Jacob Rinne vinder Det Gyldne Bur

Målmændene i Superligaen og 1. division har valgt den 28-årige AaB-profil til årets målmand i dansk fodbold.



Han har været i top tre ved de seneste tre kåringer, men denne gang løb han selv med al hæderen: Jacob Rinne har vundet Det Gyldne Bur som årets målmand. Den 28-årige AaB-keeper vandt med mere end dobbelt så mange point som Patrik Carlgren, Randers FC, på andenpladsen. Jesper Hansen, der i sommer skiftede fra FC Midtjylland til AGF, er nummer tre.

– Det føles faktisk fantastisk. Det er noget, som jeg på individuelt niveau stræber efter, helt klart. Det er en anerkendelse af, at jeg over lang tid har gjort nogle gode ting. At få det her i mit femte år i AaB er helt fantastisk, siger Rinne om hæderen.

Det er målmændene i Superligaen og 1. division, som afgiver pointene i Tipsbladets kåring. De skal hver give tre, to og ét point til tre keepere i dansk fodbold. 19 ud af 24 målmænd gav Jacob Rinne point, og 12 havde svenskeren som deres nummer ét i 2021.

– For mig har han leveret på et stabilt højt niveau hele 2021 og er i min bog den vigtigste spiller for sit hold, siger FC Midtjyllands Jonas Lössl om AaB-kollegaen.

– Jacob Rinne har været stabilt god over lang tid, og han har mange gode ting i sit målmandsspil. Han redder virkelig mange point for sit hold, og så virker han i øvrigt til at være en god fyr, siger Sten Grytebust, der i efteråret var på en lejeaftale i Vejle Boldklub.

Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Nyligt afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper.

Køb Tipsbladet fredag og læs et stort interview med Jacob Rinne. Du finder Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.





Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

PSG – Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub