Jebali om kritik: Var uheldig i sidste sæson

OB’s Issam Jebali var blandt heltene på Fyn i deres seneste kamp, men sådan var det ikke ligefrem gennem sidste sæson.



OB lagde godt i første runde af Superligaen med en sejr på 3-2 over FC København. Her var en af de bedste spillere på banen Issam Jebali, som diskede op med to scoringer undervejs i opgøret.

Det kommer efter en periode med meget kritik fra de fynske fans, og derfor var det godt at give noget tilbage til dem, fortæller han i et interview på OB’s officielle hjemmeside.

– Jeg træner og kæmper hver dag for at gøre det godt for klubben. Som spiller hører man altid noget. Men det rører mig ikke, for jeg gør altid mit bedste for fansene, siger angriberen og fortsætter:

– Jeg var lidt uheldig i sidste sæson, men jeg har aldrig tvivlet på mig selv. Fodbold er ”ups and downs”, sådan er det jo, lyder det fra Issam Jebali.

Desuden peger han på, at der er en god stemning i omklædningsrummet, som har gjort det nemmere for ham, når det hele ikke har været let på banen. 

Næste opgave for Odense-klubben er mod FC Nordsjælland, og her fortæller Jebali, at man har arbejdet hårdt på træningsbanen, ligesom man gjorde forud for mandskabets seneste opgør landets bedste række.

Læs også:FC Nordsjællands altmuligmand: Denne plads passer mig bedst

Det var så fedt at vinde hjemme, og det vil vi selvfølgelig gå efter igen. FC Nordsjælland har et godt hold, men vi har vist, at vi kan slå til, som vi gjorde i søndags. Vi skal være klar på opgaven i morgen, og det er vi også, understreger OB-spilleren.

Kampen mellem OB og FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14, og den sendes direkte på Eurosport 2.

Læs også:FCN-assistent roser Mads Frøkjær: Skal være halvblind for at overse ham
Læs også:Optakt: OB – FC Nordsjælland
Læs også:Superligaens bedste: Sidste sæsons vinder kommer flyvende fra start




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

‘Et af de største danske resultater’

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Stort dansk flop sat til salg

Her kan du se AGF mod Sabah FK



LIVE

TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Revser Alexander Zorniger

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kontant dom over Elyounoussi



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCM-transfer i fare

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Færdig i dansk klub efter 2 dage

OB vil have tidligere Superliga-profil

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet