Esbjerg fB vil med al sandsynlighed offentliggøre salget af Nicki Bille i dag. Dermed forlader angriberen klubben bare et halvt år efter sin ankomst – og efter en omtumlet periode uden den store succes. For der har været problemer med Nicki Bille i Esbjerg, skriver lokalmediet JydskeVestkysten onsdag. I følge avisen kommer afskeden med Nicki Bille efter et efterår med en del intern uro omkring angriberen.
JydskeVestkysten skriver således, at Nicki Bille var årsag til både intern splid og dårlig stemning, fordi dele af førsteholdstruppen vendte sig mod ham i takt med, at hans indsats til træning blev ringere som holdets resultater blev dårligere.
– Helt skæv blev til gengæld Billes indsats på træningsbanen. Den blev kun ringere, efterhånden som resultaterne og humøret blev ringere. Bille kæmpede sig til sidst sjældent op til blot at være næstdårligste spiller i hverdagen, og da han jo heller ikke ligefrem hældte mål ind i weekenden, begyndte stemningen i truppen at vende. Ifølge avisens oplysninger var vi ikke ret langt henne i efteråret, før de første holdkammerater begyndte at ytre deres utilfredshed med Billes særstatus – uanset hvor elendigt han trænede, uanset hvor lidt han bidrog med, spillede han fra start om søndagen, lyder det blandt andet i JydskeVestkysten i dag.
Avisen skriver videre, at hierakiet og truppen i Esbjerg ikke var stærkt nok til at “sætte Nicki Bille på plads”, og da hans forhold til kæresten Lykke May også gik i stykker i løbet af efteråret, havde han heller ikke ro og tryghed på hjemmefronten.
I en anden lokalavis – Ugeavisen Esbjerg – kommenterer EfB-direktør Søren Poulsen afskeden med Nicki Bille på følgende måde:
– Der er mange, der er skuffede, fordi de synes, det de ser om sødnagen, er godt. Men der har været forskellige ting, og han fylder meget i en trup. Det er klart, at Jonas Dals måde at arbejde på, hvor ingen er over fællesskabet, det har vi også kigget på, og det bliver ikke konstruktivt at tvinge Nicki Bille videre i det ansættelsesforhold
Nicki Bille har ikke selv udtalt sig om afskeden med Esbjerg endnu, men da Tipsbladet besøgte angriberen i det vestjyske i slutningen af oktober, var der ikke meget, der tydede på, at angriberen var på vej væk fra klubben.
– Jeg vil gerne til udlandet igen, men ikke lige nu. Jeg er lige kommet hertil, og er lige kommet på plads. Jeg har en kontrakt på tre år, men jeg kunne godt tænke mig at være her nogle år og bygge noget godt op. Vi skal i hvert fald ud af det, vi er i nu, og jeg synes, vi har et godt hold. Vi har fået en ny træner, og jeg håber, det bliver rigtigt godt. Jeg vil gerne være her noget tid og få noget kontinuerlig succes, sagde Nicki Bille for tre måneder siden.
I dag skriver Nicki Bille under med Lech Poznan – hans 12. klub i karrieren som seniorspiller.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
FC København tjente millioner tirsdag aften
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
