Esbjerg fB vil med al sandsynlighed offentliggøre salget af Nicki Bille i dag. Dermed forlader angriberen klubben bare et halvt år efter sin ankomst – og efter en omtumlet periode uden den store succes. For der har været problemer med Nicki Bille i Esbjerg, skriver lokalmediet JydskeVestkysten onsdag. I følge avisen kommer afskeden med Nicki Bille efter et efterår med en del intern uro omkring angriberen.
JydskeVestkysten skriver således, at Nicki Bille var årsag til både intern splid og dårlig stemning, fordi dele af førsteholdstruppen vendte sig mod ham i takt med, at hans indsats til træning blev ringere som holdets resultater blev dårligere.
– Helt skæv blev til gengæld Billes indsats på træningsbanen. Den blev kun ringere, efterhånden som resultaterne og humøret blev ringere. Bille kæmpede sig til sidst sjældent op til blot at være næstdårligste spiller i hverdagen, og da han jo heller ikke ligefrem hældte mål ind i weekenden, begyndte stemningen i truppen at vende. Ifølge avisens oplysninger var vi ikke ret langt henne i efteråret, før de første holdkammerater begyndte at ytre deres utilfredshed med Billes særstatus – uanset hvor elendigt han trænede, uanset hvor lidt han bidrog med, spillede han fra start om søndagen, lyder det blandt andet i JydskeVestkysten i dag.
Avisen skriver videre, at hierakiet og truppen i Esbjerg ikke var stærkt nok til at “sætte Nicki Bille på plads”, og da hans forhold til kæresten Lykke May også gik i stykker i løbet af efteråret, havde han heller ikke ro og tryghed på hjemmefronten.
I en anden lokalavis – Ugeavisen Esbjerg – kommenterer EfB-direktør Søren Poulsen afskeden med Nicki Bille på følgende måde:
– Der er mange, der er skuffede, fordi de synes, det de ser om sødnagen, er godt. Men der har været forskellige ting, og han fylder meget i en trup. Det er klart, at Jonas Dals måde at arbejde på, hvor ingen er over fællesskabet, det har vi også kigget på, og det bliver ikke konstruktivt at tvinge Nicki Bille videre i det ansættelsesforhold
Nicki Bille har ikke selv udtalt sig om afskeden med Esbjerg endnu, men da Tipsbladet besøgte angriberen i det vestjyske i slutningen af oktober, var der ikke meget, der tydede på, at angriberen var på vej væk fra klubben.
– Jeg vil gerne til udlandet igen, men ikke lige nu. Jeg er lige kommet hertil, og er lige kommet på plads. Jeg har en kontrakt på tre år, men jeg kunne godt tænke mig at være her nogle år og bygge noget godt op. Vi skal i hvert fald ud af det, vi er i nu, og jeg synes, vi har et godt hold. Vi har fået en ny træner, og jeg håber, det bliver rigtigt godt. Jeg vil gerne være her noget tid og få noget kontinuerlig succes, sagde Nicki Bille for tre måneder siden.
I dag skriver Nicki Bille under med Lech Poznan – hans 12. klub i karrieren som seniorspiller.
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
NYHEDER
Stor ydmygelse
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
