Indkalder BIF og FCK til krisemøde: Jeg er vred!

Justitsministeren har indkaldt flere fodboldaktører til krisemødet efter det seneste derby mellem FC København og Brøndby.



Nok er nok.  

Flere sager om vold mod tjenestemænd, en plyndret 7-Eleven på Svanemøllen Station og bannere, der opfordrer til vold, får nu justitsminister Peter Hummelgaard til at indkalde Divisionsforeningen, Brøndby, FCK, supportgrupper, DBU og Danske Fodboldfans til et møde den 12. september. 

Det melder Justitsministeriet i en pressemeddelse.

Her skal man drøfte, hvordan klubberne i højere grad kan tage ansvar for, at weekendens situationer ikke gentager sig fremover. 

Justitsministeriet konkluderer, at der fortsat er et problem med hooligans herhjemme, og det problem skal bekæmpes. Det kræver dog, at fodboldaktørerne selv kommer i gang, mener Peter Hummelgaard.

– Jeg bliver vred og forarget, når vi nu igen er vidner til absurde scener i forbindelse med en fodboldkamp. Det kan simpelthen ikke være rigtigt, at man bruger fodbold som en undskyldning til at begå vold og hærværk. Vi har fra politisk side givet politiet og klubberne flere redskaber i kampen mod hooliganisme, men politiske initiativer kan ikke stå alene. De skal følges op af konkret handling fra fodboldaktørenes side, siger justitsminister Peter Hummelgaard og fortsætter:

– Jeg har derfor indkaldt klubber og fans samt repræsentanter fra fodboldens verden til et møde i næste uge for at høre, hvordan de har tænkt sig at sætte ind over for voldsparate fans, der tyranniserer helt uskyldige mennesker, der blot vil hygge sig på stadion eller er på arbejde for at passe på os andre.

– Den nuværende situation er uacceptabel og en skamplet på den fodboldsport, vi er så mange, der holder af.

Det seneste lovforslag på området blev vedtaget sidste sommer.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Leverkusen – Bayern

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud