Kenneth Emil Petersen har ikke været i aktion for OB siden femte spillerunde mod Hobro IK, og han kommer næppe på banen mere i sin karriere. Tidligere på ugen meddelte den 33-årige OB-spiller, at han indstiller karrieren ved årsskiftet, selv om hans kontrakt gælder for resten af indeværende sæson. Den rutinerede midstopper kan ikke finde motivationen i at være reserve.
Manden, der inddirekte har sat en stopper for Kenneth Emil Petersens karriere, er OB-træner Jakob Michelsen, som altså tidligere på sæsonen traf beslutningen om at satse på andre spillere i det centrale forsvar.
Han fastslår, at han har den største respekt for den kommende fodboldpensionist.
– Der er ingen tvivl om, at ”KEP” har haft en stor og flot karriere, og han har været en stor personlighed i Superligaen og også i OB – særligt udenfor banen. Han startede sæsonen med at spille, men så vurderede vi, at vi ville prøve noget andet, og sådan er det i fodbold, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg har stor respekt for beslutningen, og at han ønsker at komme videre. Det er en god løsning for alle parter, for jeg synes ikke, han har fortjent en halvsæson uden spilletid.
OB-træneren kan sagtens genkalde sig Kenneth Emil Petersen, da han var på toppen af karrieren og blandt andet vandt The Double med AaB.
– Han er en person med en fantastisk humor, og så er han venlig og intelligent. Mest af alt vil jeg dog huske ham som en fremragende fodboldspiller. Jeg tror, at der i AaB’s konceptbog er en aflevering, de kalder ”KEP-afleveringen” – en skærende, skrå pasning frem i banen. Den mestrede han som få, og alt i alt synes jeg, han kan være stolt af sin karriere.
– Desværre var det mig, der blev bødlen, og det er på mange måder der værste ved det her job. At man skal træffe svære beslutninger i forhold til nogle personer, som man i bund og grund holder rigtig meget af, siger Michelsen
Kenneth Emil Petersen har aldrig lagt skjul på, at rollen som reserve i OB ikke har kunnet motivere ham, men det har ikke været tydeligt i hverdagen, fastslår Jakob Michelsen.
– Han har håndteret det fint. Man kunne godt mærke det på ham i de første 14 dage, men alt i alt synes jeg, at han fortjener ros. Jeg er ansat til at sætte det bedste hold, og jeg vil da godt medgive, at det ikke er sjovt at vrage en spiller som ”KEP”, men omvendt er det min røv, der havner på kogepladen, hvis tingene går dårligt, siger OB-træneren.
Har du et godt forhold til “KEP”?
– Ingen bad feelings herfra. Jeg tror da ikke, at ”KEP” sender mig et julekort, men sådan skal det også være. Han er et konkurrencemenneske.
Kenneth Emil Petersen har spillet 304 Superliga-kampe.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
INTERVIEW
