Med Danmarks rigeste skal FCM vælte FCK

KOMMENTAR: Med landets rigeste forretningsmand som ny hovedaktionær skal FC Midtjylland rive tronen væk under FC København og snarest vende retur til Champions League.



Tirsdag eftermiddag ved 16-tiden indtraf det jordskælv i dansk fodbold, der har rumsteret, lige siden Matthew Benham i juni 2021 solgte 25 procent af FC Midtjylland til Anders Holch Povlsen.

For Anders Holch Povlsen, Bestseller-milliardæren og Danmarks rigeste person, overtager aktiemajoriteten i FC Midtjylland fra Matthew Benham, og ambitionerne er tårnhøje.

På tirsdagens pressemøde fortæller FC Midtjylland om en ny vision for klubben, købet af klubben Mafra i Portugal og overtagelsen af Vildbjergs kvindehold, men det er naturligvis et skifte i ejerskabet, hvor Anders Holch Povlsen betaler et trecifret millionbeløb til Matthew Benham for at overtage styringen, der er den store nyhed her.

Når man som AHP har været med på Kevin Magnussens Formel 1-eventyr, træder man selvfølgelig ikke ind i FC Midtjylland for at duellere med OB og Viborg FF og ydmygt tage hatten af for sidste sæsons etter og toer i tabellen.

FC Midtjylland skal ikke bare spille med om DM, man skal være et lige så godt bud på guldet eller i hvert fald være det de fleste sæsoner. FC Nordsjælland er også en rival med FCN's ekstremt velhavende ejer Mansour Group.

Brøndby og AGF? Glem det, det er en alt for lav barre at tale om, hvis det her skal give mening for FC Midtjylland.

203035

Ulvene får nu musklerne til at køre om kap med FC København, og det skulle undre mig, hvis man ikke kommer til at gøre brug af det i de næste to uger frem mod transferdeadline, alternativt til januar.

Man har træningsanlægget i europæisk klasse finansieret med de penge, Anders Holch Povlsen betalte for de første 25 procent af klubben, man har et istandsat stadion, så den næste store opgave på kort- og mellemlang sigt er at skabe den førsteholdstrup, der her og nu presser FC København.

Ingi Sverrir Ingason og Cho Gue-sung er en fin begyndelse, hvis de lever op til forventningerne, og den type spillere skal FC Midtjylland have flere af, ligesom man nok også skal have mere at skyde med fra bænken, når man så benhårdt satser på at komme i gruppespil hvert år og får testet truppens bredde, når der bliver koldt om en måned eller to.

Højere forventninger
Én ting er at have pengene, noget er at forvandle dem til mesterskaber og deltagelser i den udvidede og endnu mere guldrandede Champions League, der udvider til otte spillerunder med en helt ny struktur til næste år.

For alt det her gør FC Midtjylland ikke bare med et snuptag.

Man havde Danmarks stærkeste trup i 2019/20 og igen i 2020/21, og det blev relativt hurtigt formøblet hjemme i Superligaen, selvom Europa-resultaterne har været ganske fornuftige.

Man skal som FC København lære at få resultater i begge turneringer på samme tid med to kampe om ugen, og så skal man ikke mindst ramme plet med de her midler.

Det er ikke let. De sidste par procent i evner og potentiale kan gøre en spiller dobbelt eller tre gange så dyr.

Men vi må bare konstatere, at hitraten skal i vejret, og her er det helt fair at sammenligne med FC København, når det nu en gang er københavnerne, man skal matche i Superligaen.

Meget må være til overvejelse

Glem flosklerne om bare at koncentrere sig om sig selv og næste kamp: Fodbold er et nulsumsspil i ligatabellen, og det skal FC Midtjylland erkende og løse, hvad end det så kræver nye folk i ledelsen, nye værktøjer til at finde de rette spillere eller hjælp udefra.

* Er Rasmus Ankersens rolle blevet dækket tilstrækkeligt, efter han kastede sig ud i Southamptons vilde multiklub-projekt?

* Har man stadig en konkurrencefordel inden for data og dødbolde, der var så vigtigt i 2015- og 2018-mesterskaberne?

* Kommer der andre store brasilianske pletskud ud af Brasilien-satsningen end Evander?

* Hvordan undgår man at gentage den menneskelige og fodboldfaglige nedtur, Pione Sistos retur har været?


Der er masser af spørgsmål, hvor svaret ikke bare er at kaste en masse millioner efter tre-fire ekstremt lovende stjerneskud eller garvede veteraner.

Men tag ikke fejl: Det er en vild nyhed, der i dag rammer FC Midtjylland og dansk fodbold. Man var allerede Danmarks næstrigeste klub, nu er den eneste rationelle målsætning at indhente det, man har tabt til FC København, og vende tilbage til Champions League.

Det nye klubsamarbejde med Mafra kan på sigt betyde en del, hvis man får held til den komplekse manøvre, det er at flytte spillere frem og tilbage mellem Danmark og Portugal.

Men det er ikke her og nu. Nu skal der spillere til, der hjælper FC Midtjylland til at vinde DM, hvis ikke i denne sæson mod et stærkt FC København så i hvert fald til næste år.

Midtjyderne har også øje for FC Nordsjælland, der slog FCM i kampen om Marcus Ingvartsen og derefter Lyngbys Lucas Hey. Det er ikke for at træde på Brøndby IF og AGF, det er bare ikke de to klubber, der nu eller de næste par år ligner et tredje hjul til FCK og FCM, hvis midtjyderne formår at bruge Anders Holch Povlsens millioner og virksomheds-knowhow fornuftigt.

Det sidste skal vi ikke undervurdere – det her handler ikke bare om en masse millioner. De skal bruges fornuftigt, og det sætter Anders Holch Povlsen og hans folk sig nu sammen med FCM-ledelsen for gøre efter et par år, hvor Matthew Benham forståeligt nok har været mest optaget af hjerteklubben Brentford efter oprykningen til Premier League.







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Storklub meldes interesseret



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Vejen tilbage?

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

– Det er så ringe, begge dele!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Steve Coopers højre hånd afviser

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

‘Køb ikke Franculino Djú’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Stor dansk chance!

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Riemer svarer på Tøftings kritik

Her kan du se Skotland mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker