Indkalder BIF og FCK til krisemøde: Jeg er vred!

Justitsministeren har indkaldt flere fodboldaktører til krisemødet efter det seneste derby mellem FC København og Brøndby.



Nok er nok.  

Flere sager om vold mod tjenestemænd, en plyndret 7-Eleven på Svanemøllen Station og bannere, der opfordrer til vold, får nu justitsminister Peter Hummelgaard til at indkalde Divisionsforeningen, Brøndby, FCK, supportgrupper, DBU og Danske Fodboldfans til et møde den 12. september. 

Det melder Justitsministeriet i en pressemeddelse.

Her skal man drøfte, hvordan klubberne i højere grad kan tage ansvar for, at weekendens situationer ikke gentager sig fremover. 

Justitsministeriet konkluderer, at der fortsat er et problem med hooligans herhjemme, og det problem skal bekæmpes. Det kræver dog, at fodboldaktørerne selv kommer i gang, mener Peter Hummelgaard.

– Jeg bliver vred og forarget, når vi nu igen er vidner til absurde scener i forbindelse med en fodboldkamp. Det kan simpelthen ikke være rigtigt, at man bruger fodbold som en undskyldning til at begå vold og hærværk. Vi har fra politisk side givet politiet og klubberne flere redskaber i kampen mod hooliganisme, men politiske initiativer kan ikke stå alene. De skal følges op af konkret handling fra fodboldaktørenes side, siger justitsminister Peter Hummelgaard og fortsætter:

– Jeg har derfor indkaldt klubber og fans samt repræsentanter fra fodboldens verden til et møde i næste uge for at høre, hvordan de har tænkt sig at sætte ind over for voldsparate fans, der tyranniserer helt uskyldige mennesker, der blot vil hygge sig på stadion eller er på arbejde for at passe på os andre.

– Den nuværende situation er uacceptabel og en skamplet på den fodboldsport, vi er så mange, der holder af.

Det seneste lovforslag på området blev vedtaget sidste sommer.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Liverpool – Chelsea

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen