Intenst forløb: Andre investorer bød på Vejle

Den lokale ejerkreds, der køber Vejle Boldklub, er ikke den eneste, der har været på banen i et forsøg på at købe Vejle.



VEJLE (Tipsbladet): Tirsdag aften blev det klart, at Vejle Boldklub blev solgt til lokale investorer, mens Mikkel Hemmersam bliver ny sportsdirektør i klubben.

Onsdag middag blev Hemmersam præsenteret som ny VB-chef sammen med administrerende direktør Henrik Tønder, der fortalte om overtagelsen.

Foran et omfattende presseopbud fortalte de to VB-chefer om det nye ejerskab og planerne for over tid at blive et fast Superliga-hold efter mange års op- og nedrykninger.

Der var stor glæde og også tydelig lettelse at fornemme i klubben og hos dens ledende medarbejdere med ugens kæmpestore nyhed, og for direktør Henrik Tønder var det en af de største dage i hans år som leder i klubben.

– Denne dag rangerer rigtig højt. Det har været et ønske og måske en drøm i lang tid, at vi var i stand til at skabe noget, der kunne være bæredygtigt, også på den lange bane. Og det synes jeg egentlig er det allervigtigste. Det er, at Vejle Boldklub er her nu, men Vejle Boldklub også skal være her om 10 år, om 20 år, om 30 år. Det synes jeg er vigtigt, og det giver det her muligheden for. Og så giver det jo også trygheden i, at vi ved, hvad der kommer, vi ved ikke, hvad der ville komme. Det at vi kan få lov til selv at være en del af det, det synes jeg er et privilegie, siger Henrik Tønder.

Læs også om den interesse, andre klubber har haft for at ansætte den nye VB-sportsdirektør Mikkel Hemmersam

For et års tid siden var VB efter et ekstremt kaotisk og til tider skandaløst forløb ved at blive solgt til den tysk-tyrkiske forretningsmand Cagdas Senyürek, der blev afsløret i adskillige usandheder og opgav købet, da han tilsyneladende ikke kunne bestå de tests, nye klubejere skal gennem i dansk klubfodbold for blandt andet at verificere, hvor de har deres penge fra.

Og Senyürek var ikke den eneste investor, der bød sig til, bekræfter Henrik Tønder onsdag.

– Ja, men det har der været, siger Henrik Tønder på spørgsmålet om, hvorvidt der har været andre tilbud på at købe Vejle Boldklub.

Kan du fortælle, hvor tæt det har været på?

– Nej, det kan jeg ikke sige noget om. Fordi det er dybest set mellem aktionæren og den nye aktionær. Men der har givetvis været nogle muligheder, der er af den ene eller anden årsag ikke er blevet til noget, siger Henrik Tønder.

Tønder besøgte i slutningen af 2024 nu tidligere hovedaktionær Andrej Zolotko for at overtale ham til at sælge til en lokal investorgruppe, hvilket Zolotko gik med på inden for en tidsfrist, hvilket Henrik Tønder beskrev på onsdagens pressemøde.

Tønder er glad for, den tidligere ejer gik med til løsningen, som så også efter VB-direktørens vurdering var nødvendig, da Vejle strategisk har stået i stampe på nogle områder de seneste år.

– Jeg tror, han synes, at det, han blev tilbudt, var ok. Altså, det må han jo have syntes. Og så tror jeg
også, at det betød noget for ham, at der var et ønske om, at det var et lokal ejerskab, så han kunne efterlade klubben et fornuftigt sted, siger Henrik Tønder, der er særdeles glad for den løsning, han onsdag kunne præsentere.

– Absolut. Vi synes jo, at når vi selv kan være med til at præge det og få lov at påvirke, hvad der skal ske, så er det dejligt, hvis du kan finde et ejerskab, der passer med det selvbillede, der er i klubben. Altså fællesskab og samhørighed. Og jeg tror kun, at det giver endnu mere sammenhængskraft imellem de 700 virksomheder, vi har inde, og imellem alle de tilskuere, der er her, og i forhold til byens opbakning, at vi har nye ejere, der deler de samme ambitioner og visioner, siger Henrik Tønder.

Vejle Boldklub kommer til at gå efter at blive fast Superliga-hold – læs mere om det her.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder Nartey efter magisk debut

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Stjernetransfer på plads alligevel

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Han er på vej væk fra AGF

Tottenham boykotter Viaplay

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stor mystik om Patrick Pentz

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Tæt på en falliterklæring, FCK

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ikke set i 30 år

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte