Ingen Brøndby-fans til FCM-BIF

Opgøret mellem FC Midtjylland og Brøndby IF den 25. maj bliver uden Brøndby-fans på lægterne i Herning.



Brøndby-spillerne får altid solid opbakning fra fansene, hvad end de blå-gule spiller hjemme på den københavnske Vestegn eller på udebane, men den 25. maj, når Thomas Frank og co. drager til Herning for at møde FC Midtjylland, bliver der ikke noget larm fra de medrejsende Brøndby-fans.

De kommer nemlig ikke ind på MCH Arena.

FC Midtjylland har set sig ude af stand til at etablere et permanent net foran udebaneafsnittet, og derfor er de to klubber blevet enige om ikke at lukke Brøndby-fans ind til kampen, da Brøndby ikke vil påtage sig ansvaret for udebaneafsnittet i kampen. Det skriver FC Midtjylland på klubbens hjemmeside.

– Det er en ærgerlig, men nødvendig beslutning, idet vi fortsat holder fast i vores forslag om forbedrede rammer til kampene i Alka Superligaen. Og på den baggrund har vi ikke andet valg end at frasige os udebaneafsnittet til kampen den 25. maj, siger Brøndbys administrerende direktør Jesper Jørgensen.

Hans Krabbe, der er kommunikations- og marketingdirektør i FC Midtjylland, understreger, at det et spørgsmål om økonomi for ulvenes vedkommende.

– Vi vil have den rigtige, langtidsholdbare løsning, hvor nettet blandt andet kan rulles op og ned omkring hele udebaneafsnittet. Det er dyrt og kompliceret og tager tid at konstruere. Set i det lys ønsker vi ikke at bruge op mod 100.000 kroner på en midlertidig løsning for en kamp, siger han.

Brøndby meddeler i øvrigt, at den kommende udekamp mod Silkeborg IF bliver afviklet helt efter planen og med medrejsende Brøndby-tilhængere på lægterne.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

LIVE: FCK smider sejren

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’