RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): De kæmpede hårdt for at kvalificere sig til europæisk fodbold, men det glippede i sidste spillerunde.
Og selvom FC Nordsjælland selvfølgelig havde håbet på at spille et europæisk gruppespil, så er der ingen tvivl om, at det i efteråret bliver en fordel for Farum-klubben, at de kan koncentrere sig om Superligaen.
– Jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at vi mistede mange point i de perioder, hvor vi spillede flest kampe. Jeg tror også, at vi var dem, der havde det højeste pointsnit i foråret, hvor vi ikke havde de der midtugekampe. Man kunne jo godt mærke det. Forhåbentligt kan det give os noget.
– Hvis man kigger på Midtjylland, så har de ekstremt mange spillere og en ekstremt bred trup. De har brugt en masse penge. Så det er udfordrende og kompetitivt, og det skal det også være. Men det er klart, at det er lidt nemmere for os nu i forhold til restitutionstid, siger Jeppe Tverskov til Tipsbladet.
FC Nordsjælland har sagt farvel til nogle kæmpe profiler og en succesfuld cheftræner, men Jeppe Tverskov er ikke nødvendigvis enig i, at FC Nordsjælland kan stå overfor en mellemsæson.
– Jeg tror, at når man starter sæsonen, så håber man altid, at der er nogle unge spillere, der får gennembruddet. Så det behøver jo ikke at tage et halvt eller et helt år. Det kan jo godt være, at fundamentet rundt om er så godt, at man nemt kan få folk ind. Det er jo det, vi håber på, siger Jeppe Tverskov og fortsætter:
– Men det er klart, at når man sælger en spiller til Premier League for 150 millioner (Ibrahim Osman, red.) og sender en anden lejespiller tilbage, som man har solgt for 100 millioner (Andreas Schjelderup, red.), så er det jo nogle store og bærende navne. Det er jo ikke altid, at man lige finder en ny spiller, der bliver 200 millioner værd på en halv sæson.
Man kan godt se nogle af de ting, som han (Juan Mata, red.) var bedst til, da han var på det allerhøjeste niveau. Spillet i de små mellemrum, vendingerne, afleveringerne. Det er ikke noget, han har mistet.
Jeppe TverskovMidtbanespiller, FC Nordsjælland
Den 31-årige midtbanespiller står overfor en sæson, hvor han allerede nu ved, at han til nytår er færdig i FC Nordsjælland, fordi han skal videre til den nystartede MLS-klub San Diego FC.
– Jeg synes egentlig ikke, at forberedelsen har været anderledes. Jeg fortsætter jo i den samme organisation, kan man sige, så hvis jeg ikke rigtig gjorde mit arbejde her, så ville jeg nok få problemer det næste sted. Så for mig har det egentlig ikke ændret så meget.
– Og det tror jeg heller ikke, at det kommer til at gøre, før man kommer lidt tættere på. Alle de logistiske ting, man skal have styr på, kommer jo lidt tættere på. Men indtil videre har jeg ikke mærket den store forskel. Men det er klart, at det selvfølgelig er noget, man er klar over, siger Jeppe Tverskov.
Superstjerne på træningsbanen
FC Nordsjælland-truppen har i den seneste tid delt træningsbane med den tidligere Chelsea- og Manchester United-stjerne Juan Mata, der holder formen ved lige i Farum.
– Han er jo meget stille og rolig, og han er en sindssygt god fyr, som faktisk indgår rigtigt godt i truppen. Han er ekstremt snakkesalig og hyggelig. Og så er det jo klart, at han godt ved, hvor der skal roses og hvor der skal presses lidt ekstra på banen. Han er jo en lidt lille spillertype som offensiv midtbanespiller, og det er ikke altid dem, der snakker mest, men man kan godt mærke, at han har meget at dele ud af. Så det har været sjovt, siger Jeppe Tverskov.
Juan Mata blev for nyligt kædet sammen med San Diego. Håber du, at I skal spille sammen derovre?
– Han er i hvert fald en god spiller. Man kan godt se nogle af de ting, som han var bedst til, da han var på det allerhøjeste niveau. Spillet i de små mellemrum, vendingerne, afleveringerne. Det er ikke noget, han har mistet.
– Men det er jo lidt svært at stå at snakke om de ting, når vi er fire spillere (i San Diego FC, red.) og man ikke helt 100 procent ved, hvordan det ser ud til januar. Men det ville da ikke gøre noget at få ham med derover, siger Jeppe Tverskov.
Har du talt med ham om det?
– Nej, ikke så meget. Først og fremmest har han snakket meget om hans kendskab til organisationen generelt. Og lige nu er han bosat tæt på, så det giver god mening.
Mestrene kommer på besøg
Det udviklede sig til en decideret vanvittig kamp, da FC Nordsjælland og FC Midtjylland senest mødtes på Right To Dream Park tilbage i maj. Her måtte Jeppe Tverskov og holdkammeraterne nøjes med 3-3 efter at have været foran med 3-0 undervejs. I dag klokken 16.00 mødes de to mandskaber igen i Farum.
– Der var også meget på spil for alle hold sidst. Det blev meget hurtigt en meget åben kamp. Vi må jo se, hvad der sker. De har jo spillet i midtugen og kommer måske også til at rotere lidt.
– Det er klart, at vi gerne vil tage fat i spillet, ligesom vi plejer at gøre, med hurtig boldomgang og ved at have lange perioder på bolden, og så prøve at ramme dem på nogle af de der halve omstillinger. Vi håber, at vi kan tage kontrollen, lyder det afslutningsvist fra Jeppe Tverskov, der beskriver FC Midtjylland som et fysisk stærkt hold med store kvaliteter på dødbolde.
FC Nordsjælland indledte i sidste uge sæsonen med en 3-0-sejr over AaB, mens FC Midtjylland fik 1-1 mod AGF i åbningskampen.
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
MEDIE
Skidt melding
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Afvist
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED