Flemming Østergaard er noget nær synonym med FC København og har også sendt en stikpille eller to i FC Midtjyllands retning i tidernes løb.
Trods rivaliseringen mellem de to klubber er der dog ikke ondt blod mellem "Don Ø" og midtjyderne. Og i forbindelse med den danske rigmand Anders Holch Povlsens køb af netop FC Midtjylland tidligere på ugen er Østergaard ikke bleg for at rose det arbejde, Claus Steinlein og kompagni har udført de seneste mange år.
– Kæmpe tillykke til FC Midtjylland, siger “Don Ø” til Tipsbladet om rigmandens køb af “ulvene”.
– Det er fantastisk. Det er kanon arbejde. Siden etableringen af FC Midtjylland, er det kun at tage hatten af for det arbejde, som er blevet gjort derovre. Det gælder bestyrelse, ejerkreds, hele vejen igennem. Det er imponerende, at man i den fjerdestørste by, Herning, kan bygge en virksomhed, FC Midtjylland, op til det, det er i dag. I top 60 på den europæiske rangliste.
– Det er bestyrelsen, som vinder fodboldkampe. Og nu har de også fået en af de dygtigste erhvervsledere ind. Han har lavet en grundig vurdering af, at det kunne være spændende at komme ind i FC Midtjylland.
Hvad vil hans indtog betyde for FC Midtjylland?
– Der starter en ny æra nu. De har fået et up-to-date træningsanlæg. De (Heartland, Anders Holch Povlsens firma, red.) har købt aktiemajoriteten af den portugisiske klub C.D. Mafra. Så der ligger en ny dag, og jeg er helt overbevist om, at FC Midtjylland vil være en big player i det kommende fodbold-Danmark.
– Det er jeg overhovedet ikke i tvivl om. Og det eneste, der kan ødelægge det, er dårlig ledelse, og det har de ikke, siger Østergaard.
Hvad tænker du om købet af C.D. Mafra, som du nævner?
– Et strategisk klogt valg. Det er jo et spørgsmål om strategi. Og den strategi, de har lagt, det er vel, at den skal bruges som en rugekasseklub til at udvikle unge spillere. Og de har jo bevist en gang, at en ung spiller i Ousmane Diomande, der overhovedet ikke havde spillet i FC Midtjylland, kunne sælges for et enormt beløb.
– Når jeg tænker på FC Midtjylland, som startede som en bonderøvklub, hvor jeg kom over med traktor og kørte ind på stadion med høkasser. Og at se hvad det har udviklet sig til. Det er imponerende. Fantastisk imponerende, siger han.
Tipsbladets chefredaktør på print skrev i en kommentar efter ejerskiftet, at “med Danmarks rigeste skal FC Midtjylland vælte FC København”. Men det er noget nemmere sagt end gjort.
– Du må stadigvæk regne med, at FC København har alle muligheder at fortsat være den store klub i Danmark. De bor i en hovedstad med mange millioner indbyggere. FCK har et stadion. FCK har det hele.
– Men FC Midtjylland vil da absolut være en spiller, som vil være med til at præge dansk fodbold fremadrettet, siger “Don Ø”, der generelt er spændt på fremtiden i dansk fodbold:
– Og så er jeg så spændt på, hvad der sker andre steder. Det er jo interessant at se nu, hvor mange klubber, der i realiteten er ejet af danske rigmænd. FC København har Erik Skjærbæk og Lars Seier. Og du kan tage OB med Niels Thorborg. Det er jo spændende, synes jeg.
Anders Holch Povlsen købte sig ind i FC Midtjylland i 2021, hvor han købte 25 procent, og i denne uge har han altså købt den tidligere ejer Matthew Benham ud.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Det har hjemsøgt Højbjerg
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Albert Rudé er færdig i Kolding
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW