Hylder Superliga-trio: ‘Kun spørgsmål om prisen’

Der er stor respekt hos rivalerne for FC Midtjyllands forwards.



RANDERS (Tipsbladet): I et år havde Randers FC’s midtbanespiller André Rømer fornøjelsen af at spille sammen med en stor del af FC Midtjyllands nuværende Superliga-trup.

Rømer, der startede fodboldkarrieren som professionel på FC Midtjyllands akademi, var tilbage i FC Midtjylland fra 2023 til 2024, og som midtbanespiller med betydelige kompetencer i det defensive arbejde havde han fornøjelsen af at skulle holde FCM’s offensive profiler til træning.

I kamp nød Rømer at følge dem, men som modstander har André Rømer stor respekt for, hvad den nuværende fronttrio kan volde af problemer for modstanderne.

– Hvis der er en, der sparker fra 40 meter, vil man normalt bare lade ham sparke. Men lige præcis ham her… Jeg har aldrig spillet med en, der sparker som ham. Når han sparker på mål efter træning, ligner han en, der dårligt nok gider. Og så sparker han den alligevel med 200 kilometer i timen. Det er imponerende. Han er en type, der er hurtigere med bolden end uden. Darío har et vanvittigt drev med bolden. Så der skal være god opbakning på, så man ikke er efterladt alene med ham, siger André Rømer om FC Midtjyllands offensive midtbane- og kantspiller Darío Osorio.

Darío Osorio har haft svært ved at komme på måltavlen i denne sæson i Superligaen, mens han til gengæld har scoret fire gange i Europa.

Forventningen hos mange i fodboldmiljøet er, at Osorio vil kunne score oftere og lave flere assists for et større hold i udlandet. Og det kan André Rømer også se ske for Osorios 22-årige holdkammerat Aral Simsir.

– Og det er jo det samme i begge sider. Aral er en lidt anden type. Vi talte om, at Darío lige mangler det sidste i sin statistik, og det samme kan man godt sige om Aral. For når jeg ser ham på stadion eller tv, så er der ikke nogen i Superligaen, der kan det, han kan. Hvis du bare kigger på driblefærdighederne, er han en top-, top-, topspiller. Han mangler bare det sidste, siger André Rømer.

Læs om Superligaens spillerbudgetter her

Internt i FC Midtjylland har man, som Tipsbladet hører det, indstillet sig på, at Aral Simsir eller Darío Osorio, måske endda begge, kan blive solgt til sommer, hvis beløbene bliver store nok i tilbuddene fra udlandet.

Og det er fuldstændig forståeligt, mener André Rømer, der også peger på Franculino som en mundfuld for modstanderne.

– Med de tre i front har jeg det sådan, at det kun er et spørgsmål og tid, før de ryger. Det tror jeg, både de, de andre spillere og FC Midtjylland ved. Det handler stort set kun om, hvor store beløbene bliver, siger André Rømer.

– Franculino var forfærdelig at stå over for til træning. De første par uger, vi trænede med ham, troede man lidt, at det bare var held, når han fik den med. Men nu har han gjort det i halvandet år. Det er ikke tilfældigt, når han har den trukket med sig, også når det ser lidt akavet ud. Det er en kvalitet, han har, det er svært at dæmme op for, og som man ikke rigtig kan træne sig til. Det er et instinkt, han har, siger André Rømer.

Fredag aften skal Randers FC have bremset trioen og FC Midtjylland, som Randers ikke har slået i 13 år.

Læs mere om det her.



Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Millionregn over Ståle Solbakken

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Alle storroser Dario Osorio

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Her trækkes der lod til VM

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Pione Sisto på vej væk?

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Steve Coopers højre hånd afviser

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Dansk stjerne: Det er til grin!

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Storklub meldes interesseret