I AaB vil man voldsomt gerne finde de rette mennesker, når man besætter ledige stillinger, og på den på led skiller nordjyderne sig ikke specielt meget ud fra andre Superliga-klubber eller alle andre sunde virksomheder.
Den nordjyske klub forsøger at gøre sig umage i disse år efter en kostbar nedrykning i 2023 og manglende succes, og det var man også, da man skulle ansætte en ny cheftræner.
Men det var ikke svært for sportsdirektør James Gow og kollegerne i ledelsen at springe til, da man havde talt med Menno van Dam, der på det tidspunkt var U/19-cheftræner i Brøndby IF.
– Jeg har kun lige lagt på efter at have snakket med Menno, siger James Gow, da Tipsbladet spørger ind til den nye cheftræners første halve år i Aab.
– Han er en top, top person og en toptræner, og jeg har intet dårligt at sige om ham. Han er et menneske med meget stor energi, og hvis man skærer ham åben, bløder han AaB. Hn elsker klubben og projektet. Vi kommer lige fra et fanmøde på stadion, og Menno behøver ikke tage til de arrangementer. Men han vil med, fordi han vil tale med fansene og forklare, hvad vi gør, hvordan vi forsøger at spille, siger James Gow til Tipsbladet.
AaB har fornuftige muligheder for at komme i pokal-semifinalen mandag, når man hjemme møder Silkeborg IF efter 2-2 i første kamp i weekenden.
Pointhøsten i Superligaen er hæderlig for en oprykker, og James Gow, der startede formelt som sportsdirektør efter et år som teknisk direktør i AaB omtrent samtidig med Menno van Dams første arbejdsdag, har ikke fortrudt en eneste gang.
– Vi havde en meget lang proces, hvor vi så havde et meget klart billede fra starten af, at vi ville have Menno. Ærlig talt havde jeg besluttet mig, da jeg havde talt med ham i 30 sekunder. Vi holdt stadig fast i vores store proces, hvor alle var overvældet af ham, ikke kun på grund af hans person men også hans arbejde og syn på trænerrollen.
– Coaching er så vigtig en del af, hvad vi foretager os, og det så er vigtigt for os at have en træner derude på græsset, der leder alle. Det så vi i alle led af vores samtaler og proces med Menno. Og vi har kendt ham længe, jeg har haft ham i baghovedet som en stærk kandidat fra den dag, jeg første gang mødte ham, siger James Gow.
Hvornår sover han?
Menno van Dams AaB ligger godt til i toppen, når de 12 Superliga-klubber og deres spillere bliver målt på fysiske parametre i de 17 efterårskampe.
Hollænderen har presset løs på træningsbanen og fået fart i holdet, og for James Gow at se er det vigtigt, at cheftræneren selv er gået forrest.
– Han har så meget energi. Jeg ved ikke, hvordan han overhovedet når at sove, eller om han gør det. Han er et menneske med så stor energi, og det er den slags mennesker, vi vil have omkring os. I livet er der dem, der giver eller tager energi. Han giver alle enormt meget energi, om det er spillere, organisationen eller fans, og vi er så glade for, at vi har fået ham, siger James Gow.
– Han er en helt igennem fremragende ambassadør for klubben, og der tænker jeg endda kun det menneskelige. For oven i er han også en fremragende træner. Vi har en gruppe med mange meget unge spillere, og de spiller utrolig modigt med en klar identitet. Og det skal Menno have en stor del af kreditten for, med den måde, han håndterer staben og spillere, hvordan han driver vores idéer og strategier, siger James Gow.
AaB har syv point ned til Lyngby under nedrykningsstregen i vinterpausen.
Tipsbladet har også vendt transferplanerne i AaB med James Gow – læs mere om det her.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
OPTAKT
OB – FC København
Alexander Lind revser Superliga-profil
TOPNYHED
Stort slag for FC København
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN