Izunna: Jeg har brug for et nyt eventyr

Midtbanespiller Izunna Uzochukwu er i gang med sit niende år i Danmark, og når kontrakten til sommer udløber, håber han på at prøve noget nyt i en større liga.



I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.

Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.

– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:

– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.

– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.

I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.

Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.

– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.

Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Overraskende skifte lurer