Ingen Brøndby-fans til FCM-BIF

Opgøret mellem FC Midtjylland og Brøndby IF den 25. maj bliver uden Brøndby-fans på lægterne i Herning.



Brøndby-spillerne får altid solid opbakning fra fansene, hvad end de blå-gule spiller hjemme på den københavnske Vestegn eller på udebane, men den 25. maj, når Thomas Frank og co. drager til Herning for at møde FC Midtjylland, bliver der ikke noget larm fra de medrejsende Brøndby-fans.

De kommer nemlig ikke ind på MCH Arena.

FC Midtjylland har set sig ude af stand til at etablere et permanent net foran udebaneafsnittet, og derfor er de to klubber blevet enige om ikke at lukke Brøndby-fans ind til kampen, da Brøndby ikke vil påtage sig ansvaret for udebaneafsnittet i kampen. Det skriver FC Midtjylland på klubbens hjemmeside.

– Det er en ærgerlig, men nødvendig beslutning, idet vi fortsat holder fast i vores forslag om forbedrede rammer til kampene i Alka Superligaen. Og på den baggrund har vi ikke andet valg end at frasige os udebaneafsnittet til kampen den 25. maj, siger Brøndbys administrerende direktør Jesper Jørgensen.

Hans Krabbe, der er kommunikations- og marketingdirektør i FC Midtjylland, understreger, at det et spørgsmål om økonomi for ulvenes vedkommende.

– Vi vil have den rigtige, langtidsholdbare løsning, hvor nettet blandt andet kan rulles op og ned omkring hele udebaneafsnittet. Det er dyrt og kompliceret og tager tid at konstruere. Set i det lys ønsker vi ikke at bruge op mod 100.000 kroner på en midlertidig løsning for en kamp, siger han.

Brøndby meddeler i øvrigt, at den kommende udekamp mod Silkeborg IF bliver afviklet helt efter planen og med medrejsende Brøndby-tilhængere på lægterne.





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer