– Intet mindre end en kæmpe genistreg

Tipsbladet zoomer ind på Superligakampen mellem Randers FC og FC Midtjylland.



Randers FC – FC Midtjylland 0-2 (0-0)
0-1 Franculino Dju (49.)
0-2 Denil Castillo (52.)

Det kan godt være, stillingen ved pausen var 0-0. Men de to mandskaber havde i den grad leveret offensiv underholdning de første 45 minutter.

Begge hold kunne takke en stærk defensiv for, at der ikke gik mål ind. Men anden halvleg var ikke mange minutter gammel, før bolden lå i Randers-nettet.

Og hvem mon det var, der stod bag FCM-scoringen? Det var – selvfølgelig, fristes man til at sige – Franculino, der scorede for ottende kamp i træk, og så var midtjyderne i gang.

Det blev kort tid efter til endnu en scoring. Randers bed dog fra sig og pressede på for en reducering, men det lykkedes ikke for hjemmeholdet at svare igen, og dermed fik Mike Tullbergs mandskab som de første udnyttet, at FC København dummede sig mod Vejle.

Kampens bedste:

Randers FC:
Han leverede heroisk forsvarsspil efter blot 12 minutter. For her var det Wessel Dammers, der reddede kastanjerne ud af ilden og forhindrede, at Randers FC kom tidligt bagud. Franculino havde ellers lavet ‘klassikeren’ og sendt bolden helt koldt bag Izzo i målet, men et vildt tilbageløb fra Wessel Dammers forhindrede, at midtjyderne kom på måltavlen. Han kom i vejen for flere ting resten af første halvleg. I anden halvleg blev det sværere, men det gjorde sig gældende for de fleste på hjemmeholdet.

FC Midtjylland:
Mike Tullberg lavede intet mindre end en kæmpe genistreg i pausen. For her skiftede han Aral Simsir ind, og det var en rigtig god idé. For han skulle ikke bruge mange minutter på banen, før han på tre minutter havde lavet to assists. Ved det første mål fik Simsir i den grad sat fart på, inden han drønede ind i Randers-feltet og serverede bolden helt perfekt for Franculino. Og få minutter senere fandt han Castillo, der var helt fri og kunne sætte bolden i kassen. Dér kan man tale om overblik og en mand, der i den grad gjorde en forskel.

Kampens værste:
Han må ærgre sig over den afbrænder. For der var kun spillet seks minutter, før Touré-brødrene i den grad fandt hinanden i det midtjyske felt. Helt fri foran mål hamrede Musa Touré dog bolden langt forbi på tæt hold. Hvordan kunne han dog brænde den? Der blev vinket for offside, men den langsomme gengivelse viste, at den var meget tvivlsom, og han må ærgre sig over den situation, for sikke en start det ville have været for hjemmeholdet. Og sikke nogle lækre detaljer i opspillet fra brødrene.

Kampens detalje:
Så I det? Måske han er løbet tør for nye måder at juble på med 14 sæsonmål allerede. For det så i første omgang meget specielt ud, da Franculino sendte bolden i kassen til 1-0. Den knivskarpe FC Midtjylland-bomber stod i første omgang stille, inden han fik selskab af flere holdkammerater, og så var der altså tv-comeback til en legendarisk klassiker fra 00’erne. Artopistolen. Måske den hedder noget andet for Franculino, men uanset hvad må man bare konstatere, at det er en mand, der på ingen måde skyder med løst krudt.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen