. For når jeg ser ham på stadion eller tv, så er der ikke nogen i Superligaen, der kan det, han kan. Hvis du bare kigger på driblefærdighederne, er han en top-, top-, topspiller. Han mangler bare det sidste, siger André Rømer.

Læs om Superligaens spillerbudgetter her

Internt i FC Midtjylland har man, som Tipsbladet hører det, indstillet sig på, at Aral Simsir eller Darío Osorio, måske endda begge, kan blive solgt til sommer, hvis beløbene bliver store nok i tilbuddene fra udlandet.

Og det er fuldstændig forståeligt, mener André Rømer, der også peger på Franculino som en mundfuld for modstanderne.

– Med de tre i front har jeg det sådan, at det kun er et spørgsmål og tid, før de ryger. Det tror jeg, både de, de andre spillere og FC Midtjylland ved. Det handler stort set kun om, hvor store beløbene bliver, siger André Rømer.

– Franculino var forfærdelig at stå over for til træning. De første par uger, vi trænede med ham, troede man lidt, at det bare var held, når han fik den med. Men nu har han gjort det i halvandet år. Det er ikke tilfældigt, når han har den trukket med sig, også når det ser lidt akavet ud. Det er en kvalitet, han har, det er svært at dæmme op for, og som man ikke rigtig kan træne sig til. Det er et instinkt, han har, siger André Rømer.

Fredag aften skal Randers FC have bremset trioen og FC Midtjylland, som Randers ikke har slået i 13 år.

Læs mere om det her.






Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’




LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Dansker vil væk fra RB Salzburg



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Medie: FC København jagter Michael Parker

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Uventet skifte?

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Der er al mulig grund til bekymring

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro