I FC Midtjylland er der stadig forhåbninger om at forlænge midtbanespiller Izunna Uzochukwus kontrakt, når den nigerianske midtbanespiller til sommer er fri på markedet. Men det bliver svært, og sportsdirektør Claus Steinlein har tidligere udtalt, at Izunna også fortjener et skifte.
Den 24-årige midtbanespiller er i gang med sit niende år i dansk fodbold, og han kan om lidt under tre måneder stå med et dansk mesterskab sammen med resten af FC Midtjylland-truppen. Alligevel lægger han ikke skjul på, at han har et ønske om at prøve noget nyt.
– Nu må vi se, hvad der sker, det er nemmere at tale om sidst på sæsonen, fordi mit fokus er på at spille og hjælpe min klub, siger Izunna til tipsbladet.dk og forklarer:
– Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil prøve et nyt eventyr, og til sommer er det rigtige for mig at tage et nyt skridt i karrieren. Sådan har jeg altid tænkt. Jeg vil gerne prøve at spille et andet sted i Europa, for som spiller vil jeg også gerne nå at opleve meget. Det er selvfølgelig vigtigt at finde et sted, hvor jeg kommer til at spille, så jeg fortsætter min udvikling. Der har Midtjylland været god for mig, og nu vil jeg tage næste skridt.
– Det er også vigtigt, at jeg bliver sikret økonomisk, og nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Jeg tænker ikke meget over det, min agent får lov til at styre de ting, siger Izunna videre.
I denne sæson har den nigerianske midtbanespiller haft svært ved at holde fast i en plads i startopstillingen – blandt andet fordi finske Tim Sparv har spillet fremragende på den defensive midtbaneplads, som Izunna også gerne vil spille.
Selv er han naturligvis ærgerlig over ikke at spille så meget, men det nytter heller ikke noget at brokke sig, fortæller Izunna.
– Jeg vil utrolig gerne spille, og det er rigtigt, at jeg ikke har spillet så meget. Kun én gang i de fem kampe (i foråret, red.) er jeg startet inde. Jeg koncentrerer mig og fokuserer på at hjælpe holdet, men inden i har jeg det da en smule skidt, fordi jeg ikke spiller. Omvendt ved jeg også, at min chance kommer, hvis jeg bliver ved med at arbejde hårdt, siger Izunna.
Den 24-årige midtbanespiller har spillet 144 Superliga-kampe for FC Midtjylland.
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
Voldsomt transferønske til FCK
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
MEDIE
I spil til stort job
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
