Izunna: Jeg har brug for et nyt eventyr

Midtbanespiller Izunna Uzochukwu er i gang med sit niende år i Danmark, og når kontrakten til sommer udløber, håber han på at prøve noget nyt i en større liga.



I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.

Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.

– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:

– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.

– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.

I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.

Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.

– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.

Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Hjulmand vinder i Hamborg

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Skræmmende Chido Obi-scener

Dansk milliardær smider 75.000

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

David Nielsen tæt på fyring

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Arteta afviser kritik fra kollega

‘Han tisser isterninger’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Langer ud efter trænerlegende

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Reagerer på Brøndby-bombe

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Victor Nelsson topper international impact-liste

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

631 millioner kroner

Køber engelsk klub

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr