Hyrede Brøndby-træner: Overbevist på 30 sekunder

Det var ikke svært at bestemme sig, da AaB skulle have ny cheftræner.



I AaB vil man voldsomt gerne finde de rette mennesker, når man besætter ledige stillinger, og på den på led skiller nordjyderne sig ikke specielt meget ud fra andre Superliga-klubber eller alle andre sunde virksomheder.

Den nordjyske klub forsøger at gøre sig umage i disse år efter en kostbar nedrykning i 2023 og manglende succes, og det var man også, da man skulle ansætte en ny cheftræner.

Men det var ikke svært for sportsdirektør James Gow og kollegerne i ledelsen at springe til, da man havde talt med Menno van Dam, der på det tidspunkt var U/19-cheftræner i Brøndby IF.

– Jeg har kun lige lagt på efter at have snakket med Menno, siger James Gow, da Tipsbladet spørger ind til den nye cheftræners første halve år i Aab.

– Han er en top, top person og en toptræner, og jeg har intet dårligt at sige om ham. Han er et menneske med meget stor energi, og hvis man skærer ham åben, bløder han AaB. Hn elsker klubben og projektet. Vi kommer lige fra et fanmøde på stadion, og Menno behøver ikke tage til de arrangementer. Men han vil med, fordi han vil tale med fansene og forklare, hvad vi gør, hvordan vi forsøger at spille, siger James Gow til Tipsbladet.

AaB har fornuftige muligheder for at komme i pokal-semifinalen mandag, når man hjemme møder Silkeborg IF efter 2-2 i første kamp i weekenden.

Pointhøsten i Superligaen er hæderlig for en oprykker, og James Gow, der startede formelt som sportsdirektør efter et år som teknisk direktør i AaB omtrent samtidig med Menno van Dams første arbejdsdag, har ikke fortrudt en eneste gang.

– Vi havde en meget lang proces, hvor vi så havde et meget klart billede fra starten af, at vi ville have Menno. Ærlig talt havde jeg besluttet mig, da jeg havde talt med ham i 30 sekunder. Vi holdt stadig fast i vores store proces, hvor alle var overvældet af ham, ikke kun på grund af hans person men også hans arbejde og syn på trænerrollen.

– Coaching er så vigtig en del af, hvad vi foretager os, og det så er vigtigt for os at have en træner derude på græsset, der leder alle. Det så vi i alle led af vores samtaler og proces med Menno. Og vi har kendt ham længe, jeg har haft ham i baghovedet som en stærk kandidat fra den dag, jeg første gang mødte ham, siger James Gow.

Hvornår sover han?
Menno van Dams AaB ligger godt til i toppen, når de 12 Superliga-klubber og deres spillere bliver målt på fysiske parametre i de 17 efterårskampe.

Hollænderen har presset løs på træningsbanen og fået fart i holdet, og for James Gow at se er det vigtigt, at cheftræneren selv er gået forrest.

– Han har så meget energi. Jeg ved ikke, hvordan han overhovedet når at sove, eller om han gør det. Han er et menneske med så stor energi, og det er den slags mennesker, vi vil have omkring os. I livet er der dem, der giver eller tager energi. Han giver alle enormt meget energi, om det er spillere, organisationen eller fans, og vi er så glade for, at vi har fået ham, siger James Gow.

– Han er en helt igennem fremragende ambassadør for klubben, og der tænker jeg endda kun det menneskelige. For oven i er han også en fremragende træner. Vi har en gruppe med mange meget unge spillere, og de spiller utrolig modigt med en klar identitet. Og det skal Menno have en stor del af kreditten for, med den måde, han håndterer staben og spillere, hvordan han driver vores idéer og strategier, siger James Gow.

AaB har syv point ned til Lyngby under nedrykningsstregen i vinterpausen.

Tipsbladet har også vendt transferplanerne i AaB med James Gow – læs mere om det her.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

I svime over Morten Hjulmand

Nu forklarer Noah Nartey

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Barcelona – Newcastle United

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ