VEJLE (Tipsbladet): Tirsdag aften blev det klart, at Vejle Boldklub blev solgt til lokale investorer, mens Mikkel Hemmersam bliver ny sportsdirektør i klubben.
Onsdag middag blev Hemmersam præsenteret som ny VB-chef sammen med administrerende direktør Henrik Tønder, der fortalte om overtagelsen.
Foran et omfattende presseopbud fortalte de to VB-chefer om det nye ejerskab og planerne for over tid at blive et fast Superliga-hold efter mange års op- og nedrykninger.
Der var stor glæde og også tydelig lettelse at fornemme i klubben og hos dens ledende medarbejdere med ugens kæmpestore nyhed, og for direktør Henrik Tønder var det en af de største dage i hans år som leder i klubben.
– Denne dag rangerer rigtig højt. Det har været et ønske og måske en drøm i lang tid, at vi var i stand til at skabe noget, der kunne være bæredygtigt, også på den lange bane. Og det synes jeg egentlig er det allervigtigste. Det er, at Vejle Boldklub er her nu, men Vejle Boldklub også skal være her om 10 år, om 20 år, om 30 år. Det synes jeg er vigtigt, og det giver det her muligheden for. Og så giver det jo også trygheden i, at vi ved, hvad der kommer, vi ved ikke, hvad der ville komme. Det at vi kan få lov til selv at være en del af det, det synes jeg er et privilegie, siger Henrik Tønder.
For et års tid siden var VB efter et ekstremt kaotisk og til tider skandaløst forløb ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyürek, der blev afsløret i adskillige usandheder og opgav købet, da han tilsyneladende ikke kunne bestå de tests, nye klubejere skal gennem i dansk klubfodbold for blandt andet at verificere, hvor de har deres penge fra.

Og Senyürek var ikke den eneste investor, der bød sig til, bekræfter Henrik Tønder onsdag.
– Ja, men det har der været, siger Henrik Tønder på spørgsmålet om, hvorvidt der har været andre tilbud på at købe Vejle Boldklub.
Kan du fortælle, hvor tæt det har været på?
– Nej, det kan jeg ikke sige noget om. Fordi det er dybest set mellem aktionæren og den nye aktionær. Men der har givetvis været nogle muligheder, der er af den ene eller anden årsag ikke er blevet til noget, siger Henrik Tønder.
Tønder besøgte i slutningen af 2024 nu tidligere hovedaktionær Andrej Zolotko for at overtale ham til at sælge til en lokal investorgruppe, hvilket Zolotko gik med på inden for en tidsfrist, hvilket Henrik Tønder beskrev på onsdagens pressemøde.
Tønder er glad for, den tidligere ejer gik med til løsningen, som så også efter VB-direktørens vurdering var nødvendig, da Vejle strategisk har stået i stampe på nogle områder de seneste år.
– Jeg tror, han synes, at det, han blev tilbudt, var ok. Altså, det må han jo have syntes. Og så tror jeg
også, at det betød noget for ham, at der var et ønske om, at det var et lokal ejerskab, så han kunne efterlade klubben et fornuftigt sted, siger Henrik Tønder, der er særdeles glad for den løsning, han onsdag kunne præsentere.
– Absolut. Vi synes jo, at når vi selv kan være med til at præge det og få lov at påvirke, hvad der skal ske, så er det dejligt, hvis du kan finde et ejerskab, der passer med det selvbillede, der er i klubben. Altså fællesskab og samhørighed. Og jeg tror kun, at det giver endnu mere sammenhængskraft imellem de 700 virksomheder, vi har inde, og imellem alle de tilskuere, der er her, og i forhold til byens opbakning, at vi har nye ejere, der deler de samme ambitioner og visioner, siger Henrik Tønder.
Vejle Boldklub kommer til at gå efter at blive fast Superliga-hold – læs mere om det her.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
FC København-fans raser
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER