– Jeg skal være en profil i Superligaen igen

Hjemvendte Mathias Hebo har en klar ambition om igen at blive en profil i Superligaen. Lyngby-spilleren bliver dog ikke klar til sæsonstarten.



LYNGBY (Tipsbladet): Han har ikke spillet en fodboldkamp siden 2022, men tirsdag deltog Mathias Hebo for første gang i holdtræning, efter at midtbanespilleren i sidste uge skiftede til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia. 

– I sidste uge var jeg hos fysserne, men nu skal jeg inkorporeres mere og mere, og så tager vi den derfra, siger Mathias Hebo til Tipsbladet efter træningen, hvor midtbanespilleren var glad for at være tilbage:  

– Det er dejligt. Det har jeg savnet. Det er ikke noget, jeg har gjort i lang tid. Jeg har aldrig taget for givet at være fodboldspiller, så det er virkeligt dejligt at komme ud og mærke græsset nu og have mine støvler på.

Hvorfor har du valgt at vende retur til Lyngby Boldklub?

– Det passede bedst i forhold til hvor jeg stod lige nu. Jeg kender Karlsen fra tidligere og ved, hvad han står for. Han har en spændende spillestil. Og så kender jeg selvfølgelig også klubben, så det trak lidt i mig, i forhold til nogle af de andre klubber, der var inde i billedet, lyder det fra Mathias Hebo. 

Hvad er dine ambitioner for den kommende sæson?

– Min egen ambition er at vende tilbage til den form, jeg var i før, hvor jeg synes, at jeg faktisk var en af profilerne i Superligaen, lyder det fra Mathias Hebo, der scorede syv Superliga-mål for Lyngby i 2020/21-sæsonen inden skiftet til Cracovia. 

– Jeg vil gerne komme derop igen og bidrage med nogle raids med bolden og så forhåbentligt nogle assister og nogle langskudsmål. Som hold er vores mål jo hele tiden at tage et nyt skridt. Vi skal være ydmyge, men vi skal også turde have nogle ambitioner om, at vi vil nå noget.

Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem.

Mathias Hebo Rasmussen
Midtbanespiller, Lyngby Boldklub

Du har været langtidsskadet, men er nu tilbage i holdtræning. Hvornår kan vi forvente at se dig i kamp?

– Hvis bare jeg kunne give dig et svar på spørgsmål. Men lige nu går det rigtig godt. Jeg har trænet lidt med holdet i dag, og i de næste uger skal jeg bygge mere og mere på, og så kommer det lidt an på, hvordan det går. Jeg håber, at det bliver inden for et par måneder.

– Men vi har ikke lige sagt endnu, om det bliver i kamp fem eller kamp otte. Der skal vi mærke efter, hvordan min form er, når nu jeg har været ude i så lang tid, siger Mathias Hebo. 

Kort før din præsentation blev Morten Karlsen ansat som ny Lyngby-cheftræner. Hvordan ser du ham som træner?

– Jeg har jo kendt Karlsen som spiller, hvor han havde et stort fightergen, og han er en, der står for at få sammenholdet i top. Samtidig har han også en spillestil, der er spændende, med en masse forskellige faser af spillet.

– Han vil gerne spille fodbold, så det synes jeg er spændende, og derfor vil jeg selvfølgelig også gerne blive klar hurtigst muligt, så jeg kan hjælpe med at inkorporere det hurtigst muligt, siger Mathias Hebo. 

I de seneste to sæsoner har Lyngby reddet sig i sidste spillerunde, og Mathias Hebo er også bevidst om, at 'De Kongeblå' næppe kommer til at spille med om guldet i næste sæson, men midtbanespilleren har alligevel ambitioner på sit nye holds vegne. 

– Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem. Uanset om vi har færre penge end de andre eller ej, så er det vores spillestil og vores værdier, der skal bringe os opad i tabellen, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo. 

Den 28-årige Mathias Hebo er i alt noteret for 92 kampe i Superligaen, hvor midtbanespilleren også har tørnet ud for Silkeborg, Vejle og FC Nordsjælland. 





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

OB – FC Midtjylland



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Salah strålede for Liverpool

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Jeg skammer mig’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Jagter Christian Nørgaard

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

– Enten FCK eller også stopper han?

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Neestrup må undvære profil igen