Imponeret “Don Ø” storroser FC Midtjylland

Flemming Østergaard er imponeret af FC Midtjyllands arbejde de seneste mange år og mener, at en ny æra nu starter på Heden.



Flemming Østergaard er noget nær synonym med FC København og har også sendt en stikpille eller to i FC Midtjyllands retning i tidernes løb.

Trods rivaliseringen mellem de to klubber er der dog ikke ondt blod mellem "Don Ø" og midtjyderne. Og i forbindelse med den danske rigmand Anders Holch Povlsens køb af netop FC Midtjylland tidligere på ugen er Østergaard ikke bleg for at rose det arbejde, Claus Steinlein og kompagni har udført de seneste mange år.

– Kæmpe tillykke til FC Midtjylland, siger “Don Ø” til Tipsbladet om rigmandens køb af “ulvene”.

– Det er fantastisk. Det er kanon arbejde. Siden etableringen af FC Midtjylland, er det kun at tage hatten af for det arbejde, som er blevet gjort derovre. Det gælder bestyrelse, ejerkreds, hele vejen igennem. Det er imponerende, at man i den fjerdestørste by, Herning, kan bygge en virksomhed, FC Midtjylland, op til det, det er i dag. I top 60 på den europæiske rangliste.

– Det er bestyrelsen, som vinder fodboldkampe. Og nu har de også fået en af de dygtigste erhvervsledere ind. Han har lavet en grundig vurdering af, at det kunne være spændende at komme ind i FC Midtjylland.

Hvad vil hans indtog betyde for FC Midtjylland? 

– Der starter en ny æra nu. De har fået et up-to-date træningsanlæg. De (Heartland, Anders Holch Povlsens firma, red.) har købt aktiemajoriteten af den portugisiske klub C.D. Mafra. Så der ligger en ny dag, og jeg er helt overbevist om, at FC Midtjylland vil være en big player i det kommende fodbold-Danmark.

– Det er jeg overhovedet ikke i tvivl om. Og det eneste, der kan ødelægge det, er dårlig ledelse, og det har de ikke, siger Østergaard.

Hvad tænker du om købet af C.D. Mafra, som du nævner?

– Et strategisk klogt valg. Det er jo et spørgsmål om strategi. Og den strategi, de har lagt, det er vel, at den skal bruges som en rugekasseklub til at udvikle unge spillere. Og de har jo bevist en gang, at en ung spiller i Ousmane Diomande, der overhovedet ikke havde spillet i FC Midtjylland, kunne sælges for et enormt beløb.

– Når jeg tænker på FC Midtjylland, som startede som en bonderøvklub, hvor jeg kom over med traktor og kørte ind på stadion med høkasser. Og at se hvad det har udviklet sig til. Det er imponerende. Fantastisk imponerende, siger han.

Tipsbladets chefredaktør på print skrev i en kommentar efter ejerskiftet, at “med Danmarks rigeste skal FC Midtjylland vælte FC København”. Men det er noget nemmere sagt end gjort.

– Du må stadigvæk regne med, at FC København har alle muligheder at fortsat være den store klub i Danmark. De bor i en hovedstad med mange millioner indbyggere. FCK har et stadion. FCK har det hele.

– Men FC Midtjylland vil da absolut være en spiller, som vil være med til at præge dansk fodbold fremadrettet, siger “Don Ø”, der generelt er spændt på fremtiden i dansk fodbold:

– Og så er jeg så spændt på, hvad der sker andre steder. Det er jo interessant at se nu, hvor mange klubber, der i realiteten er ejet af danske rigmænd. FC København har Erik Skjærbæk og Lars Seier. Og du kan tage OB med Niels Thorborg. Det er jo spændende, synes jeg.

Anders Holch Povlsen købte sig ind i FC Midtjylland i 2021, hvor han købte 25 procent, og i denne uge har han altså købt den tidligere ejer Matthew Benham ud.  





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

‘Tæt på et rædselskabinet’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Flere ændringer på vej i FC København  



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Det er helt galt, Brøndby!

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Real Madrid – Benfica

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Oprykker henter FCK-emne

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb