Imponeret “Don Ø” storroser FC Midtjylland

Flemming Østergaard er imponeret af FC Midtjyllands arbejde de seneste mange år og mener, at en ny æra nu starter på Heden.



Flemming Østergaard er noget nær synonym med FC København og har også sendt en stikpille eller to i FC Midtjyllands retning i tidernes løb.

Trods rivaliseringen mellem de to klubber er der dog ikke ondt blod mellem "Don Ø" og midtjyderne. Og i forbindelse med den danske rigmand Anders Holch Povlsens køb af netop FC Midtjylland tidligere på ugen er Østergaard ikke bleg for at rose det arbejde, Claus Steinlein og kompagni har udført de seneste mange år.

– Kæmpe tillykke til FC Midtjylland, siger “Don Ø” til Tipsbladet om rigmandens køb af “ulvene”.

– Det er fantastisk. Det er kanon arbejde. Siden etableringen af FC Midtjylland, er det kun at tage hatten af for det arbejde, som er blevet gjort derovre. Det gælder bestyrelse, ejerkreds, hele vejen igennem. Det er imponerende, at man i den fjerdestørste by, Herning, kan bygge en virksomhed, FC Midtjylland, op til det, det er i dag. I top 60 på den europæiske rangliste.

– Det er bestyrelsen, som vinder fodboldkampe. Og nu har de også fået en af de dygtigste erhvervsledere ind. Han har lavet en grundig vurdering af, at det kunne være spændende at komme ind i FC Midtjylland.

Hvad vil hans indtog betyde for FC Midtjylland? 

– Der starter en ny æra nu. De har fået et up-to-date træningsanlæg. De (Heartland, Anders Holch Povlsens firma, red.) har købt aktiemajoriteten af den portugisiske klub C.D. Mafra. Så der ligger en ny dag, og jeg er helt overbevist om, at FC Midtjylland vil være en big player i det kommende fodbold-Danmark.

– Det er jeg overhovedet ikke i tvivl om. Og det eneste, der kan ødelægge det, er dårlig ledelse, og det har de ikke, siger Østergaard.

Hvad tænker du om købet af C.D. Mafra, som du nævner?

– Et strategisk klogt valg. Det er jo et spørgsmål om strategi. Og den strategi, de har lagt, det er vel, at den skal bruges som en rugekasseklub til at udvikle unge spillere. Og de har jo bevist en gang, at en ung spiller i Ousmane Diomande, der overhovedet ikke havde spillet i FC Midtjylland, kunne sælges for et enormt beløb.

– Når jeg tænker på FC Midtjylland, som startede som en bonderøvklub, hvor jeg kom over med traktor og kørte ind på stadion med høkasser. Og at se hvad det har udviklet sig til. Det er imponerende. Fantastisk imponerende, siger han.

Tipsbladets chefredaktør på print skrev i en kommentar efter ejerskiftet, at “med Danmarks rigeste skal FC Midtjylland vælte FC København”. Men det er noget nemmere sagt end gjort.

– Du må stadigvæk regne med, at FC København har alle muligheder at fortsat være den store klub i Danmark. De bor i en hovedstad med mange millioner indbyggere. FCK har et stadion. FCK har det hele.

– Men FC Midtjylland vil da absolut være en spiller, som vil være med til at præge dansk fodbold fremadrettet, siger “Don Ø”, der generelt er spændt på fremtiden i dansk fodbold:

– Og så er jeg så spændt på, hvad der sker andre steder. Det er jo interessant at se nu, hvor mange klubber, der i realiteten er ejet af danske rigmænd. FC København har Erik Skjærbæk og Lars Seier. Og du kan tage OB med Niels Thorborg. Det er jo spændende, synes jeg.

Anders Holch Povlsen købte sig ind i FC Midtjylland i 2021, hvor han købte 25 procent, og i denne uge har han altså købt den tidligere ejer Matthew Benham ud.  





Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Benhård kritik – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Endelig er der godt nyt

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Deler godt Brøndby-nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert med dyster FCK-dom

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica