Hylder Superliga-trio: ‘Kun spørgsmål om prisen’

Der er stor respekt hos rivalerne for FC Midtjyllands forwards.



RANDERS (Tipsbladet): I et år havde Randers FC’s midtbanespiller André Rømer fornøjelsen af at spille sammen med en stor del af FC Midtjyllands nuværende Superliga-trup.

Rømer, der startede fodboldkarrieren som professionel på FC Midtjyllands akademi, var tilbage i FC Midtjylland fra 2023 til 2024, og som midtbanespiller med betydelige kompetencer i det defensive arbejde havde han fornøjelsen af at skulle holde FCM’s offensive profiler til træning.

I kamp nød Rømer at følge dem, men som modstander har André Rømer stor respekt for, hvad den nuværende fronttrio kan volde af problemer for modstanderne.

– Hvis der er en, der sparker fra 40 meter, vil man normalt bare lade ham sparke. Men lige præcis ham her… Jeg har aldrig spillet med en, der sparker som ham. Når han sparker på mål efter træning, ligner han en, der dårligt nok gider. Og så sparker han den alligevel med 200 kilometer i timen. Det er imponerende. Han er en type, der er hurtigere med bolden end uden. Darío har et vanvittigt drev med bolden. Så der skal være god opbakning på, så man ikke er efterladt alene med ham, siger André Rømer om FC Midtjyllands offensive midtbane- og kantspiller Darío Osorio.

Darío Osorio har haft svært ved at komme på måltavlen i denne sæson i Superligaen, mens han til gengæld har scoret fire gange i Europa.

Forventningen hos mange i fodboldmiljøet er, at Osorio vil kunne score oftere og lave flere assists for et større hold i udlandet. Og det kan André Rømer også se ske for Osorios 22-årige holdkammerat Aral Simsir.

– Og det er jo det samme i begge sider. Aral er en lidt anden type. Vi talte om, at Darío lige mangler det sidste i sin statistik, og det samme kan man godt sige om Aral. For når jeg ser ham på stadion eller tv, så er der ikke nogen i Superligaen, der kan det, han kan. Hvis du bare kigger på driblefærdighederne, er han en top-, top-, topspiller. Han mangler bare det sidste, siger André Rømer.

Læs om Superligaens spillerbudgetter her

Internt i FC Midtjylland har man, som Tipsbladet hører det, indstillet sig på, at Aral Simsir eller Darío Osorio, måske endda begge, kan blive solgt til sommer, hvis beløbene bliver store nok i tilbuddene fra udlandet.

Og det er fuldstændig forståeligt, mener André Rømer, der også peger på Franculino som en mundfuld for modstanderne.

– Med de tre i front har jeg det sådan, at det kun er et spørgsmål og tid, før de ryger. Det tror jeg, både de, de andre spillere og FC Midtjylland ved. Det handler stort set kun om, hvor store beløbene bliver, siger André Rømer.

– Franculino var forfærdelig at stå over for til træning. De første par uger, vi trænede med ham, troede man lidt, at det bare var held, når han fik den med. Men nu har han gjort det i halvandet år. Det er ikke tilfældigt, når han har den trukket med sig, også når det ser lidt akavet ud. Det er en kvalitet, han har, det er svært at dæmme op for, og som man ikke rigtig kan træne sig til. Det er et instinkt, han har, siger André Rømer.

Fredag aften skal Randers FC have bremset trioen og FC Midtjylland, som Randers ikke har slået i 13 år.

Læs mere om det her.






LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby-handel er kollapset

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Riemer melder stjerne klar

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne