Jakob Poulsen er i øjeblikket i landsholdslejren og det med stor selvtillid efter en fantastisk Superliga-start med FC Midtjylland, der med 24 point efter 10 spillerunder ligner en klar kandidat til det danske mesterskab, som klubben har jagtet længe.
– Det er en god følelse. Vi har spillet rigtigt, rigtigt godt. I de to kampe vi har tabt, har vi bare været dårlige end modstanderen. Men det er et fair udbytte, vi har fået ud af det, så vi er godt tilfredse og glæder os til hver kamp, fordi det går så godt i øjeblikket, siger Jakob Poulsen til tipsbladet.dk
Billedet var nøjagtigt det samme for et år siden, hvor FC Midtjylland også toppede tabellen efter 10 spillerunder og med et solidt forspring til de på papiret værte konkurrenter. Som bekendt stod midtjyderne ikke distancen og måtte se både AaB og FC København smutte forbi i tabellen. Men Jakob Poulsen tror, at den bitre erfaring har rustet holdet bedre til denne sæson.
– Jeg tror, vi har lært meget af, hvad der skete i sidste sæson – vi er blevet bedre rustet. Hvis vi kan blive ved med at levere, som vi har gjort indtil videre, bliver vi svære at have med at gøre. Det er helt sikkert, siger han.
Topholdet fra Midtjylland har hele ni point til FC København, 10 til Brøndby IF og 13 til AaB i tabellen, og selv om der endnu resterer 23 kamp tilbage af sæsonen, har 24 point og det store forspring på ny tændt guldkampen hos FC Midtjylland og Jakob Poulsen.
– Der er god konkurrence i Superligaen. Det vises med al tydelighed, når store klubber som FC København og Brøndby ikke har leveret helt godt endnu. Og så glemmer men lidt FC Nordsjælland, der er meget stærke hjemme og ofte får noget med fra udekampe, selv om de ikke spiller godt. Der er mange svære modstandere, og der er ikke noget, der er afgjort endnu.
– Men når vi ligger, som det er tilfældet, går vi efter at vinde guld. Som det ser ud lige nu, vil jeg bestemt blive skuffet, hvis vi mister det, men der kan jo komme en periode senere på sæsonen, hvor tingene ikke fungerer lige så godt som nu. Der er stadig lang vej hjem.
Jakob Poulsen har vist stærk form i sæsonstarten og krydrede det med en scoring i nedsablingen af Hobro i fredag aften, hvor han sendte et flot frispark i nettet i 5-1-sejren. Midtbanespilleren er da også godt tilfreds med sin egen start på sæsonen.
– Den har været fin. Det har været lidt lige som holdet. Vi gjorde det fint nok i starten men er blevet bedre og bedre hen ad vejen. Sådan har det også været med min egne præstationer, så det giver selvfølgelig noget selvtillid, siger Jakob Poulsen.
Den selvtillid skal han i de kommende dage vise på træningsbanen overfor landstræner Morten Olsen forud for de to EM-kvalifikationskampe mod Albanien og Portugal henholdsvis 11. og 14. oktober.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Presset træner vil rotere mod FCM
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
