De kommende derbyer bliver uden udefans, og det er en beslutning fra Divisionsforeningen, som både Brøndby og FC København accepterer.
Det møder også forståelse hos FC Københavns officielle fanklub, FCK Fan Club, hvilket man gør klart i en udmelding søndag aften.
– Vi tager skarp afstand fra de scener, der udspillede sig før kampen, hvor en lille gruppe Brøndby-fans formåede at løbe hele vejen fra sydsiden til udebaneafsnittet for at angribe FCK's fans. Ligeledes tager vi afstand fra de FCK-fans, der valgte at kaste romerlys tilbage og løbe på banen.
– Vi har bemærket, at Divisionsforeningen her til aften har meddelt, at der på ubestemt tid ikke vil blive tilladt udebanefans til derbyerne. Efter dagens kamp forstår vi denne beslutning. Om det er den eneste rigtige løsning, ved vi ikke, men det er i hvert fald en nødvendig løsning, indtil de underliggende problemer i begge fanmiljøer bliver håndteret.
– Det kan og skal ikke accepteres, at en gruppe fans misbruger fodbolden til at udøve vold og skabe utryghed i klubbens navn, hverken på kampdage eller nogen andre dage, skriver fanklubben.
Men det stopper ikke her, for på FCK-afsnittet til dagens derby på Brøndby Stadion, blev der udvist en adfærd, som fanklubben tager skarp afstand fra.
– Derudover bliver vi nødt til at adressere de konstante sange om voldtægt og homofobiske gestikuleringer som kørte i dag. Det er langt over stregen og ikke en opførsel, vi mener, hører hjemme i København!
– Vi havde håbet, at den slags hørte fortiden til, men det virker desværre som om, mange har glemt, hvad spillere som Viktor Fischer og Mathias Zanka kæmpede for. Det er hovedrystende, at man ikke selv kan se, at disse sange ikke hører hjemme nogen steder.
Kampen i dag endte uden vinder, og på grund af balladen i før kampstart, hvor fangrupperingerne kastede pyroteknik efter hinanden, blev den også udsat med 15 minutter.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
FC Midtjylland er ude
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT