I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.
Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.
– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.
– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.
I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.
Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.
– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.
Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
