Han skiftede til Vendsyssel i sommer på en lejeaftale, Jon Dagur Thorsteinsson, og allerede nu kan oprykkerklubben sige, at den har fået meget ud af lejeaftalen med Fulham.
For islændingen har vist sig at være et af de bedste offensive våben i klubben, og han kan ende med at blive forskellen på succes og fiasko. En enkelt gang har han også fundet vej til Tipsbladet.dk’s Rundens Hold.
Faktisk endte det med at blive Vendsyssels held, at Fulham rykkede op i Premier League. For det lukkede reelt døren for Jon Dagur Thorsteinssons muligheder for at komme få spilletid på Fulhams førstehold.
I stedet er det nu den nordjyske oprykkerklub, der har glæde og gavn af den 19-årige kantspillerens kvaliteter.
– Det kunne i teorien også have været Hobro og Vejle, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Thorsteinssons agent, til tipsbladet.dk og forklarer:
– Det vigtigste for ham er et få en masse spilletid, og det får han lige nu. Han fik godt med spilletid på Fulhams andethold, og han gjorde det fint, men der er brug for førsteholdsfodbold. Nu er han også kommet ind omkring det islandske landshold.
– Nogle gange går det godt med en lejeaftale, og indtil videre er det lykkedes godt.
Spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der skal ske fremadrettet. Lejeaftalen udløber til sommer, og det samme gør aftalen mellem Fulham og Thorsteinsson i teorien også. Dog har den engelske klubben en option på ham, og derfor er det ikke til at sige, hvad der skal ske.
– Det vigtigste for Jon Dagur er at få spilletid. Det islandske landshold mangler en type som ham, og jeg tror, der gælder det samme som med danske spillere rundt i verden: Unge spillere er på kontrakt i en større klub i Europa, men søger væk for at få spilletid på et førstehold. Det er det, Jon Dagur får i Danmark, og han er faldet godt til og er blevet taget godt imod af trænere og spillere. Så det har været fint indtil videre, siger agenten.
Fremtiden kan også permanent være i dansk fodbold for den islandske kantspiller.
– Det ville han ikke have noget imod. Jeg mener selv, han har potentialet til noget stort, men det er også klogt at tage lidt tid, inden man tager et stort skridt. Ellers ender man med at vende tilbage igen, siger Magnus Agnar Magnusson.
Thorsteinsson har indtil videre spillet otte kampe i Superligaen for Vendsyssel – han har scoret to gange. Senest fredag mod SønderjyskE, hvor han scorede direkte på frispark.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Argentinske klubber strejker
Victor Froholdt bliver matchvinder
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
INTERVIEW
– Det er lort!
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
