Italien sikrede sig mandag aften avancement ved EM efter drama i allersidste øjeblik.
Her udlignede indskiftede Mattia Zaccagni til 1-1 mod Kroatien, der ellers havde taget føringen efter en træffer af veteranen Luka Modric, som også brændte et straffespark.
Med resultatet slutter Italien som toer med fire point efter Spanien i gruppe B og møder nu Schweiz i Berlin lørdag.
Kroatien har på tredjepladsen to point og 3-6 i målscore, hvilket næppe rækker til at blive blandt de fire treere, der avancerer, men teoretisk set kan det stadig lade sig gøre.
Mandagens skæbnekamp var længe en temmelig låst affære, omend Italien før pausen havde flest og størst chancer. Især stopperen Alessandro Bastoni kom meget tæt på, men keeper Dominik Livakovic klarede på fremragende vis.
Ti minutter inde i anden halvleg fik Modric spillets største chance, da bolden ramte Davide Frattesis ene arm i feltet, men Donnarumma nåede flot ned til veteranens afslutning.
Muligvis opildnet af sin afbrænder var Modric øjeblikket efter på plads i feltet og tordnede en ripost i kassen, efter Donnarumma havde lavet en stor redning på Ante Budimirs hovedstød.
Med scoringen blev Modric den ældste målscorer nogensinde ved en EM-slutrunde, og en tydeligt bevæget Modric jublede vildt med sine holdkammerater, inden der blev skudt gang i en kamp for at holde italienerne fra fadet.
Luciano Spalletti skiftede straks offensivt ind og flyttede sin tropper længere frem, men trods et intensivt pres var det småt med store chancer.
Bastoni headede over, og ingen nåede frem til Federico Chiesas indlæg, og så lignede det kroatisk sejr.
Men i sidste minut af tillægstid drev stopperen Riccardo Calafiori bolden frem midt i banen og spillede den ud til venstre, hvor Mattia Zaccagni kvitterede ved at dreje bolden i nettet til stor italiensk eufori.
/ritzau/
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER