Brøndby-spillerne får altid solid opbakning fra fansene, hvad end de blå-gule spiller hjemme på den københavnske Vestegn eller på udebane, men den 25. maj, når Thomas Frank og co. drager til Herning for at møde FC Midtjylland, bliver der ikke noget larm fra de medrejsende Brøndby-fans.
De kommer nemlig ikke ind på MCH Arena.
FC Midtjylland har set sig ude af stand til at etablere et permanent net foran udebaneafsnittet, og derfor er de to klubber blevet enige om ikke at lukke Brøndby-fans ind til kampen, da Brøndby ikke vil påtage sig ansvaret for udebaneafsnittet i kampen. Det skriver FC Midtjylland på klubbens hjemmeside.
– Det er en ærgerlig, men nødvendig beslutning, idet vi fortsat holder fast i vores forslag om forbedrede rammer til kampene i Alka Superligaen. Og på den baggrund har vi ikke andet valg end at frasige os udebaneafsnittet til kampen den 25. maj, siger Brøndbys administrerende direktør Jesper Jørgensen.
Hans Krabbe, der er kommunikations- og marketingdirektør i FC Midtjylland, understreger, at det et spørgsmål om økonomi for ulvenes vedkommende.
– Vi vil have den rigtige, langtidsholdbare løsning, hvor nettet blandt andet kan rulles op og ned omkring hele udebaneafsnittet. Det er dyrt og kompliceret og tager tid at konstruere. Set i det lys ønsker vi ikke at bruge op mod 100.000 kroner på en midlertidig løsning for en kamp, siger han.
Brøndby meddeler i øvrigt, at den kommende udekamp mod Silkeborg IF bliver afviklet helt efter planen og med medrejsende Brøndby-tilhængere på lægterne.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
NYHEDER
