Som tidligere topscorer i Æresdivisionen og med 39 landskampe på cv’et burde Nicolai Jørgensen ikke mangle bejlere, men faktum er, at den tidligere FC København-stjerne nu snart har været klubløs i halvandet år.
Og det overrasker Jaap Stam, der tilbage i 2019 var cheftræner for Nicolai Jørgensen, da den danske angriber optrådte for Feyenoord.
– Ja, det er jeg (overrasket over, red). Forhåbentligt er han skadesfri. Han var ikke altid skadesfri, da jeg arbejdede med ham, men han har stor kvalitet. Så jeg er overrasket over, at en spiller som ham ikke kan finde en klub.
– Jeg ved ikke, om det handler om hans løn. Måske kræver han for mange penge, jeg ved det ikke, fortæller Jaap Stam i et interview med Soccernews, udført i samarbejde med Tipsbladet.
Ifølge den tidligere Manchester United-stjerne har Nicolai Jørgensen masser at byde ind med, hvis den tidligere landsholdsangriber er skadesfri.
– Hvis han stadig er fit, og hvis han stadig er villig til at spille på et vist niveau, så burde der være mange klubber, der er villige til at få ham ind på deres hold og give ham muligheden for at spille.
– For jeg synes, at han er en glimrende fyr at arbejde med, og han har også masser af kvalitet. Han kan gøre forskellen for en masse klubber, siger Jaap Stam.
Efter fem sæsoner i Feyenoord skiftede Nicolai Jørgensen i 2021 til tyrkiske Kasimpasa, hvorefter angriberen i januar 2022 tog tilbage til FC København. Her blev det kun til et halvt år, og siden sommeren 2022 har Nicolai Jørgensen altså stået uden klub.
Nicolai Jørgensen gav for nyligt et interview til Discovery, hvor den 32-årige angriber gav udtryk for, at han indstiller sin karriere, hvis han ikke finder noget inden næste sommer. Læs mere om det HER.
Du kan se interviewet med Jaap Stam i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE