– Jeg er helt ligeglad med, hvad Jess Thorup siger

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen er sikker på, at FCK-træner Jess Thorup har fortrudt de udtalelser, han kom med om de blå-gule søndag aften.



– Det er jo imponerende, at der ikke er nogen,der har snakket om Brøndby. Sidste års mestre er bare fuldstændig parkeret. Jeg ved godt, at de tabte i dag igen, men det er da imponerende, at de er gået under radaren på den måde. Men jeg tror, at jeg skal holde fokus på mig selv lige nu og vores hold.

Sådan lød det fra FC København-træner Jess Thorup, da han gæstede studiet hos 3+ efter søndagens nederlag til FC Midtjylland. FCK-bossen valgte uden at være blevet spurgt til det at dreje samtalen over på Brøndby IF og mestrenes mildt sagt dårlige sæsonstart.

Det er faldet flere for brystet, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby IF, undrer sig også.

– Jeg er helt ligeglad med, hvor Jess Thorup siger, og jeg tror også, han har fortrudt, at han har bevæget sig derud. Lad Jess arbejde med sit og lad os klare vores, siger Carsten V. Jensen til podcasten BrøndbyLyd.

Også FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen er forbavset over, at Jess Thorup valgte at bringe Brøndby IF i spil i nedtakten til løvernes nederlag mod FC Midtjylland. Hør “PC’s” kommentar i videoen i toppen af artiklen.

Når det er sagt, stillede Jess Thorup et konkret spørgsmål. Går Brøndbys dårlige sæsonstart under radaren?

Det mener Carsten V. Jensen grundlæggende ikke er tilfældet.

– Det bekymrer jeg mig ikke rigtig om. Jeg synes, vi står til rådighed hver gang, vi bliver spurgt til noget, og det er ikke noget med, at vi render og gemmer os. Men jeg forstår da udmærket godt, at der er et stort spørgsmål derude lige nu, som lyder, “hvad sker der med Brøndby?”, siger “CV” og tilføjer:

– I et helt forår, hvor vi arbejdede os hen mod et mesterskab, var det ikke ret mange gange, at jeg skulle på TV. Sådan er det. Når det går godt, kan man nogle gange bruge det som målestok. Hvis der ikke bliver sprugt efter sportdirektøren, er det, fordi det går nogenlunde okay. I det her efterår tror jeg, at jeg har været på ved hver kamp. Så det er ikke sådan, at Brøndbys præstationer – eller mangel på samme – går under radaren. 

Jess Thorup har ikke givet et interview siden søndag i Parken, men mandag kommunikerede FC København via pressechef Jes Mortensen, at Thorup er ærgerlig over sin udtalelse – læs mere her.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Randers FC – FC Midtjylland

AGF – Sønderjyske

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

– Fuldstændig svigtet

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Dansk dommer får ros stor ros

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

To direktører færdige i Superliga-klub

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Vejle Boldklub – FC København

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Skidt nyt til Brian Riemer?

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Stor Brøndby-stjerne skadet

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Valgte Manchester United over Real Madrid

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant