Indkalder BIF og FCK til krisemøde: Jeg er vred!

Justitsministeren har indkaldt flere fodboldaktører til krisemødet efter det seneste derby mellem FC København og Brøndby.



Nok er nok.  

Flere sager om vold mod tjenestemænd, en plyndret 7-Eleven på Svanemøllen Station og bannere, der opfordrer til vold, får nu justitsminister Peter Hummelgaard til at indkalde Divisionsforeningen, Brøndby, FCK, supportgrupper, DBU og Danske Fodboldfans til et møde den 12. september. 

Det melder Justitsministeriet i en pressemeddelse.

Her skal man drøfte, hvordan klubberne i højere grad kan tage ansvar for, at weekendens situationer ikke gentager sig fremover. 

Justitsministeriet konkluderer, at der fortsat er et problem med hooligans herhjemme, og det problem skal bekæmpes. Det kræver dog, at fodboldaktørerne selv kommer i gang, mener Peter Hummelgaard.

– Jeg bliver vred og forarget, når vi nu igen er vidner til absurde scener i forbindelse med en fodboldkamp. Det kan simpelthen ikke være rigtigt, at man bruger fodbold som en undskyldning til at begå vold og hærværk. Vi har fra politisk side givet politiet og klubberne flere redskaber i kampen mod hooliganisme, men politiske initiativer kan ikke stå alene. De skal følges op af konkret handling fra fodboldaktørenes side, siger justitsminister Peter Hummelgaard og fortsætter:

– Jeg har derfor indkaldt klubber og fans samt repræsentanter fra fodboldens verden til et møde i næste uge for at høre, hvordan de har tænkt sig at sætte ind over for voldsparate fans, der tyranniserer helt uskyldige mennesker, der blot vil hygge sig på stadion eller er på arbejde for at passe på os andre.

– Den nuværende situation er uacceptabel og en skamplet på den fodboldsport, vi er så mange, der holder af.

Det seneste lovforslag på området blev vedtaget sidste sommer.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

AGF er mestre – her er deres vej i Europa