VEJLE (Tipsbladet): Tirsdag aften blev det klart, at Vejle Boldklub blev solgt til lokale investorer, mens Mikkel Hemmersam bliver ny sportsdirektør i klubben.
Onsdag middag blev Hemmersam præsenteret som ny VB-chef sammen med administrerende direktør Henrik Tønder, der fortalte om overtagelsen.
Foran et omfattende presseopbud fortalte de to VB-chefer om det nye ejerskab og planerne for over tid at blive et fast Superliga-hold efter mange års op- og nedrykninger.
Der var stor glæde og også tydelig lettelse at fornemme i klubben og hos dens ledende medarbejdere med ugens kæmpestore nyhed, og for direktør Henrik Tønder var det en af de største dage i hans år som leder i klubben.
– Denne dag rangerer rigtig højt. Det har været et ønske og måske en drøm i lang tid, at vi var i stand til at skabe noget, der kunne være bæredygtigt, også på den lange bane. Og det synes jeg egentlig er det allervigtigste. Det er, at Vejle Boldklub er her nu, men Vejle Boldklub også skal være her om 10 år, om 20 år, om 30 år. Det synes jeg er vigtigt, og det giver det her muligheden for. Og så giver det jo også trygheden i, at vi ved, hvad der kommer, vi ved ikke, hvad der ville komme. Det at vi kan få lov til selv at være en del af det, det synes jeg er et privilegie, siger Henrik Tønder.
For et års tid siden var VB efter et ekstremt kaotisk og til tider skandaløst forløb ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyürek, der blev afsløret i adskillige usandheder og opgav købet, da han tilsyneladende ikke kunne bestå de tests, nye klubejere skal gennem i dansk klubfodbold for blandt andet at verificere, hvor de har deres penge fra.

Og Senyürek var ikke den eneste investor, der bød sig til, bekræfter Henrik Tønder onsdag.
– Ja, men det har der været, siger Henrik Tønder på spørgsmålet om, hvorvidt der har været andre tilbud på at købe Vejle Boldklub.
Kan du fortælle, hvor tæt det har været på?
– Nej, det kan jeg ikke sige noget om. Fordi det er dybest set mellem aktionæren og den nye aktionær. Men der har givetvis været nogle muligheder, der er af den ene eller anden årsag ikke er blevet til noget, siger Henrik Tønder.
Tønder besøgte i slutningen af 2024 nu tidligere hovedaktionær Andrej Zolotko for at overtale ham til at sælge til en lokal investorgruppe, hvilket Zolotko gik med på inden for en tidsfrist, hvilket Henrik Tønder beskrev på onsdagens pressemøde.
Tønder er glad for, den tidligere ejer gik med til løsningen, som så også efter VB-direktørens vurdering var nødvendig, da Vejle strategisk har stået i stampe på nogle områder de seneste år.
– Jeg tror, han synes, at det, han blev tilbudt, var ok. Altså, det må han jo have syntes. Og så tror jeg
også, at det betød noget for ham, at der var et ønske om, at det var et lokal ejerskab, så han kunne efterlade klubben et fornuftigt sted, siger Henrik Tønder, der er særdeles glad for den løsning, han onsdag kunne præsentere.
– Absolut. Vi synes jo, at når vi selv kan være med til at præge det og få lov at påvirke, hvad der skal ske, så er det dejligt, hvis du kan finde et ejerskab, der passer med det selvbillede, der er i klubben. Altså fællesskab og samhørighed. Og jeg tror kun, at det giver endnu mere sammenhængskraft imellem de 700 virksomheder, vi har inde, og imellem alle de tilskuere, der er her, og i forhold til byens opbakning, at vi har nye ejere, der deler de samme ambitioner og visioner, siger Henrik Tønder.
Vejle Boldklub kommer til at gå efter at blive fast Superliga-hold – læs mere om det her.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
FCK-bænken var rasende!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag