Kenneth Emil Petersen har ikke været i aktion for OB siden femte spillerunde mod Hobro IK, og han kommer næppe på banen mere i sin karriere. Tidligere på ugen meddelte den 33-årige OB-spiller, at han indstiller karrieren ved årsskiftet, selv om hans kontrakt gælder for resten af indeværende sæson. Den rutinerede midstopper kan ikke finde motivationen i at være reserve.
Manden, der inddirekte har sat en stopper for Kenneth Emil Petersens karriere, er OB-træner Jakob Michelsen, som altså tidligere på sæsonen traf beslutningen om at satse på andre spillere i det centrale forsvar.
Han fastslår, at han har den største respekt for den kommende fodboldpensionist.
– Der er ingen tvivl om, at ”KEP” har haft en stor og flot karriere, og han har været en stor personlighed i Superligaen og også i OB – særligt udenfor banen. Han startede sæsonen med at spille, men så vurderede vi, at vi ville prøve noget andet, og sådan er det i fodbold, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg har stor respekt for beslutningen, og at han ønsker at komme videre. Det er en god løsning for alle parter, for jeg synes ikke, han har fortjent en halvsæson uden spilletid.
OB-træneren kan sagtens genkalde sig Kenneth Emil Petersen, da han var på toppen af karrieren og blandt andet vandt The Double med AaB.
– Han er en person med en fantastisk humor, og så er han venlig og intelligent. Mest af alt vil jeg dog huske ham som en fremragende fodboldspiller. Jeg tror, at der i AaB’s konceptbog er en aflevering, de kalder ”KEP-afleveringen” – en skærende, skrå pasning frem i banen. Den mestrede han som få, og alt i alt synes jeg, han kan være stolt af sin karriere.
– Desværre var det mig, der blev bødlen, og det er på mange måder der værste ved det her job. At man skal træffe svære beslutninger i forhold til nogle personer, som man i bund og grund holder rigtig meget af, siger Michelsen
Kenneth Emil Petersen har aldrig lagt skjul på, at rollen som reserve i OB ikke har kunnet motivere ham, men det har ikke været tydeligt i hverdagen, fastslår Jakob Michelsen.
– Han har håndteret det fint. Man kunne godt mærke det på ham i de første 14 dage, men alt i alt synes jeg, at han fortjener ros. Jeg er ansat til at sætte det bedste hold, og jeg vil da godt medgive, at det ikke er sjovt at vrage en spiller som ”KEP”, men omvendt er det min røv, der havner på kogepladen, hvis tingene går dårligt, siger OB-træneren.
Har du et godt forhold til “KEP”?
– Ingen bad feelings herfra. Jeg tror da ikke, at ”KEP” sender mig et julekort, men sådan skal det også være. Han er et konkurrencemenneske.
Kenneth Emil Petersen har spillet 304 Superliga-kampe.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW
