Jacob Neestrups hovedbrud: De er tvivlsomme

FC Københavns cheftræner peger på, at flere profiler er tvivlsomme til opgøret mod Silkeborg IF på søndag.



De har haft problemer med skader i denne sæson, og også på søndag er der tvivl om flere i FC København.

Jacob Neestrup gjorde torsdag status forud for opgøret mod Silkeborg IF, der er af utrolig stor betydning for FC København. Og her kunne han fortælle, at der er flere, som han har tvivl om.

Da FCK i søndags gæstede FC Midtjylland, var de forsvarende danske mestre uden David Khocholava, Magnus Mattsson, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Birger Meling, Khouma Babacar, Victor Froholdt og Rasmus Falk. 

Samtidig er der altid udfordringer omkring Andreas Cornelius, som spillede opgøret i Herning med akillessene-problemer.

– Vi må se, når vi kommer tættere, hvordan han (Cornelius) har det. Enten spiller han, eller også spiller han ikke. Det kan både være fra start, det kan være som indskifter, og det kan være, at han slet ikke er med, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning.

To vigtige spillere i Magnus Mattsson og Rasmus Falk kan Jacob Neestrup heller ikke sige så meget om på nuværende tidspunkt.

– De er et sted i deres genoptræning, hvor vi forsøger at presse så meget på som muligt for at have dem til rådighed til kampen på søndag eller kampen efter, uden at der bliver taget en chance, som bider os senere hen. Vi må se. De er tvivlsomme, lyder det.

Til gengæld er der godt nyt omkring Birger Meling og Victor Froholdt, der trænede med torsdag.

– Nu skal vi se, hvordan de responderer efter træning her om lidt og i morgen tidlig. Men det så ganske udmærket ud, siger Jacob Neestrup.

FC København ligger aktuelt nummer tre i Superligaen med samme pointantal som FC Nordsjælland på fjerdepladsen.

FC Midtjylland og Brøndby IF ligger seks point foran FCK med syv runder igen.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Deler i Dallas

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Sydafrika – Sydkorea

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Tjekkiet – Mexico

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tunesien – Holland

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

West Ham opfordres til at hente dansk bomber