Flemming Østergaard er noget nær synonym med FC København og har også sendt en stikpille eller to i FC Midtjyllands retning i tidernes løb.
Trods rivaliseringen mellem de to klubber er der dog ikke ondt blod mellem "Don Ø" og midtjyderne. Og i forbindelse med den danske rigmand Anders Holch Povlsens køb af netop FC Midtjylland tidligere på ugen er Østergaard ikke bleg for at rose det arbejde, Claus Steinlein og kompagni har udført de seneste mange år.
– Kæmpe tillykke til FC Midtjylland, siger “Don Ø” til Tipsbladet om rigmandens køb af “ulvene”.
– Det er fantastisk. Det er kanon arbejde. Siden etableringen af FC Midtjylland, er det kun at tage hatten af for det arbejde, som er blevet gjort derovre. Det gælder bestyrelse, ejerkreds, hele vejen igennem. Det er imponerende, at man i den fjerdestørste by, Herning, kan bygge en virksomhed, FC Midtjylland, op til det, det er i dag. I top 60 på den europæiske rangliste.
– Det er bestyrelsen, som vinder fodboldkampe. Og nu har de også fået en af de dygtigste erhvervsledere ind. Han har lavet en grundig vurdering af, at det kunne være spændende at komme ind i FC Midtjylland.
Hvad vil hans indtog betyde for FC Midtjylland?
– Der starter en ny æra nu. De har fået et up-to-date træningsanlæg. De (Heartland, Anders Holch Povlsens firma, red.) har købt aktiemajoriteten af den portugisiske klub C.D. Mafra. Så der ligger en ny dag, og jeg er helt overbevist om, at FC Midtjylland vil være en big player i det kommende fodbold-Danmark.
– Det er jeg overhovedet ikke i tvivl om. Og det eneste, der kan ødelægge det, er dårlig ledelse, og det har de ikke, siger Østergaard.
Hvad tænker du om købet af C.D. Mafra, som du nævner?
– Et strategisk klogt valg. Det er jo et spørgsmål om strategi. Og den strategi, de har lagt, det er vel, at den skal bruges som en rugekasseklub til at udvikle unge spillere. Og de har jo bevist en gang, at en ung spiller i Ousmane Diomande, der overhovedet ikke havde spillet i FC Midtjylland, kunne sælges for et enormt beløb.
– Når jeg tænker på FC Midtjylland, som startede som en bonderøvklub, hvor jeg kom over med traktor og kørte ind på stadion med høkasser. Og at se hvad det har udviklet sig til. Det er imponerende. Fantastisk imponerende, siger han.
Tipsbladets chefredaktør på print skrev i en kommentar efter ejerskiftet, at “med Danmarks rigeste skal FC Midtjylland vælte FC København”. Men det er noget nemmere sagt end gjort.
– Du må stadigvæk regne med, at FC København har alle muligheder at fortsat være den store klub i Danmark. De bor i en hovedstad med mange millioner indbyggere. FCK har et stadion. FCK har det hele.
– Men FC Midtjylland vil da absolut være en spiller, som vil være med til at præge dansk fodbold fremadrettet, siger “Don Ø”, der generelt er spændt på fremtiden i dansk fodbold:
– Og så er jeg så spændt på, hvad der sker andre steder. Det er jo interessant at se nu, hvor mange klubber, der i realiteten er ejet af danske rigmænd. FC København har Erik Skjærbæk og Lars Seier. Og du kan tage OB med Niels Thorborg. Det er jo spændende, synes jeg.
Anders Holch Povlsen købte sig ind i FC Midtjylland i 2021, hvor han købte 25 procent, og i denne uge har han altså købt den tidligere ejer Matthew Benham ud.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Klar på chokskifte
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Stor profil glad for Brøndby
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Dybt bekymret over VM i USA
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Vild stime før Danmark-brag
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’