Jacob Neestrup jubler: ‘En stor profil’

FCK-træner Jacob Neestrup ser frem til samarbejdet med Jens Berthel Askou.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Cheftræneren er den samme, men assistenten er ny.

Den foreløbig eneste januartilgang i FC København er sket på trænerbænken, hvor Superligaens tophold har fyret Nickolai Lund og erstattet ham med Jens Berthel Askou.

Dermed har Jacob Neestrup fået en ny makker og sparringspartner på træningsbanen, og det glæder FCK-træneren, at Askou er tiltrådt i hovedstadsklubben.

– Det er en træner med en stor profil og en stærk autoritet. Han kommer med hårdhed og en fast hånd, og han er en mand, som vi tror på kan gøre vores forsvarsspil endnu bedre både individuelt og kollektivt. Vi tror på, han kan give Gabriel Pereira de sidste fem procent og løfte ham, siger Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– Det er jo ikke kun Robert, Achouri, Elyounoussi, Mattsson og så videre, som vi gerne vil have udvikler sig positivt. Det vil vi også gerne med vores forsvarsspillere, og vi tror på, at han kan hjælpe os til at blive et endnu mere kompetitivt hold. Specielt i nogle faser af vores spil.

Det kunne jo meget vel være dødbolde.

Standardsituationer har været FC Københavns akilleshæl i denne sæson, og der er ingen tvivl om, at det har været medvirkende til skiftet på assistenttrænerposten.

Men bliver dødbolde Jens Berthel Askous ansvar i FCK?

– Der er andre ting i rollen som assistenttræner. Nu kommer Jens ind, og han kommer også til at have ansvaret for dødbolde, men både Stefan (Madsen, red.) og jeg har også gode erfaringer med det fra tidligere. Så vi kommer til at samles lidt mere omkring det, siger Neestrup.

FCK-træneren ønsker ikke at dykke detaljeret ned i fyringen af Nickolai Lund, men tilføjer på et generelt plan:

– I FC København, i andre Superliga-klubber og i erhvervslivet stopper man op engang imellem og kigger på, hvordan der kan optimeres endnu mere, og om der er brug for noget andet. Der har konklusionen været, at vi har sagt farvel til Nickolai, som har været en meget loyal assistenttræner under mig i to forskellige klubber, og som jeg har sat stor pris på. Samtidig siger vi velkommen til en anderledes type, som jeg ser frem til at samarbejde med.

Jens Berthel Askou har i første omgang fået en kontrakt frem til sommer.





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027