LYNGBY (Tipsbladet): Han har ikke spillet en fodboldkamp siden 2022, men tirsdag deltog Mathias Hebo for første gang i holdtræning, efter at midtbanespilleren i sidste uge skiftede til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia.
– I sidste uge var jeg hos fysserne, men nu skal jeg inkorporeres mere og mere, og så tager vi den derfra, siger Mathias Hebo til Tipsbladet efter træningen, hvor midtbanespilleren var glad for at være tilbage:
– Det er dejligt. Det har jeg savnet. Det er ikke noget, jeg har gjort i lang tid. Jeg har aldrig taget for givet at være fodboldspiller, så det er virkeligt dejligt at komme ud og mærke græsset nu og have mine støvler på.
Hvorfor har du valgt at vende retur til Lyngby Boldklub?
– Det passede bedst i forhold til hvor jeg stod lige nu. Jeg kender Karlsen fra tidligere og ved, hvad han står for. Han har en spændende spillestil. Og så kender jeg selvfølgelig også klubben, så det trak lidt i mig, i forhold til nogle af de andre klubber, der var inde i billedet, lyder det fra Mathias Hebo.
Hvad er dine ambitioner for den kommende sæson?
– Min egen ambition er at vende tilbage til den form, jeg var i før, hvor jeg synes, at jeg faktisk var en af profilerne i Superligaen, lyder det fra Mathias Hebo, der scorede syv Superliga-mål for Lyngby i 2020/21-sæsonen inden skiftet til Cracovia.
– Jeg vil gerne komme derop igen og bidrage med nogle raids med bolden og så forhåbentligt nogle assister og nogle langskudsmål. Som hold er vores mål jo hele tiden at tage et nyt skridt. Vi skal være ydmyge, men vi skal også turde have nogle ambitioner om, at vi vil nå noget.
Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem.
Mathias Hebo RasmussenMidtbanespiller, Lyngby Boldklub
Du har været langtidsskadet, men er nu tilbage i holdtræning. Hvornår kan vi forvente at se dig i kamp?
– Hvis bare jeg kunne give dig et svar på spørgsmål. Men lige nu går det rigtig godt. Jeg har trænet lidt med holdet i dag, og i de næste uger skal jeg bygge mere og mere på, og så kommer det lidt an på, hvordan det går. Jeg håber, at det bliver inden for et par måneder.
– Men vi har ikke lige sagt endnu, om det bliver i kamp fem eller kamp otte. Der skal vi mærke efter, hvordan min form er, når nu jeg har været ude i så lang tid, siger Mathias Hebo.
Kort før din præsentation blev Morten Karlsen ansat som ny Lyngby-cheftræner. Hvordan ser du ham som træner?
– Jeg har jo kendt Karlsen som spiller, hvor han havde et stort fightergen, og han er en, der står for at få sammenholdet i top. Samtidig har han også en spillestil, der er spændende, med en masse forskellige faser af spillet.
– Han vil gerne spille fodbold, så det synes jeg er spændende, og derfor vil jeg selvfølgelig også gerne blive klar hurtigst muligt, så jeg kan hjælpe med at inkorporere det hurtigst muligt, siger Mathias Hebo.
I de seneste to sæsoner har Lyngby reddet sig i sidste spillerunde, og Mathias Hebo er også bevidst om, at 'De Kongeblå' næppe kommer til at spille med om guldet i næste sæson, men midtbanespilleren har alligevel ambitioner på sit nye holds vegne.
– Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem. Uanset om vi har færre penge end de andre eller ej, så er det vores spillestil og vores værdier, der skal bringe os opad i tabellen, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo.
Den 28-årige Mathias Hebo er i alt noteret for 92 kampe i Superligaen, hvor midtbanespilleren også har tørnet ud for Silkeborg, Vejle og FC Nordsjælland.
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
STORT INTERVIEW