Hylder Superliga-trio: ‘Kun spørgsmål om prisen’

Der er stor respekt hos rivalerne for FC Midtjyllands forwards.



RANDERS (Tipsbladet): I et år havde Randers FC’s midtbanespiller André Rømer fornøjelsen af at spille sammen med en stor del af FC Midtjyllands nuværende Superliga-trup.

Rømer, der startede fodboldkarrieren som professionel på FC Midtjyllands akademi, var tilbage i FC Midtjylland fra 2023 til 2024, og som midtbanespiller med betydelige kompetencer i det defensive arbejde havde han fornøjelsen af at skulle holde FCM’s offensive profiler til træning.

I kamp nød Rømer at følge dem, men som modstander har André Rømer stor respekt for, hvad den nuværende fronttrio kan volde af problemer for modstanderne.

– Hvis der er en, der sparker fra 40 meter, vil man normalt bare lade ham sparke. Men lige præcis ham her… Jeg har aldrig spillet med en, der sparker som ham. Når han sparker på mål efter træning, ligner han en, der dårligt nok gider. Og så sparker han den alligevel med 200 kilometer i timen. Det er imponerende. Han er en type, der er hurtigere med bolden end uden. Darío har et vanvittigt drev med bolden. Så der skal være god opbakning på, så man ikke er efterladt alene med ham, siger André Rømer om FC Midtjyllands offensive midtbane- og kantspiller Darío Osorio.

Darío Osorio har haft svært ved at komme på måltavlen i denne sæson i Superligaen, mens han til gengæld har scoret fire gange i Europa.

Forventningen hos mange i fodboldmiljøet er, at Osorio vil kunne score oftere og lave flere assists for et større hold i udlandet. Og det kan André Rømer også se ske for Osorios 22-årige holdkammerat Aral Simsir.

– Og det er jo det samme i begge sider. Aral er en lidt anden type. Vi talte om, at Darío lige mangler det sidste i sin statistik, og det samme kan man godt sige om Aral. For når jeg ser ham på stadion eller tv, så er der ikke nogen i Superligaen, der kan det, han kan. Hvis du bare kigger på driblefærdighederne, er han en top-, top-, topspiller. Han mangler bare det sidste, siger André Rømer.

Læs om Superligaens spillerbudgetter her

Internt i FC Midtjylland har man, som Tipsbladet hører det, indstillet sig på, at Aral Simsir eller Darío Osorio, måske endda begge, kan blive solgt til sommer, hvis beløbene bliver store nok i tilbuddene fra udlandet.

Og det er fuldstændig forståeligt, mener André Rømer, der også peger på Franculino som en mundfuld for modstanderne.

– Med de tre i front har jeg det sådan, at det kun er et spørgsmål og tid, før de ryger. Det tror jeg, både de, de andre spillere og FC Midtjylland ved. Det handler stort set kun om, hvor store beløbene bliver, siger André Rømer.

– Franculino var forfærdelig at stå over for til træning. De første par uger, vi trænede med ham, troede man lidt, at det bare var held, når han fik den med. Men nu har han gjort det i halvandet år. Det er ikke tilfældigt, når han har den trukket med sig, også når det ser lidt akavet ud. Det er en kvalitet, han har, det er svært at dæmme op for, og som man ikke rigtig kan træne sig til. Det er et instinkt, han har, siger André Rømer.

Fredag aften skal Randers FC have bremset trioen og FC Midtjylland, som Randers ikke har slået i 13 år.

Læs mere om det her.






TOPNYHED

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Flot gestus af Tadej Pogacar

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Thomas Frank deler godt nyt

– Starten kunne næsten ikke have været værre



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Legende færdig i Wrexham?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Som Bambi på glatis!

Dansk klub skriver historie

– Det er en fantastisk kombination

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Raser over Ruben Amorim

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

UCI langer ud efter spansk regering

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

FC Fredericia – Vejle Boldklub