– Jeg skal være en profil i Superligaen igen

Hjemvendte Mathias Hebo har en klar ambition om igen at blive en profil i Superligaen. Lyngby-spilleren bliver dog ikke klar til sæsonstarten.



LYNGBY (Tipsbladet): Han har ikke spillet en fodboldkamp siden 2022, men tirsdag deltog Mathias Hebo for første gang i holdtræning, efter at midtbanespilleren i sidste uge skiftede til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia. 

– I sidste uge var jeg hos fysserne, men nu skal jeg inkorporeres mere og mere, og så tager vi den derfra, siger Mathias Hebo til Tipsbladet efter træningen, hvor midtbanespilleren var glad for at være tilbage:  

– Det er dejligt. Det har jeg savnet. Det er ikke noget, jeg har gjort i lang tid. Jeg har aldrig taget for givet at være fodboldspiller, så det er virkeligt dejligt at komme ud og mærke græsset nu og have mine støvler på.

Hvorfor har du valgt at vende retur til Lyngby Boldklub?

– Det passede bedst i forhold til hvor jeg stod lige nu. Jeg kender Karlsen fra tidligere og ved, hvad han står for. Han har en spændende spillestil. Og så kender jeg selvfølgelig også klubben, så det trak lidt i mig, i forhold til nogle af de andre klubber, der var inde i billedet, lyder det fra Mathias Hebo. 

Hvad er dine ambitioner for den kommende sæson?

– Min egen ambition er at vende tilbage til den form, jeg var i før, hvor jeg synes, at jeg faktisk var en af profilerne i Superligaen, lyder det fra Mathias Hebo, der scorede syv Superliga-mål for Lyngby i 2020/21-sæsonen inden skiftet til Cracovia. 

– Jeg vil gerne komme derop igen og bidrage med nogle raids med bolden og så forhåbentligt nogle assister og nogle langskudsmål. Som hold er vores mål jo hele tiden at tage et nyt skridt. Vi skal være ydmyge, men vi skal også turde have nogle ambitioner om, at vi vil nå noget.

Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem.

Mathias Hebo Rasmussen
Midtbanespiller, Lyngby Boldklub

Du har været langtidsskadet, men er nu tilbage i holdtræning. Hvornår kan vi forvente at se dig i kamp?

– Hvis bare jeg kunne give dig et svar på spørgsmål. Men lige nu går det rigtig godt. Jeg har trænet lidt med holdet i dag, og i de næste uger skal jeg bygge mere og mere på, og så kommer det lidt an på, hvordan det går. Jeg håber, at det bliver inden for et par måneder.

– Men vi har ikke lige sagt endnu, om det bliver i kamp fem eller kamp otte. Der skal vi mærke efter, hvordan min form er, når nu jeg har været ude i så lang tid, siger Mathias Hebo. 

Kort før din præsentation blev Morten Karlsen ansat som ny Lyngby-cheftræner. Hvordan ser du ham som træner?

– Jeg har jo kendt Karlsen som spiller, hvor han havde et stort fightergen, og han er en, der står for at få sammenholdet i top. Samtidig har han også en spillestil, der er spændende, med en masse forskellige faser af spillet.

– Han vil gerne spille fodbold, så det synes jeg er spændende, og derfor vil jeg selvfølgelig også gerne blive klar hurtigst muligt, så jeg kan hjælpe med at inkorporere det hurtigst muligt, siger Mathias Hebo. 

I de seneste to sæsoner har Lyngby reddet sig i sidste spillerunde, og Mathias Hebo er også bevidst om, at 'De Kongeblå' næppe kommer til at spille med om guldet i næste sæson, men midtbanespilleren har alligevel ambitioner på sit nye holds vegne. 

– Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem. Uanset om vi har færre penge end de andre eller ej, så er det vores spillestil og vores værdier, der skal bringe os opad i tabellen, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo. 

Den 28-årige Mathias Hebo er i alt noteret for 92 kampe i Superligaen, hvor midtbanespilleren også har tørnet ud for Silkeborg, Vejle og FC Nordsjælland. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud