De har haft problemer med skader i denne sæson, og også på søndag er der tvivl om flere i FC København.
Jacob Neestrup gjorde torsdag status forud for opgøret mod Silkeborg IF, der er af utrolig stor betydning for FC København. Og her kunne han fortælle, at der er flere, som han har tvivl om.
Da FCK i søndags gæstede FC Midtjylland, var de forsvarende danske mestre uden David Khocholava, Magnus Mattsson, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Birger Meling, Khouma Babacar, Victor Froholdt og Rasmus Falk.
Samtidig er der altid udfordringer omkring Andreas Cornelius, som spillede opgøret i Herning med akillessene-problemer.
– Vi må se, når vi kommer tættere, hvordan han (Cornelius) har det. Enten spiller han, eller også spiller han ikke. Det kan både være fra start, det kan være som indskifter, og det kan være, at han slet ikke er med, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning.
To vigtige spillere i Magnus Mattsson og Rasmus Falk kan Jacob Neestrup heller ikke sige så meget om på nuværende tidspunkt.
– De er et sted i deres genoptræning, hvor vi forsøger at presse så meget på som muligt for at have dem til rådighed til kampen på søndag eller kampen efter, uden at der bliver taget en chance, som bider os senere hen. Vi må se. De er tvivlsomme, lyder det.
Til gengæld er der godt nyt omkring Birger Meling og Victor Froholdt, der trænede med torsdag.
– Nu skal vi se, hvordan de responderer efter træning her om lidt og i morgen tidlig. Men det så ganske udmærket ud, siger Jacob Neestrup.
FC København ligger aktuelt nummer tre i Superligaen med samme pointantal som FC Nordsjælland på fjerdepladsen.
FC Midtjylland og Brøndby IF ligger seks point foran FCK med syv runder igen.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Succestræner død af kræft
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’