Esbjerg fB vil med al sandsynlighed offentliggøre salget af Nicki Bille i dag. Dermed forlader angriberen klubben bare et halvt år efter sin ankomst – og efter en omtumlet periode uden den store succes. For der har været problemer med Nicki Bille i Esbjerg, skriver lokalmediet JydskeVestkysten onsdag. I følge avisen kommer afskeden med Nicki Bille efter et efterår med en del intern uro omkring angriberen.
JydskeVestkysten skriver således, at Nicki Bille var årsag til både intern splid og dårlig stemning, fordi dele af førsteholdstruppen vendte sig mod ham i takt med, at hans indsats til træning blev ringere som holdets resultater blev dårligere.
– Helt skæv blev til gengæld Billes indsats på træningsbanen. Den blev kun ringere, efterhånden som resultaterne og humøret blev ringere. Bille kæmpede sig til sidst sjældent op til blot at være næstdårligste spiller i hverdagen, og da han jo heller ikke ligefrem hældte mål ind i weekenden, begyndte stemningen i truppen at vende. Ifølge avisens oplysninger var vi ikke ret langt henne i efteråret, før de første holdkammerater begyndte at ytre deres utilfredshed med Billes særstatus – uanset hvor elendigt han trænede, uanset hvor lidt han bidrog med, spillede han fra start om søndagen, lyder det blandt andet i JydskeVestkysten i dag.
Avisen skriver videre, at hierakiet og truppen i Esbjerg ikke var stærkt nok til at “sætte Nicki Bille på plads”, og da hans forhold til kæresten Lykke May også gik i stykker i løbet af efteråret, havde han heller ikke ro og tryghed på hjemmefronten.
I en anden lokalavis – Ugeavisen Esbjerg – kommenterer EfB-direktør Søren Poulsen afskeden med Nicki Bille på følgende måde:
– Der er mange, der er skuffede, fordi de synes, det de ser om sødnagen, er godt. Men der har været forskellige ting, og han fylder meget i en trup. Det er klart, at Jonas Dals måde at arbejde på, hvor ingen er over fællesskabet, det har vi også kigget på, og det bliver ikke konstruktivt at tvinge Nicki Bille videre i det ansættelsesforhold
Nicki Bille har ikke selv udtalt sig om afskeden med Esbjerg endnu, men da Tipsbladet besøgte angriberen i det vestjyske i slutningen af oktober, var der ikke meget, der tydede på, at angriberen var på vej væk fra klubben.
– Jeg vil gerne til udlandet igen, men ikke lige nu. Jeg er lige kommet hertil, og er lige kommet på plads. Jeg har en kontrakt på tre år, men jeg kunne godt tænke mig at være her nogle år og bygge noget godt op. Vi skal i hvert fald ud af det, vi er i nu, og jeg synes, vi har et godt hold. Vi har fået en ny træner, og jeg håber, det bliver rigtigt godt. Jeg vil gerne være her noget tid og få noget kontinuerlig succes, sagde Nicki Bille for tre måneder siden.
I dag skriver Nicki Bille under med Lech Poznan – hans 12. klub i karrieren som seniorspiller.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
Her kan du se FC København mod Napoli
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
EKSKLUSIVT
