De kommende derbyer bliver uden udefans, og det er en beslutning fra Divisionsforeningen, som både Brøndby og FC København accepterer.
Det møder også forståelse hos FC Københavns officielle fanklub, FCK Fan Club, hvilket man gør klart i en udmelding søndag aften.
– Vi tager skarp afstand fra de scener, der udspillede sig før kampen, hvor en lille gruppe Brøndby-fans formåede at løbe hele vejen fra sydsiden til udebaneafsnittet for at angribe FCK's fans. Ligeledes tager vi afstand fra de FCK-fans, der valgte at kaste romerlys tilbage og løbe på banen.
– Vi har bemærket, at Divisionsforeningen her til aften har meddelt, at der på ubestemt tid ikke vil blive tilladt udebanefans til derbyerne. Efter dagens kamp forstår vi denne beslutning. Om det er den eneste rigtige løsning, ved vi ikke, men det er i hvert fald en nødvendig løsning, indtil de underliggende problemer i begge fanmiljøer bliver håndteret.
– Det kan og skal ikke accepteres, at en gruppe fans misbruger fodbolden til at udøve vold og skabe utryghed i klubbens navn, hverken på kampdage eller nogen andre dage, skriver fanklubben.
Men det stopper ikke her, for på FCK-afsnittet til dagens derby på Brøndby Stadion, blev der udvist en adfærd, som fanklubben tager skarp afstand fra.
– Derudover bliver vi nødt til at adressere de konstante sange om voldtægt og homofobiske gestikuleringer som kørte i dag. Det er langt over stregen og ikke en opførsel, vi mener, hører hjemme i København!
– Vi havde håbet, at den slags hørte fortiden til, men det virker desværre som om, mange har glemt, hvad spillere som Viktor Fischer og Mathias Zanka kæmpede for. Det er hovedrystende, at man ikke selv kan se, at disse sange ikke hører hjemme nogen steder.
Kampen i dag endte uden vinder, og på grund af balladen i før kampstart, hvor fangrupperingerne kastede pyroteknik efter hinanden, blev den også udsat med 15 minutter.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
AGF – Sønderjyske