Han har været i top tre ved de seneste tre kåringer, men denne gang løb han selv med al hæderen: Jacob Rinne har vundet Det Gyldne Bur som årets målmand. Den 28-årige AaB-keeper vandt med mere end dobbelt så mange point som Patrik Carlgren, Randers FC, på andenpladsen. Jesper Hansen, der i sommer skiftede fra FC Midtjylland til AGF, er nummer tre.
– Det føles faktisk fantastisk. Det er noget, som jeg på individuelt niveau stræber efter, helt klart. Det er en anerkendelse af, at jeg over lang tid har gjort nogle gode ting. At få det her i mit femte år i AaB er helt fantastisk, siger Rinne om hæderen.
Det er målmændene i Superligaen og 1. division, som afgiver pointene i Tipsbladets kåring. De skal hver give tre, to og ét point til tre keepere i dansk fodbold. 19 ud af 24 målmænd gav Jacob Rinne point, og 12 havde svenskeren som deres nummer ét i 2021.
– For mig har han leveret på et stabilt højt niveau hele 2021 og er i min bog den vigtigste spiller for sit hold, siger FC Midtjyllands Jonas Lössl om AaB-kollegaen.
– Jacob Rinne har været stabilt god over lang tid, og han har mange gode ting i sit målmandsspil. Han redder virkelig mange point for sit hold, og så virker han i øvrigt til at være en god fyr, siger Sten Grytebust, der i efteråret var på en lejeaftale i Vejle Boldklub.
Tipsbladet har uddelt Det Gyldne Bur siden 1984. Nyligt afdøde Lars Høgh er med fem kåringer suverænt den mest vindende keeper.
Køb Tipsbladet fredag og læs et stort interview med Jacob Rinne. Du finder Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Napoli-chok på vej
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
