Islandsk agent om Vendsyssel-juvel: Han har potentialet til noget stort

Vendsyssel har lejet den 19-årige kantspiller Jon Dagur Thorsteinsson, og med førsteholdsfodbold blomster den unge islænding også.



Han skiftede til Vendsyssel i sommer på en lejeaftale, Jon Dagur Thorsteinsson, og allerede nu kan oprykkerklubben sige, at den har fået meget ud af lejeaftalen med Fulham.

For islændingen har vist sig at være et af de bedste offensive våben i klubben, og han kan ende med at blive forskellen på succes og fiasko. En enkelt gang har han også fundet vej til Tipsbladet.dk’s Rundens Hold.

Faktisk endte det med at blive Vendsyssels held, at Fulham rykkede op i Premier League. For det lukkede reelt døren for Jon Dagur Thorsteinssons muligheder for at komme få spilletid på Fulhams førstehold.

I stedet er det nu den nordjyske oprykkerklub, der har glæde og gavn af den 19-årige kantspillerens kvaliteter.

– Det kunne i teorien også have været Hobro og Vejle, siger Magnus Agnar Magnusson, der er Thorsteinssons agent, til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det vigtigste for ham er et få en masse spilletid, og det får han lige nu. Han fik godt med spilletid på Fulhams andethold, og han gjorde det fint, men der er brug for førsteholdsfodbold. Nu er han også kommet ind omkring det islandske landshold.

– Nogle gange går det godt med en lejeaftale, og indtil videre er det lykkedes godt.

Spørgsmålet er selvfølgelig, hvad der skal ske fremadrettet. Lejeaftalen udløber til sommer, og det samme gør aftalen mellem Fulham og Thorsteinsson i teorien også. Dog har den engelske klubben en option på ham, og derfor er det ikke til at sige, hvad der skal ske.

– Det vigtigste for Jon Dagur er at få spilletid. Det islandske landshold mangler en type som ham, og jeg tror, der gælder det samme som med danske spillere rundt i verden: Unge spillere er på kontrakt i en større klub i Europa, men søger væk for at få spilletid på et førstehold. Det er det, Jon Dagur får i Danmark, og han er faldet godt til og er blevet taget godt imod af trænere og spillere. Så det har været fint indtil videre, siger agenten.

Fremtiden kan også permanent være i dansk fodbold for den islandske kantspiller.

– Det ville han ikke have noget imod. Jeg mener selv, han har potentialet til noget stort, men det er også klogt at tage lidt tid, inden man tager et stort skridt. Ellers ender man med at vende tilbage igen, siger Magnus Agnar Magnusson.

Thorsteinsson har indtil videre spillet otte kampe i Superligaen for Vendsyssel – han har scoret to gange. Senest fredag mod SønderjyskE, hvor han scorede direkte på frispark.



Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

En kæmpe sejr

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

‘Har lukket munden på kritikerne’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vild med Oscar Schwartau

Eriksen ude med hård kritik

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub