IFK Göteborg smækker stort prisskilt på FCK-emne

FC København skal være parate til at betale en meget høj transfersum, hvis de vil have fingre i det svenske stortalent Pontus Dahlberg.



FC København lægger en salgsplan med hver enkelt spiller i klubben, og modsat så mange andre er løverne ikke bange for at tale højt om, hvornår profilerne efter planen skal sælges.

Aftalen med Robin Olsen er, at han skal sælges efter denne sæson.

Dermed skal FC København efter alt at dømme på udkig efter en ny keeper, og jagten er allerede godt i gang. En af de spillere, der har været rygtet som afløser for Robin Olsen, er svenskerens landsmand Pontus Dahlberg fra IFK Göteborg.

Pontus Dahlberg er kun 18 år og regnes som et af de helt store målmandstalenter i Europa, og svenske medier har i flere omgange berettet om interesse fra FC København. Hvis FCK har tænkt sig at afgive et bud på Dahlberg, skal Ståle Solbakken imidlertid have den helt tykke tegnebog frem.

IFK Göteborg kræver ifølge GT mellem 22 og 30 millioner kroner for Pontus Dahlberg, og spørgsmålet er, om den pris er for høj for FC København. Hvad der ikke er nogen tvivl om er det faktum, at der er massiv interesse for den unge svensker.

– Der er stor interesse fra mange fine klubber. Det er ikke så mærkeligt, da han er den største målmandseksport, som Sverige har, siger Pontus Dahlbergs agent, Per Jonsson, til den svenske avis.

Hovedpersonen selv har tidligere talt varmt om FC København.

– Det er klart, at det er en rigtig fin klub, som har domineret i Danmark de seneste år og spillet ude i Europa. Det er en rigtig fin klub, sagde Pontus Dahlberg i september til Fotbollskanalen. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Seks spillere kan forlade FC Midtjylland




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

USA får drømmestart på VM

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Elias Jelert færdig

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Qatar – Schweiz