De har haft problemer med skader i denne sæson, og også på søndag er der tvivl om flere i FC København.
Jacob Neestrup gjorde torsdag status forud for opgøret mod Silkeborg IF, der er af utrolig stor betydning for FC København. Og her kunne han fortælle, at der er flere, som han har tvivl om.
Da FCK i søndags gæstede FC Midtjylland, var de forsvarende danske mestre uden David Khocholava, Magnus Mattsson, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Birger Meling, Khouma Babacar, Victor Froholdt og Rasmus Falk.
Samtidig er der altid udfordringer omkring Andreas Cornelius, som spillede opgøret i Herning med akillessene-problemer.
– Vi må se, når vi kommer tættere, hvordan han (Cornelius) har det. Enten spiller han, eller også spiller han ikke. Det kan både være fra start, det kan være som indskifter, og det kan være, at han slet ikke er med, siger Jacob Neestrup efter torsdagens træning.
To vigtige spillere i Magnus Mattsson og Rasmus Falk kan Jacob Neestrup heller ikke sige så meget om på nuværende tidspunkt.
– De er et sted i deres genoptræning, hvor vi forsøger at presse så meget på som muligt for at have dem til rådighed til kampen på søndag eller kampen efter, uden at der bliver taget en chance, som bider os senere hen. Vi må se. De er tvivlsomme, lyder det.
Til gengæld er der godt nyt omkring Birger Meling og Victor Froholdt, der trænede med torsdag.
– Nu skal vi se, hvordan de responderer efter træning her om lidt og i morgen tidlig. Men det så ganske udmærket ud, siger Jacob Neestrup.
FC København ligger aktuelt nummer tre i Superligaen med samme pointantal som FC Nordsjælland på fjerdepladsen.
FC Midtjylland og Brøndby IF ligger seks point foran FCK med syv runder igen.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE