Jebali om kritik: Var uheldig i sidste sæson

OB’s Issam Jebali var blandt heltene på Fyn i deres seneste kamp, men sådan var det ikke ligefrem gennem sidste sæson.



OB lagde godt i første runde af Superligaen med en sejr på 3-2 over FC København. Her var en af de bedste spillere på banen Issam Jebali, som diskede op med to scoringer undervejs i opgøret.

Det kommer efter en periode med meget kritik fra de fynske fans, og derfor var det godt at give noget tilbage til dem, fortæller han i et interview på OB’s officielle hjemmeside.

– Jeg træner og kæmper hver dag for at gøre det godt for klubben. Som spiller hører man altid noget. Men det rører mig ikke, for jeg gør altid mit bedste for fansene, siger angriberen og fortsætter:

– Jeg var lidt uheldig i sidste sæson, men jeg har aldrig tvivlet på mig selv. Fodbold er ”ups and downs”, sådan er det jo, lyder det fra Issam Jebali.

Desuden peger han på, at der er en god stemning i omklædningsrummet, som har gjort det nemmere for ham, når det hele ikke har været let på banen. 

Næste opgave for Odense-klubben er mod FC Nordsjælland, og her fortæller Jebali, at man har arbejdet hårdt på træningsbanen, ligesom man gjorde forud for mandskabets seneste opgør landets bedste række.

Læs også:FC Nordsjællands altmuligmand: Denne plads passer mig bedst

Det var så fedt at vinde hjemme, og det vil vi selvfølgelig gå efter igen. FC Nordsjælland har et godt hold, men vi har vist, at vi kan slå til, som vi gjorde i søndags. Vi skal være klar på opgaven i morgen, og det er vi også, understreger OB-spilleren.

Kampen mellem OB og FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14, og den sendes direkte på Eurosport 2.

Læs også:FCN-assistent roser Mads Frøkjær: Skal være halvblind for at overse ham
Læs også:Optakt: OB – FC Nordsjælland
Læs også:Superligaens bedste: Sidste sæsons vinder kommer flyvende fra start




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Markant ændring i Silkeborg

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen