Ingen Brøndby-fans til FCM-BIF

Opgøret mellem FC Midtjylland og Brøndby IF den 25. maj bliver uden Brøndby-fans på lægterne i Herning.



Brøndby-spillerne får altid solid opbakning fra fansene, hvad end de blå-gule spiller hjemme på den københavnske Vestegn eller på udebane, men den 25. maj, når Thomas Frank og co. drager til Herning for at møde FC Midtjylland, bliver der ikke noget larm fra de medrejsende Brøndby-fans.

De kommer nemlig ikke ind på MCH Arena.

FC Midtjylland har set sig ude af stand til at etablere et permanent net foran udebaneafsnittet, og derfor er de to klubber blevet enige om ikke at lukke Brøndby-fans ind til kampen, da Brøndby ikke vil påtage sig ansvaret for udebaneafsnittet i kampen. Det skriver FC Midtjylland på klubbens hjemmeside.

– Det er en ærgerlig, men nødvendig beslutning, idet vi fortsat holder fast i vores forslag om forbedrede rammer til kampene i Alka Superligaen. Og på den baggrund har vi ikke andet valg end at frasige os udebaneafsnittet til kampen den 25. maj, siger Brøndbys administrerende direktør Jesper Jørgensen.

Hans Krabbe, der er kommunikations- og marketingdirektør i FC Midtjylland, understreger, at det et spørgsmål om økonomi for ulvenes vedkommende.

– Vi vil have den rigtige, langtidsholdbare løsning, hvor nettet blandt andet kan rulles op og ned omkring hele udebaneafsnittet. Det er dyrt og kompliceret og tager tid at konstruere. Set i det lys ønsker vi ikke at bruge op mod 100.000 kroner på en midlertidig løsning for en kamp, siger han.

Brøndby meddeler i øvrigt, at den kommende udekamp mod Silkeborg IF bliver afviklet helt efter planen og med medrejsende Brøndby-tilhængere på lægterne.





Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Storklubber kæmper om danskers underskrift



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lyngby Boldklub sælger profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Her kan du se Argentina mod Østrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Argentina – Østrig

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Sender opfordring til Superliga-træner

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber