Interne problemer bag Nicki Billes Esbjerg-exit?

Ifølge JydskeVestkysten var Nicki Billes træningsindsats i Esbjerg så dårlig til sidst, at flere holdkammerater var utilfredse med angriberen.



Esbjerg fB vil med al sandsynlighed offentliggøre salget af Nicki Bille i dag. Dermed forlader angriberen klubben bare et halvt år efter sin ankomst – og efter en omtumlet periode uden den store succes. For der har været problemer med Nicki Bille i Esbjerg, skriver lokalmediet JydskeVestkysten onsdag. I følge avisen kommer afskeden med Nicki Bille efter et efterår med en del intern uro omkring angriberen. 
 
JydskeVestkysten skriver således, at Nicki Bille var årsag til både intern splid og dårlig stemning, fordi dele af førsteholdstruppen vendte sig mod ham i takt med, at hans indsats til træning blev ringere som holdets resultater blev dårligere.
 
– Helt skæv blev til gengæld Billes indsats på træningsbanen. Den blev kun ringere, efterhånden som resultaterne og humøret blev ringere. Bille kæmpede sig til sidst sjældent op til blot at være næstdårligste spiller i hverdagen, og da han jo heller ikke ligefrem hældte mål ind i weekenden, begyndte stemningen i truppen at vende. Ifølge avisens oplysninger var vi ikke ret langt henne i efteråret, før de første holdkammerater begyndte at ytre deres utilfredshed med Billes særstatus – uanset hvor elendigt han trænede, uanset hvor lidt han bidrog med, spillede han fra start om søndagen, lyder det blandt andet i JydskeVestkysten i dag.
 
Avisen skriver videre, at hierakiet og truppen i Esbjerg ikke var stærkt nok til at “sætte Nicki Bille på plads”, og da hans forhold til kæresten Lykke May også gik i stykker i løbet af efteråret, havde han heller ikke ro og tryghed på hjemmefronten. 
 
I en anden lokalavis – Ugeavisen Esbjerg – kommenterer EfB-direktør Søren Poulsen afskeden med Nicki Bille på følgende måde: 
 
– Der er mange, der er skuffede, fordi de synes, det de ser om sødnagen, er godt. Men der har været forskellige ting, og han fylder meget i en trup. Det er klart, at Jonas Dals måde at arbejde på, hvor ingen er over fællesskabet, det har vi også kigget på, og det bliver ikke konstruktivt at tvinge Nicki Bille videre i det ansættelsesforhold
 
Nicki Bille har ikke selv udtalt sig om afskeden med Esbjerg endnu, men da Tipsbladet besøgte angriberen i det vestjyske i slutningen af oktober, var der ikke meget, der tydede på, at angriberen var på vej væk fra klubben. 
 
– Jeg vil gerne til udlandet igen, men ikke lige nu. Jeg er lige kommet hertil, og er lige kommet på plads. Jeg har en kontrakt på tre år, men jeg kunne godt tænke mig at være her nogle år og bygge noget godt op. Vi skal i hvert fald ud af det, vi er i nu, og jeg synes, vi har et godt hold. Vi har fået en ny træner, og jeg håber, det bliver rigtigt godt. Jeg vil gerne være her noget tid og få noget kontinuerlig succes, sagde Nicki Bille for tre måneder siden. 
 
I dag skriver Nicki Bille under med Lech Poznan – hans 12. klub i karrieren som seniorspiller. 




LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

AGF – FC Nordsjælland

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona klager til UEFA

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Går det galt, går det rigtig galt!

Nu er han tilbage for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Det er en katastrofe for Brøndby



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Liverpool – Fulham

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Superliga-klub bedst i hele verden

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme