– I har glemt, hvad Fischer og Zanka kæmpede for!

FC Københavns officielle fanklub tager skarp afstand fra de smædesange, som blev sunget fra FC Københavns udebanefans ved dagens derby.



De kommende derbyer bliver uden udefans, og det er en beslutning fra Divisionsforeningen, som både Brøndby og FC København accepterer. 

Det møder også forståelse hos FC Københavns officielle fanklub, FCK Fan Club, hvilket man gør klart i en udmelding søndag aften. 

– Vi tager skarp afstand fra de scener, der udspillede sig før kampen, hvor en lille gruppe Brøndby-fans formåede at løbe hele vejen fra sydsiden til udebaneafsnittet for at angribe FCK's fans. Ligeledes tager vi afstand fra de FCK-fans, der valgte at kaste romerlys tilbage og løbe på banen.

– Vi har bemærket, at Divisionsforeningen her til aften har meddelt, at der på ubestemt tid ikke vil blive tilladt udebanefans til derbyerne. Efter dagens kamp forstår vi denne beslutning. Om det er den eneste rigtige løsning, ved vi ikke, men det er i hvert fald en nødvendig løsning, indtil de underliggende problemer i begge fanmiljøer bliver håndteret.

– Det kan og skal ikke accepteres, at en gruppe fans misbruger fodbolden til at udøve vold og skabe utryghed i klubbens navn, hverken på kampdage eller nogen andre dage, skriver fanklubben. 

Men det stopper ikke her, for på FCK-afsnittet til dagens derby på Brøndby Stadion, blev der udvist en adfærd, som fanklubben tager skarp afstand fra.

– Derudover bliver vi nødt til at adressere de konstante sange om voldtægt og homofobiske gestikuleringer som kørte i dag. Det er langt over stregen og ikke en opførsel, vi mener, hører hjemme i København!

– Vi havde håbet, at den slags hørte fortiden til, men det virker desværre som om, mange har glemt, hvad spillere som Viktor Fischer og Mathias Zanka kæmpede for. Det er hovedrystende, at man ikke selv kan se, at disse sange ikke hører hjemme nogen steder.

Kampen i dag endte uden vinder, og på grund af balladen i før kampstart, hvor fangrupperingerne kastede pyroteknik efter hinanden, blev den også udsat med 15 minutter. 





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Nægtet Brøndby-skifte

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Dansk målsluger skifter til topklub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

– Alt for meget kaos i Horsens

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Viaplay hæver priserne

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘Ronaldo vinder kampen’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen