– Vi har bemærket, at de står i kø foran kameraet

Guldkampen spidser til med to runder igen, hvor Jacob Neestrup holder fuld fokus på FC Københavns præstationer uden at fokusere alt for meget på den omkringliggende støj.



Superligaen spidser for alvor til med to runder igen.

Nedrykningsduellen er tæt som aldrig før, og i toppen er FC København og FC Nordsjælland adskilt af et point. Der er dermed alverden på spil i både pinserunden og i den efterfølgende weekend, hvor det hele skal afgøres.

I FC København kan cheftræner, Jacob Neestrup, også godt mærke, at håndfladerne er en smule mere svedige end normalt.

– Det spidser til nu. Spændingen er bare større. Selvfølgelig var folk også blevet glade, hvis vi scorede til 4-3 kort før tid i runde to [referere til seneste spillerunde mod AGF, red.]. Parken stak helt af forleden, så det er bare noget andet, når det spidser til og følelserne kommer lidt mere i kog. Derfor handler det også om at bevare roen i de ting vi laver, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter torsdagens træning.

Allerede i den kommende spillerunde kan FC København genvinde mesterskabet, hvis de selv vinder i Viborg, og FC Nordsjælland taber i Brøndby. Spillerne fra Farum tror dog, at det ender omvendt.

– Vi har godt bemærket, at flere af deres profiler [FC Nordsjællands, red.] har stået i kø foran kameraerne det sidste stykke tid og sagt, at de er helt sikre på, at vi snubler. Vi må gøre vores arbejde og have fokus på os selv. Det har vi indtil videre haft ret meget held med, siger Jacob Neestrup.

Nogle fangrupperinger har også spekuleret i, at Brøndby IF med noget nær fuldt overlæg vil ligge sig fladt ned mod FCN, så klubben fra Farum fortsat er i spil til at tage mesterskabet, skulle FCK snuble.

Det gjorde Carsten V. Jensen harm, da han skulle forholde sig til spekulationen, og Jacob Neestrup er helt på linje med Brøndbys fodbolddirektør..

– Jeg kender Jesper og Retov som dygtige trænere og etiske mennesker, så det er slet ikke en ting. Det er en fodboldkamp ligesom alle andre. Jeg kan godt forstå rivaliseringen i forhold til fans, men i forhold til spillere og trænere synes jeg bare, man skal give Brøndby den arbejdsro, som de fortjener med henblik på at lave en god præstation.

Jacob Neestrup kan dog godt tillade sig at have et håb på vej hjem i bussen fra Viborg, hvor kampen på Brøndby Stadion er fløjtet op.

– Jeg kommer aldrig til at sige, at jeg holder med Brøndby IF, men jeg håber, deres modstander ikke vinder, siger FCK-chefen med et smil.

FC København spiller ude mod Viborg FF klokken 16.00, mens Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland klokken 18.00. Runden efter tager FCK hjemme mod Randers FC, mens FC Nordsjælland får besøg af Viborg FF.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Henter kæmpe Superliga-flop

Chokpris på Victor Froholdt

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København – Randers FC

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Vejle Boldklub – AGF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Traditionsklub henter Stephen Odey

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lamine Yamal med karrierens første

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Sønderjyske – OB

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

‘Han er tilgivet’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

‘Jeg hadede verden’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Henter 16-årig i FC København

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Arsenal – Chelsea

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’