Intenst forløb: Andre investorer bød på Vejle

Den lokale ejerkreds, der køber Vejle Boldklub, er ikke den eneste, der har været på banen i et forsøg på at købe Vejle.



VEJLE (Tipsbladet): Tirsdag aften blev det klart, at Vejle Boldklub blev solgt til lokale investorer, mens Mikkel Hemmersam bliver ny sportsdirektør i klubben.

Onsdag middag blev Hemmersam præsenteret som ny VB-chef sammen med administrerende direktør Henrik Tønder, der fortalte om overtagelsen.

Foran et omfattende presseopbud fortalte de to VB-chefer om det nye ejerskab og planerne for over tid at blive et fast Superliga-hold efter mange års op- og nedrykninger.

Der var stor glæde og også tydelig lettelse at fornemme i klubben og hos dens ledende medarbejdere med ugens kæmpestore nyhed, og for direktør Henrik Tønder var det en af de største dage i hans år som leder i klubben.

– Denne dag rangerer rigtig højt. Det har været et ønske og måske en drøm i lang tid, at vi var i stand til at skabe noget, der kunne være bæredygtigt, også på den lange bane. Og det synes jeg egentlig er det allervigtigste. Det er, at Vejle Boldklub er her nu, men Vejle Boldklub også skal være her om 10 år, om 20 år, om 30 år. Det synes jeg er vigtigt, og det giver det her muligheden for. Og så giver det jo også trygheden i, at vi ved, hvad der kommer, vi ved ikke, hvad der ville komme. Det at vi kan få lov til selv at være en del af det, det synes jeg er et privilegie, siger Henrik Tønder.

Læs også om den interesse, andre klubber har haft for at ansætte den nye VB-sportsdirektør Mikkel Hemmersam

For et års tid siden var VB efter et ekstremt kaotisk og til tider skandaløst forløb ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyürek, der blev afsløret i adskillige usandheder og opgav købet, da han tilsyneladende ikke kunne bestå de tests, nye klubejere skal gennem i dansk klubfodbold for blandt andet at verificere, hvor de har deres penge fra.

Og Senyürek var ikke den eneste investor, der bød sig til, bekræfter Henrik Tønder onsdag.

– Ja, men det har der været, siger Henrik Tønder på spørgsmålet om, hvorvidt der har været andre tilbud på at købe Vejle Boldklub.

Kan du fortælle, hvor tæt det har været på?

– Nej, det kan jeg ikke sige noget om. Fordi det er dybest set mellem aktionæren og den nye aktionær. Men der har givetvis været nogle muligheder, der er af den ene eller anden årsag ikke er blevet til noget, siger Henrik Tønder.

Tønder besøgte i slutningen af 2024 nu tidligere hovedaktionær Andrej Zolotko for at overtale ham til at sælge til en lokal investorgruppe, hvilket Zolotko gik med på inden for en tidsfrist, hvilket Henrik Tønder beskrev på onsdagens pressemøde.

Tønder er glad for, den tidligere ejer gik med til løsningen, som så også efter VB-direktørens vurdering var nødvendig, da Vejle strategisk har stået i stampe på nogle områder de seneste år.

– Jeg tror, han synes, at det, han blev tilbudt, var ok. Altså, det må han jo have syntes. Og så tror jeg
også, at det betød noget for ham, at der var et ønske om, at det var et lokal ejerskab, så han kunne efterlade klubben et fornuftigt sted, siger Henrik Tønder, der er særdeles glad for den løsning, han onsdag kunne præsentere.

– Absolut. Vi synes jo, at når vi selv kan være med til at præge det og få lov at påvirke, hvad der skal ske, så er det dejligt, hvis du kan finde et ejerskab, der passer med det selvbillede, der er i klubben. Altså fællesskab og samhørighed. Og jeg tror kun, at det giver endnu mere sammenhængskraft imellem de 700 virksomheder, vi har inde, og imellem alle de tilskuere, der er her, og i forhold til byens opbakning, at vi har nye ejere, der deler de samme ambitioner og visioner, siger Henrik Tønder.

Vejle Boldklub kommer til at gå efter at blive fast Superliga-hold – læs mere om det her.



Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bekræfter millionbud på dansker

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Brøndbys store karantænemareridt

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Dansk stjerne kan vinde stor pris

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

– Det er fuldkommen meningsløst

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Tænker ikke på Danmarks landshold

Thomas Frank afviser at tale om det

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år