Han vil sende Rasmus Højlund på bænken

Marcus Ingvartsen har fundet god rytme i sit spil og satser på, at han kan bide sig fast på landsholdet.



Mainz-angriberen Marcus Ingvartsen træder ind i landsholdslejren med stor selvtillid og tro på, at han kan bidrage med et nyttigt slutprodukt i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan.

– Jeg stoler på mine færdigheder, og kommer jeg ind i feltet, så skal jeg nok få lavet et mål eller to, siger Ingvartsen tirsdag i landsholdslejren i Helsingør.

Hverken Kasper Dolberg, Yussuf Poulsen eller Andreas Cornelius er med i landsholdstruppen.

Af den grund er pladsen som angriber i startopstillingen inden for rækkevidde for Ingvartsen, der ser sig selv stå i en god position. Han er i konkurrence med blandt andre Jonas Wind og Rasmus Højlund om pladsen i front.

Ingvartsen mener, at han har fundet en god rytme i sit spil, efter at han var ramt af en skade i efteråret.

– Jeg har en rigtig god følelse i kroppen. Jeg føler mig skarp og er tanket op med en masse selvtillid. Forhåbentlig kan jeg føre min form i Mainz med ind på landsholdet, siger Ingvartsen, der har scoret otte mål i Bundesligaen i denne sæson.

Den tidligere superligatopscorer er usikker på, hvor meget spilletid han kan forvente i landskampene. Han kender sine styrker og satser på at få bragt dem i spil.

– Det er svært at sige, hvad jeg forventer, men det handler om, at jeg skal forsøge at vise mig frem.

– Jeg ser klart mine afslutninger og bevægelser i feltet som mine styrker. Jeg har ikke brug for mange chancer for at score, siger Ingvartsen.

Landstræner Kasper Hjulmand udtog ikke Ingvartsen til VM-slutrunden i Qatar. Angriberen var skuffet over beslutningen, men ser de kommende kampe i EM-kvalifikationen som en god mulighed for at bide sig fast på holdet.

– Selvfølgelig var jeg skuffet, fordi jeg havde virkelig håbet, at jeg kunne have spillet mig til en plads. Det er aldrig sjovt at få det kedelige opkald fra Kasper.

– Nu håber jeg, at jeg kan vise mig positivt frem, så jeg forhåbentlig kan bide mig mere fast på landsholdet. Vi har få træninger sammen i landsholdstruppen, og de skal udnyttes så godt som muligt, siger Ingvartsen.

Han mener, at hans permanente skifte til Mainz fra Union Berlin i sommeren 2022 har forbedret hans chancer for at blive en fast del af landsholdet.

– Jeg havde brug for at finde en klub, der ser mig mere som angriber. Jeg havde et par år i Berlin, hvor jeg spillede nogle lidt andre positioner, og derfor var det svært at finde en god rytme.

– Nu har kroppen det helt anderledes, og derfor har jeg troen på, at jeg kan bidrage positivt, når vi kommer op på den sidste tredjedel af banen, siger Mainz-angriberen.

Ingvartsen håber på at være en del af startopstillingen, når Danmark åbner EM-kvalifikationen torsdag mod Finland i Parken.

/ritzau/





Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’




Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Høgh hyldes af UEFA

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Færdig i FC Midtjylland?

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Medie peger på FC København

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Den første i næsten 40 år

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Sepp Piontek er død

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Samler informationer om FCK’er

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Rejser til Danmark for FC København-stjerne