Superligaen spidser for alvor til med to runder igen.
Nedrykningsduellen er tæt som aldrig før, og i toppen er FC København og FC Nordsjælland adskilt af et point. Der er dermed alverden på spil i både pinserunden og i den efterfølgende weekend, hvor det hele skal afgøres.
I FC København kan cheftræner, Jacob Neestrup, også godt mærke, at håndfladerne er en smule mere svedige end normalt.
– Det spidser til nu. Spændingen er bare større. Selvfølgelig var folk også blevet glade, hvis vi scorede til 4-3 kort før tid i runde to [referere til seneste spillerunde mod AGF, red.]. Parken stak helt af forleden, så det er bare noget andet, når det spidser til og følelserne kommer lidt mere i kog. Derfor handler det også om at bevare roen i de ting vi laver, siger Neestrup til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter torsdagens træning.
Allerede i den kommende spillerunde kan FC København genvinde mesterskabet, hvis de selv vinder i Viborg, og FC Nordsjælland taber i Brøndby. Spillerne fra Farum tror dog, at det ender omvendt.
– Vi har godt bemærket, at flere af deres profiler [FC Nordsjællands, red.] har stået i kø foran kameraerne det sidste stykke tid og sagt, at de er helt sikre på, at vi snubler. Vi må gøre vores arbejde og have fokus på os selv. Det har vi indtil videre haft ret meget held med, siger Jacob Neestrup.
Nogle fangrupperinger har også spekuleret i, at Brøndby IF med noget nær fuldt overlæg vil ligge sig fladt ned mod FCN, så klubben fra Farum fortsat er i spil til at tage mesterskabet, skulle FCK snuble.
Det gjorde Carsten V. Jensen harm, da han skulle forholde sig til spekulationen, og Jacob Neestrup er helt på linje med Brøndbys fodbolddirektør..
– Jeg kender Jesper og Retov som dygtige trænere og etiske mennesker, så det er slet ikke en ting. Det er en fodboldkamp ligesom alle andre. Jeg kan godt forstå rivaliseringen i forhold til fans, men i forhold til spillere og trænere synes jeg bare, man skal give Brøndby den arbejdsro, som de fortjener med henblik på at lave en god præstation.
Jacob Neestrup kan dog godt tillade sig at have et håb på vej hjem i bussen fra Viborg, hvor kampen på Brøndby Stadion er fløjtet op.
– Jeg kommer aldrig til at sige, at jeg holder med Brøndby IF, men jeg håber, deres modstander ikke vinder, siger FCK-chefen med et smil.
FC København spiller ude mod Viborg FF klokken 16.00, mens Brøndby IF får besøg af FC Nordsjælland klokken 18.00. Runden efter tager FCK hjemme mod Randers FC, mens FC Nordsjælland får besøg af Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
I chok over Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
