I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.
Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.
– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.
– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.
I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.
Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.
– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.
Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!
FANKLUBBEN
‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Var direkte fra træningsbanen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
David Nielsen har sagt op
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
FC København skriver kontrakt med juvel
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
TOPNYHED
