– I har glemt, hvad Fischer og Zanka kæmpede for!

FC Københavns officielle fanklub tager skarp afstand fra de smædesange, som blev sunget fra FC Københavns udebanefans ved dagens derby.



De kommende derbyer bliver uden udefans, og det er en beslutning fra Divisionsforeningen, som både Brøndby og FC København accepterer. 

Det møder også forståelse hos FC Københavns officielle fanklub, FCK Fan Club, hvilket man gør klart i en udmelding søndag aften. 

– Vi tager skarp afstand fra de scener, der udspillede sig før kampen, hvor en lille gruppe Brøndby-fans formåede at løbe hele vejen fra sydsiden til udebaneafsnittet for at angribe FCK's fans. Ligeledes tager vi afstand fra de FCK-fans, der valgte at kaste romerlys tilbage og løbe på banen.

– Vi har bemærket, at Divisionsforeningen her til aften har meddelt, at der på ubestemt tid ikke vil blive tilladt udebanefans til derbyerne. Efter dagens kamp forstår vi denne beslutning. Om det er den eneste rigtige løsning, ved vi ikke, men det er i hvert fald en nødvendig løsning, indtil de underliggende problemer i begge fanmiljøer bliver håndteret.

– Det kan og skal ikke accepteres, at en gruppe fans misbruger fodbolden til at udøve vold og skabe utryghed i klubbens navn, hverken på kampdage eller nogen andre dage, skriver fanklubben. 

Men det stopper ikke her, for på FCK-afsnittet til dagens derby på Brøndby Stadion, blev der udvist en adfærd, som fanklubben tager skarp afstand fra.

– Derudover bliver vi nødt til at adressere de konstante sange om voldtægt og homofobiske gestikuleringer som kørte i dag. Det er langt over stregen og ikke en opførsel, vi mener, hører hjemme i København!

– Vi havde håbet, at den slags hørte fortiden til, men det virker desværre som om, mange har glemt, hvad spillere som Viktor Fischer og Mathias Zanka kæmpede for. Det er hovedrystende, at man ikke selv kan se, at disse sange ikke hører hjemme nogen steder.

Kampen i dag endte uden vinder, og på grund af balladen i før kampstart, hvor fangrupperingerne kastede pyroteknik efter hinanden, blev den også udsat med 15 minutter. 





LIVE

TransferLIVE: AGF-flop skifter klub

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Spanien – Belgien

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark