Jacob Neestrup giver status på skader

Jacob Neestrup giver en status på skadessituationen, hvor man er særligt hårdt ramt i de bagerste geledder.



Tipsbladet på Frederiksberg.

FC København spillede lørdag eftermiddag træningskamp mod AGF. Tre halvlege af 45 minutters varighed gav henholdsvis Jacob Neestrup og Uwe Rösler mulighed for at se hele truppen an.

Målt på resultatet er det dog FC København, som kan tage mest med hjem fra opgøret. De vandt nemlig med 5-1 efter blandt andet en smuk scoring af Roony Bardghji.

Derfor var det også en tilfreds Jacob Neestrup, der mødte Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse efter testkampen.

– Jeg oplever et hold i dag, som har et højt bundniveau og er kompetitive. Det er jeg meget tilfreds med. Det er noget af det, jeg synes, vi har manglet i efteråret, at bunden nogen gange er faldet for meget ud, selvom topniveauet har været højt.

– Så synes jeg, vi sætter trumf på fra minut 15-20 i første halvleg og et godt stykke ind i anden halvleg. En stabil træningskamp med et højt bundniveau, i de perioder vi er dårligst. Og så er der momenter af rigtig fint spil. I tredje halvleg er der et miks af etablerede spillere og unge, og der synes jeg, at der er mange på individuel vis, der viser sig frem.

Der var dog også et mindre skår i glæden, da Valdemar Lund undervejs måtte udgå. Han tilføjes til et stort lazaret af skadesramte forsvarsspillere. Jacob Neestrup forventer dog at have Valdemar Lund til rådighed meget snart igen, og det samme gælder Nicolai Boilesen.

– Vi regner med, at Boilesen kan træne med igen, når vi tager på træningslejr. Han har selvfølgelig ikke kunnet træne med i januar, hvilket ikke er så godt. Valdemar Lund har set rigtig, rigtig god ud i opstarten, og vi regner med, at han er klar igen på mandag, siger han og tilføjer om Denis Vavro.

– Denis havde spillet i dag, hvis det havde været en vigtig kamp. Han har en lilla ankel, men han havde spillet, hvis der havde været point på spil. Han havde også spillet uden problemer.

Der går dog et stykke tid, før man kommer til at se David Khocholava tilbage i FC Københavns forsvar.

– Khocholava er skadet og er best case tilbage i midten af marts. Worst case er han tilbage til mesterskabsspillet, men så er det selvfølgelig en spiller, som blot har spillet én kompetitiv kamp på et år.

Lidt længere fremme på banen – nærmere bestemt angrebet – har Andreas Cornelius også haft vedvarende skadesproblemer. Ifølge Jacob Neestrup er han dog ved at finde sit topniveau.

– Han er næsten ved at være tip top. Han er frisk, og det er godt, men før det er tip top, så skal han sparke bolden i kassen, siger FCK-chefen, der også sætter ord på situationen omkring Khouma Babacar, der efter at have været i fryseboksen igen er en del af truppen.

– Han står der, hvor han ikke er skadet. Jeg tror, der var mange, som overfortolkede lidt på vores seneste melding. Det jeg i alt beskedenhed sagde, var, at jeg havde meldt manden fuldstændig ude, for i ni måneder havde han ikke bidraget til FC København. Han kunne ikke skifte klub, og så satte vi os sammen og kiggede hinanden i øjnene, hvor vi sagde: "Okay, så må du træne med på lige fod med alle andre." Det har han gjort, og det gør han stadigvæk. Han passer sine ting og arbejder hårdt, men jeg vurderer, at der er nogle andre, som er bedre.

I starten af februar tager FC København på træningslejr i Portugal, inden man starter forårssæsonen mod Manchester City i Champions League den 13. februar.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord