Izunna: Jeg har brug for et nyt eventyr

Midtbanespiller Izunna Uzochukwu er i gang med sit niende år i Danmark, og når kontrakten til sommer udløber, håber han på at prøve noget nyt i en større liga.



I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.

Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.

– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:

– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.

– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.

I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.

Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.

– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.

Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.



Man City erobrer Madrid

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Brøndbys store karantænemareridt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Tænker ikke på Danmarks landshold

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

– Vi tror på et godt resultat

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle