Indkalder BIF og FCK til krisemøde: Jeg er vred!

Justitsministeren har indkaldt flere fodboldaktører til krisemødet efter det seneste derby mellem FC København og Brøndby.



Nok er nok.  

Flere sager om vold mod tjenestemænd, en plyndret 7-Eleven på Svanemøllen Station og bannere, der opfordrer til vold, får nu justitsminister Peter Hummelgaard til at indkalde Divisionsforeningen, Brøndby, FCK, supportgrupper, DBU og Danske Fodboldfans til et møde den 12. september. 

Det melder Justitsministeriet i en pressemeddelse.

Her skal man drøfte, hvordan klubberne i højere grad kan tage ansvar for, at weekendens situationer ikke gentager sig fremover. 

Justitsministeriet konkluderer, at der fortsat er et problem med hooligans herhjemme, og det problem skal bekæmpes. Det kræver dog, at fodboldaktørerne selv kommer i gang, mener Peter Hummelgaard.

– Jeg bliver vred og forarget, når vi nu igen er vidner til absurde scener i forbindelse med en fodboldkamp. Det kan simpelthen ikke være rigtigt, at man bruger fodbold som en undskyldning til at begå vold og hærværk. Vi har fra politisk side givet politiet og klubberne flere redskaber i kampen mod hooliganisme, men politiske initiativer kan ikke stå alene. De skal følges op af konkret handling fra fodboldaktørenes side, siger justitsminister Peter Hummelgaard og fortsætter:

– Jeg har derfor indkaldt klubber og fans samt repræsentanter fra fodboldens verden til et møde i næste uge for at høre, hvordan de har tænkt sig at sætte ind over for voldsparate fans, der tyranniserer helt uskyldige mennesker, der blot vil hygge sig på stadion eller er på arbejde for at passe på os andre.

– Den nuværende situation er uacceptabel og en skamplet på den fodboldsport, vi er så mange, der holder af.

Det seneste lovforslag på området blev vedtaget sidste sommer.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Snød FC København for keeper

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Smadrer transferrekord

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Han bestemmer det hele

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’