– I har glemt, hvad Fischer og Zanka kæmpede for!

FC Københavns officielle fanklub tager skarp afstand fra de smædesange, som blev sunget fra FC Københavns udebanefans ved dagens derby.



De kommende derbyer bliver uden udefans, og det er en beslutning fra Divisionsforeningen, som både Brøndby og FC København accepterer. 

Det møder også forståelse hos FC Københavns officielle fanklub, FCK Fan Club, hvilket man gør klart i en udmelding søndag aften. 

– Vi tager skarp afstand fra de scener, der udspillede sig før kampen, hvor en lille gruppe Brøndby-fans formåede at løbe hele vejen fra sydsiden til udebaneafsnittet for at angribe FCK's fans. Ligeledes tager vi afstand fra de FCK-fans, der valgte at kaste romerlys tilbage og løbe på banen.

– Vi har bemærket, at Divisionsforeningen her til aften har meddelt, at der på ubestemt tid ikke vil blive tilladt udebanefans til derbyerne. Efter dagens kamp forstår vi denne beslutning. Om det er den eneste rigtige løsning, ved vi ikke, men det er i hvert fald en nødvendig løsning, indtil de underliggende problemer i begge fanmiljøer bliver håndteret.

– Det kan og skal ikke accepteres, at en gruppe fans misbruger fodbolden til at udøve vold og skabe utryghed i klubbens navn, hverken på kampdage eller nogen andre dage, skriver fanklubben. 

Men det stopper ikke her, for på FCK-afsnittet til dagens derby på Brøndby Stadion, blev der udvist en adfærd, som fanklubben tager skarp afstand fra.

– Derudover bliver vi nødt til at adressere de konstante sange om voldtægt og homofobiske gestikuleringer som kørte i dag. Det er langt over stregen og ikke en opførsel, vi mener, hører hjemme i København!

– Vi havde håbet, at den slags hørte fortiden til, men det virker desværre som om, mange har glemt, hvad spillere som Viktor Fischer og Mathias Zanka kæmpede for. Det er hovedrystende, at man ikke selv kan se, at disse sange ikke hører hjemme nogen steder.

Kampen i dag endte uden vinder, og på grund af balladen i før kampstart, hvor fangrupperingerne kastede pyroteknik efter hinanden, blev den også udsat med 15 minutter. 





FC København – FC Fredericia




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Topchef får nyt job i FCK

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Millionregn over FC Midtjylland

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Randers FC – Silkeborg IF

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Håber på FC København-exit

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Det kommer formentlig til at ske

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden