Jacob Neestrup jubler: ‘En stor profil’

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til samarbejdet med Jens Berthel Askou.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Cheftræneren er den samme, men assistenten er ny.

Den foreløbig eneste januartilgang i FC København er sket på trænerbænken, hvor Superligaens tophold har fyret Nickolai Lund og erstattet ham med Jens Berthel Askou.

Dermed har Jacob Neestrup fået en ny makker og sparringspartner på træningsbanen, og det glæder FCK-træneren, at Askou er tiltrådt i hovedstadsklubben.

– Det er en træner med en stor profil og en stærk autoritet. Han kommer med hårdhed og en fast hånd, og han er en mand, som vi tror på kan gøre vores forsvarsspil endnu bedre både individuelt og kollektivt. Vi tror på, han kan give Gabriel Pereira de sidste fem procent og løfte ham, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Det er jo ikke kun Robert, Achouri, Elyounoussi, Mattsson og så videre, som vi gerne vil have udvikler sig positivt. Det vil vi også gerne med vores forsvarsspillere, og vi tror på, at han kan hjælpe os til at blive et endnu mere kompetitivt hold. Specielt i nogle faser af vores spil.

Det kunne jo meget vel være dødbolde.

Standardsituationer har været FC Københavns akilleshæl i denne sæson, og der er ingen tvivl om, at det har været medvirkende til skiftet på assistenttrænerposten.

Men bliver dødbolde Jens Berthel Askous ansvar i FCK?

– Der er andre ting i rollen som assistenttræner. Nu kommer Jens ind, og han kommer også til at have ansvaret for dødbolde, men både Stefan (Madsen, red.) og jeg har også gode erfaringer med det fra tidligere. Så vi kommer til at samles lidt mere omkring det, siger Neestrup.

FCK-træneren ønsker ikke at dykke detaljeret ned i fyringen af Nickolai Lund, men tilføjer på et generelt plan:

– I FC København, i andre Superliga-klubber og i erhvervslivet stopper man op engang imellem og kigger på, hvordan der kan optimeres endnu mere, og om der er brug for noget andet. Der har konklusionen været, at vi har sagt farvel til Nickolai, som har været en meget loyal assistenttræner under mig i to forskellige klubber, og som jeg har sat stor pris på. Samtidig siger vi velkommen til en anderledes type, som jeg ser frem til at samarbejde med.

Jens Berthel Askou har i første omgang fået en kontrakt frem til sommer.





Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Crystal Palace vinder Conference League

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Messi-statue fjernes

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk