– Vi har bemærket, at de står i kø foran kameraet

Guldkampen spidser til med to runder igen, hvor Jacob Neestrup holder fuld fokus på FC Københavns præstationer uden at fokusere alt for meget på den omkringliggende støj.



Superligaen spidser for alvor til med to runder igen.

Nedrykningsduellen er tæt som aldrig før, og i toppen er FC København og FC Nordsjælland adskilt af et point. Der er dermed alverden på spil i både pinserunden og i den efterfølgende weekend, hvor det hele skal afgøres.

I FC København kan cheftræner, Jacob Neestrup, også godt mærke, at håndfladerne er en smule mere svedige end normalt.

– Det spidser til nu. Spændingen er bare større. Selvfølgelig var folk også blevet glade, hvis vi scorede til 4-3 kort før tid i runde to [referere til seneste spillerunde mod AGF, red.]. Parken stak helt af forleden, så det er bare noget andet, når det spidser til og følelserne kommer lidt mere i kog. Derfor handler det også om at bevare roen i de ting vi laver, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter torsdagens træning.

Allerede i den kommende spillerunde kan FC København genvinde mesterskabet, hvis de selv vinder i Viborg, og FC Nordsjælland taber i Brøndby. Spillerne fra Farum tror dog, at det ender omvendt.

– Vi har godt bemærket, at flere af deres profiler [FC Nordsjællands, red.] har stået i kø foran kameraerne det sidste stykke tid og sagt, at de er helt sikre på, at vi snubler. Vi må gøre vores arbejde og have fokus på os selv. Det har vi indtil videre haft ret meget held med, siger Jacob Neestrup.

Nogle fangrupperinger har også spekuleret i, at Brøndby IF med noget nær fuldt overlæg vil ligge sig fladt ned mod FCN, så klubben fra Farum fortsat er i spil til at tage mesterskabet, skulle FCK snuble.

Det gjorde Carsten V. Jensen harm, da han skulle forholde sig til spekulationen, og Jacob Neestrup er helt på linje med Brøndbys fodbolddirektør..

– Jeg kender Jesper og Retov som dygtige trænere og etiske mennesker, så det er slet ikke en ting. Det er en fodboldkamp ligesom alle andre. Jeg kan godt forstå rivaliseringen i forhold til fans, men i forhold til spillere og trænere synes jeg bare, man skal give Brøndby den arbejdsro, som de fortjener med henblik på at lave en god præstation.

Jacob Neestrup kan dog godt tillade sig at have et håb på vej hjem i bussen fra Viborg, hvor kampen på Brøndby Stadion er fløjtet op.

– Jeg kommer aldrig til at sige, at jeg holder med Brøndby IF, men jeg håber, deres modstander ikke vinder, siger FCK-chefen med et smil.

FC København spiller ude mod Viborg FF klokken 16.00, mens Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland klokken 18.00. Runden efter tager FCK hjemme mod Randers FC, mens FC Nordsjælland får besøg af Viborg FF.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Hård kritik af FCM-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Glem det, Leicester!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende

Barcelona – Atletico

Liverpool-chef sætter pris på ny chance



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Mathias Zanka går viralt

Nu er han pludselig syg

PSG – Liverpool

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’