RANDERS (Tipsbladet): I et år havde Randers FC’s midtbanespiller André Rømer fornøjelsen af at spille sammen med en stor del af FC Midtjyllands nuværende Superliga-trup.
Rømer, der startede fodboldkarrieren som professionel på FC Midtjyllands akademi, var tilbage i FC Midtjylland fra 2023 til 2024, og som midtbanespiller med betydelige kompetencer i det defensive arbejde havde han fornøjelsen af at skulle holde FCM’s offensive profiler til træning.
I kamp nød Rømer at følge dem, men som modstander har André Rømer stor respekt for, hvad den nuværende fronttrio kan volde af problemer for modstanderne.
– Hvis der er en, der sparker fra 40 meter, vil man normalt bare lade ham sparke. Men lige præcis ham her… Jeg har aldrig spillet med en, der sparker som ham. Når han sparker på mål efter træning, ligner han en, der dårligt nok gider. Og så sparker han den alligevel med 200 kilometer i timen. Det er imponerende. Han er en type, der er hurtigere med bolden end uden. Darío har et vanvittigt drev med bolden. Så der skal være god opbakning på, så man ikke er efterladt alene med ham, siger André Rømer om FC Midtjyllands offensive midtbane- og kantspiller Darío Osorio.

Darío Osorio har haft svært ved at komme på måltavlen i denne sæson i Superligaen, mens han til gengæld har scoret fire gange i Europa.
Forventningen hos mange i fodboldmiljøet er, at Osorio vil kunne score oftere og lave flere assists for et større hold i udlandet. Og det kan André Rømer også se ske for Osorios 22-årige holdkammerat Aral Simsir.
– Og det er jo det samme i begge sider. Aral er en lidt anden type. Vi talte om, at Darío lige mangler det sidste i sin statistik, og det samme kan man godt sige om Aral. For når jeg ser ham på stadion eller tv, så er der ikke nogen i Superligaen, der kan det, han kan. Hvis du bare kigger på driblefærdighederne, er han en top-, top-, topspiller. Han mangler bare det sidste, siger André Rømer.
Læs om Superligaens spillerbudgetter her
Internt i FC Midtjylland har man, som Tipsbladet hører det, indstillet sig på, at Aral Simsir eller Darío Osorio, måske endda begge, kan blive solgt til sommer, hvis beløbene bliver store nok i tilbuddene fra udlandet.
Og det er fuldstændig forståeligt, mener André Rømer, der også peger på Franculino som en mundfuld for modstanderne.
– Med de tre i front har jeg det sådan, at det kun er et spørgsmål og tid, før de ryger. Det tror jeg, både de, de andre spillere og FC Midtjylland ved. Det handler stort set kun om, hvor store beløbene bliver, siger André Rømer.
– Franculino var forfærdelig at stå over for til træning. De første par uger, vi trænede med ham, troede man lidt, at det bare var held, når han fik den med. Men nu har han gjort det i halvandet år. Det er ikke tilfældigt, når han har den trukket med sig, også når det ser lidt akavet ud. Det er en kvalitet, han har, det er svært at dæmme op for, og som man ikke rigtig kan træne sig til. Det er et instinkt, han har, siger André Rømer.
Fredag aften skal Randers FC have bremset trioen og FC Midtjylland, som Randers ikke har slået i 13 år.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
