Islandsk agent om Vendsyssel-juvel: Han har potentialet til noget stort

Vendsyssel har lejet den 19-årige kantspiller Jon Dagur Thorsteinsson, og med førsteholdsfodbold blomster den unge islænding også.



Han skiftede til Vendsyssel i sommer på en lejeaftale, Jon Dagur Thorsteinsson, og allerede nu kan oprykkerklubben sige, at den har fået meget ud af lejeaftalen med Fulham.

For islændingen har vist sig at være et af de bedste offensive våben i klubben, og han kan ende med at blive forskellen på succes og fiasko. En enkelt gang har han også fundet vej til Tipsbladet.dk’s Rundens Hold.

Faktisk endte det med at blive Vendsyssels held, at Fulham rykkede op i Premier League. For det lukkede reelt døren for Jon Dagur Thorsteinssons muligheder for at komme få spilletid på Fulhams førstehold.

I stedet er det nu den nordjyske oprykkerklub, der har glæde og gavn af den 19-årige kantspillerens kvaliteter.

– Det kunne i teorien også have været Hobro og Vejle, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Thorsteinssons agent, til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det vigtigste for ham er et få en masse spilletid, og det får han lige nu. Han fik godt med spilletid på Fulhams andethold, og han gjorde det fint, men der er brug for førsteholdsfodbold. Nu er han også kommet ind omkring det islandske landshold.

– Nogle gange går det godt med en lejeaftale, og indtil videre er det lykkedes godt.

Spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der skal ske fremadrettet. Lejeaftalen udløber til sommer, og det samme gør aftalen mellem Fulham og Thorsteinsson i teorien også. Dog har den engelske klubben en option på ham, og derfor er det ikke til at sige, hvad der skal ske.

– Det vigtigste for Jon Dagur er at få spilletid. Det islandske landshold mangler en type som ham, og jeg tror, der gælder det samme som med danske spillere rundt i verden: Unge spillere er på kontrakt i en større klub i Europa, men søger væk for at få spilletid på et førstehold. Det er det, Jon Dagur får i Danmark, og han er faldet godt til og er blevet taget godt imod af trænere og spillere. Så det har været fint indtil videre, siger agenten.

Fremtiden kan også permanent være i dansk fodbold for den islandske kantspiller.

– Det ville han ikke have noget imod. Jeg mener selv, han har potentialet til noget stort, men det er også klogt at tage lidt tid, inden man tager et stort skridt. Ellers ender man med at vende tilbage igen, siger Magnus Agnar Magnusson.

Thorsteinsson har indtil videre spillet otte kampe i Superligaen for Vendsyssel – han har scoret to gange. Senest fredag mod SønderjyskE, hvor han scorede direkte på frispark.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Argentina – Østrig

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Sender opfordring til Superliga-træner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Norge – Senegal

Spanien – Saudi-Arabien

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!