I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.
Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.
– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.
– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.
I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.
Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.
– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.
Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
