Islandsk agent om Vendsyssel-juvel: Han har potentialet til noget stort

Vendsyssel har lejet den 19-årige kantspiller Jon Dagur Thorsteinsson, og med førsteholdsfodbold blomster den unge islænding også.



Han skiftede til Vendsyssel i sommer på en lejeaftale, Jon Dagur Thorsteinsson, og allerede nu kan oprykkerklubben sige, at den har fået meget ud af lejeaftalen med Fulham.

For islændingen har vist sig at være et af de bedste offensive våben i klubben, og han kan ende med at blive forskellen på succes og fiasko. En enkelt gang har han også fundet vej til Tipsbladet.dk’s Rundens Hold.

Faktisk endte det med at blive Vendsyssels held, at Fulham rykkede op i Premier League. For det lukkede reelt døren for Jon Dagur Thorsteinssons muligheder for at komme få spilletid på Fulhams førstehold.

I stedet er det nu den nordjyske oprykkerklub, der har glæde og gavn af den 19-årige kantspillerens kvaliteter.

– Det kunne i teorien også have været Hobro og Vejle, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Thorsteinssons agent, til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det vigtigste for ham er et få en masse spilletid, og det får han lige nu. Han fik godt med spilletid på Fulhams andethold, og han gjorde det fint, men der er brug for førsteholdsfodbold. Nu er han også kommet ind omkring det islandske landshold.

– Nogle gange går det godt med en lejeaftale, og indtil videre er det lykkedes godt.

Spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der skal ske fremadrettet. Lejeaftalen udløber til sommer, og det samme gør aftalen mellem Fulham og Thorsteinsson i teorien også. Dog har den engelske klubben en option på ham, og derfor er det ikke til at sige, hvad der skal ske.

– Det vigtigste for Jon Dagur er at få spilletid. Det islandske landshold mangler en type som ham, og jeg tror, der gælder det samme som med danske spillere rundt i verden: Unge spillere er på kontrakt i en større klub i Europa, men søger væk for at få spilletid på et førstehold. Det er det, Jon Dagur får i Danmark, og han er faldet godt til og er blevet taget godt imod af trænere og spillere. Så det har været fint indtil videre, siger agenten.

Fremtiden kan også permanent være i dansk fodbold for den islandske kantspiller.

– Det ville han ikke have noget imod. Jeg mener selv, han har potentialet til noget stort, men det er også klogt at tage lidt tid, inden man tager et stort skridt. Ellers ender man med at vende tilbage igen, siger Magnus Agnar Magnusson.

Thorsteinsson har indtil videre spillet otte kampe i Superligaen for Vendsyssel – han har scoret to gange. Senest fredag mod SønderjyskE, hvor han scorede direkte på frispark.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chokskifte?

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FBI Boston fælder dansk rigmand

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Afsløring: Randers køber ny angriber

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub