I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.
Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.
– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.
– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.
I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.
Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.
– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.
Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
NYHEDER
