Landsholdsspilleren Morten Hjulmand har været irriteret over, at hans uheldige afretning med bagpartiet førte til Sloveniens udligning i Danmarks uafgjorte EM-premiere i søndags.
Selv om Hjulmands afretning var utilsigtet, er der stadig noget at lære fra situationen.
Da sloveneren Erik Janza fra lang afstand flugtede til en nedfaldsbold, skulle Hjulmand være blevet stående i stedet for at bevæge sig og øge risikoen for at afrette bolden, så den kunne snyde Kasper Schmeichel.
– Selvfølgelig var jeg meget irriteret over det i momentet og efter kampen. Til næste gang ved jeg, at jeg skal blive stående i stedet for at lave den bevægelse, som jeg gjorde. Det kan jeg lære af – sådan er det i fodbold, man må lære af sine fejl.
– I momentet var det en ren refleks, at jeg ikke blev stående, og det kan man også se på billederne. Men næste gang skal jeg blive stående, siger Morten Hjulmand.
Efter en række stærke træninger og positive aftryk i testkampene mod Sverige og Norge kæmpede han sig ind i startopstillingen til EM-premieren mod Slovenien.
Han kom ind til sin første slutrundekamp med et stort smil, men efter selvmålet og pointdelingen ændrede humøret sig.
– I bussen på vej til stadion og under opvarmningen kunne jeg ikke andet end at få et smil på læberne over at skulle spille en så stor kamp for Danmark.
– Efter kampen har jeg kigget klip igennem og analyseret på, hvad jeg skal gøre bedre, og hvordan jeg kan komme endnu mere i scene og være mere dominerende. Jeg er aldrig tilfreds med de præstationer, jeg kommer med.
– Jeg analyserer de ting, jeg skal blive bedre til, og så vil jeg forsøge at være bedre til den næste kamp, siger Hjulmand.
Han har forståelse for, at de danske fans er skuffede over at måtte nøjes med 1-1 i den på papiret nemmeste gruppekamp. Samme stemning har præget landsholdet, fortæller han.
– Dem, der er allermest skuffet over ikke at vinde sådan en kamp, er os selv. Vi forventede at gå ud og slå et hold som Slovenien. Vi har været skuffede over ikke at have taget tre point.
– Jeg ville være bekymret, hvis folk var tilfredse med, at vi spillede uafgjort mod Slovenien – det er positivt, de danske fans ikke er tilfredse. Det betyder jo, at holdet har gjort det godt de seneste år, og at de danske fans ligesom os selv forventer, at vi kan gøre det bedre.
– Det gode ved en slutrunde er, at der er kort mellem kampene, siger Morten Hjulmand.
Allerede torsdag skal landsholdet jagte oprejsning i den på papiret noget vanskeligere gruppekamp mod England.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
STORT INTERVIEW