Jacob Neestrup jubler: ‘En stor profil’

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til samarbejdet med Jens Berthel Askou.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Cheftræneren er den samme, men assistenten er ny.

Den foreløbig eneste januartilgang i FC København er sket på trænerbænken, hvor Superligaens tophold har fyret Nickolai Lund og erstattet ham med Jens Berthel Askou.

Dermed har Jacob Neestrup fået en ny makker og sparringspartner på træningsbanen, og det glæder FCK-træneren, at Askou er tiltrådt i hovedstadsklubben.

– Det er en træner med en stor profil og en stærk autoritet. Han kommer med hårdhed og en fast hånd, og han er en mand, som vi tror på kan gøre vores forsvarsspil endnu bedre både individuelt og kollektivt. Vi tror på, han kan give Gabriel Pereira de sidste fem procent og løfte ham, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Det er jo ikke kun Robert, Achouri, Elyounoussi, Mattsson og så videre, som vi gerne vil have udvikler sig positivt. Det vil vi også gerne med vores forsvarsspillere, og vi tror på, at han kan hjælpe os til at blive et endnu mere kompetitivt hold. Specielt i nogle faser af vores spil.

Det kunne jo meget vel være dødbolde.

Standardsituationer har været FC Københavns akilleshæl i denne sæson, og der er ingen tvivl om, at det har været medvirkende til skiftet på assistenttrænerposten.

Men bliver dødbolde Jens Berthel Askous ansvar i FCK?

– Der er andre ting i rollen som assistenttræner. Nu kommer Jens ind, og han kommer også til at have ansvaret for dødbolde, men både Stefan (Madsen, red.) og jeg har også gode erfaringer med det fra tidligere. Så vi kommer til at samles lidt mere omkring det, siger Neestrup.

FCK-træneren ønsker ikke at dykke detaljeret ned i fyringen af Nickolai Lund, men tilføjer på et generelt plan:

– I FC København, i andre Superliga-klubber og i erhvervslivet stopper man op engang imellem og kigger på, hvordan der kan optimeres endnu mere, og om der er brug for noget andet. Der har konklusionen været, at vi har sagt farvel til Nickolai, som har været en meget loyal assistenttræner under mig i to forskellige klubber, og som jeg har sat stor pris på. Samtidig siger vi velkommen til en anderledes type, som jeg ser frem til at samarbejde med.

Jens Berthel Askou har i første omgang fået en kontrakt frem til sommer.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nu er de færdige i Superligaen

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’