Brøndby-spillerne får altid solid opbakning fra fansene, hvad end de blå-gule spiller hjemme på den københavnske Vestegn eller på udebane, men den 25. maj, når Thomas Frank og co. drager til Herning for at møde FC Midtjylland, bliver der ikke noget larm fra de medrejsende Brøndby-fans.
De kommer nemlig ikke ind på MCH Arena.
FC Midtjylland har set sig ude af stand til at etablere et permanent net foran udebaneafsnittet, og derfor er de to klubber blevet enige om ikke at lukke Brøndby-fans ind til kampen, da Brøndby ikke vil påtage sig ansvaret for udebaneafsnittet i kampen. Det skriver FC Midtjylland på klubbens hjemmeside.
– Det er en ærgerlig, men nødvendig beslutning, idet vi fortsat holder fast i vores forslag om forbedrede rammer til kampene i Alka Superligaen. Og på den baggrund har vi ikke andet valg end at frasige os udebaneafsnittet til kampen den 25. maj, siger Brøndbys administrerende direktør Jesper Jørgensen.
Hans Krabbe, der er kommunikations- og marketingdirektør i FC Midtjylland, understreger, at det et spørgsmål om økonomi for ulvenes vedkommende.
– Vi vil have den rigtige, langtidsholdbare løsning, hvor nettet blandt andet kan rulles op og ned omkring hele udebaneafsnittet. Det er dyrt og kompliceret og tager tid at konstruere. Set i det lys ønsker vi ikke at bruge op mod 100.000 kroner på en midlertidig løsning for en kamp, siger han.
Brøndby meddeler i øvrigt, at den kommende udekamp mod Silkeborg IF bliver afviklet helt efter planen og med medrejsende Brøndby-tilhængere på lægterne.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
OPTAKT
Colombia – Portugal
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
