VEJLE (Tipsbladet): Tirsdag aften blev det klart, at Vejle Boldklub blev solgt til lokale investorer, mens Mikkel Hemmersam bliver ny sportsdirektør i klubben.
Onsdag middag blev Hemmersam præsenteret som ny VB-chef sammen med administrerende direktør Henrik Tønder, der fortalte om overtagelsen.
Foran et omfattende presseopbud fortalte de to VB-chefer om det nye ejerskab og planerne for over tid at blive et fast Superliga-hold efter mange års op- og nedrykninger.
Der var stor glæde og også tydelig lettelse at fornemme i klubben og hos dens ledende medarbejdere med ugens kæmpestore nyhed, og for direktør Henrik Tønder var det en af de største dage i hans år som leder i klubben.
– Denne dag rangerer rigtig højt. Det har været et ønske og måske en drøm i lang tid, at vi var i stand til at skabe noget, der kunne være bæredygtigt, også på den lange bane. Og det synes jeg egentlig er det allervigtigste. Det er, at Vejle Boldklub er her nu, men Vejle Boldklub også skal være her om 10 år, om 20 år, om 30 år. Det synes jeg er vigtigt, og det giver det her muligheden for. Og så giver det jo også trygheden i, at vi ved, hvad der kommer, vi ved ikke, hvad der ville komme. Det at vi kan få lov til selv at være en del af det, det synes jeg er et privilegie, siger Henrik Tønder.
For et års tid siden var VB efter et ekstremt kaotisk og til tider skandaløst forløb ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyürek, der blev afsløret i adskillige usandheder og opgav købet, da han tilsyneladende ikke kunne bestå de tests, nye klubejere skal gennem i dansk klubfodbold for blandt andet at verificere, hvor de har deres penge fra.

Og Senyürek var ikke den eneste investor, der bød sig til, bekræfter Henrik Tønder onsdag.
– Ja, men det har der været, siger Henrik Tønder på spørgsmålet om, hvorvidt der har været andre tilbud på at købe Vejle Boldklub.
Kan du fortælle, hvor tæt det har været på?
– Nej, det kan jeg ikke sige noget om. Fordi det er dybest set mellem aktionæren og den nye aktionær. Men der har givetvis været nogle muligheder, der er af den ene eller anden årsag ikke er blevet til noget, siger Henrik Tønder.
Tønder besøgte i slutningen af 2024 nu tidligere hovedaktionær Andrej Zolotko for at overtale ham til at sælge til en lokal investorgruppe, hvilket Zolotko gik med på inden for en tidsfrist, hvilket Henrik Tønder beskrev på onsdagens pressemøde.
Tønder er glad for, den tidligere ejer gik med til løsningen, som så også efter VB-direktørens vurdering var nødvendig, da Vejle strategisk har stået i stampe på nogle områder de seneste år.
– Jeg tror, han synes, at det, han blev tilbudt, var ok. Altså, det må han jo have syntes. Og så tror jeg
også, at det betød noget for ham, at der var et ønske om, at det var et lokal ejerskab, så han kunne efterlade klubben et fornuftigt sted, siger Henrik Tønder, der er særdeles glad for den løsning, han onsdag kunne præsentere.
– Absolut. Vi synes jo, at når vi selv kan være med til at præge det og få lov at påvirke, hvad der skal ske, så er det dejligt, hvis du kan finde et ejerskab, der passer med det selvbillede, der er i klubben. Altså fællesskab og samhørighed. Og jeg tror kun, at det giver endnu mere sammenhængskraft imellem de 700 virksomheder, vi har inde, og imellem alle de tilskuere, der er her, og i forhold til byens opbakning, at vi har nye ejere, der deler de samme ambitioner og visioner, siger Henrik Tønder.
Vejle Boldklub kommer til at gå efter at blive fast Superliga-hold – læs mere om det her.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER