– Jeg skal være en profil i Superligaen igen

Hjemvendte Mathias Hebo har en klar ambition om igen at blive en profil i Superligaen. Lyngby-spilleren bliver dog ikke klar til sæsonstarten.



LYNGBY (Tipsbladet): Han har ikke spillet en fodboldkamp siden 2022, men tirsdag deltog Mathias Hebo for første gang i holdtræning, efter at midtbanespilleren i sidste uge skiftede til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia. 

– I sidste uge var jeg hos fysserne, men nu skal jeg inkorporeres mere og mere, og så tager vi den derfra, siger Mathias Hebo til Tipsbladet efter træningen, hvor midtbanespilleren var glad for at være tilbage:  

– Det er dejligt. Det har jeg savnet. Det er ikke noget, jeg har gjort i lang tid. Jeg har aldrig taget for givet at være fodboldspiller, så det er virkeligt dejligt at komme ud og mærke græsset nu og have mine støvler på.

Hvorfor har du valgt at vende retur til Lyngby Boldklub?

– Det passede bedst i forhold til hvor jeg stod lige nu. Jeg kender Karlsen fra tidligere og ved, hvad han står for. Han har en spændende spillestil. Og så kender jeg selvfølgelig også klubben, så det trak lidt i mig, i forhold til nogle af de andre klubber, der var inde i billedet, lyder det fra Mathias Hebo. 

Hvad er dine ambitioner for den kommende sæson?

– Min egen ambition er at vende tilbage til den form, jeg var i før, hvor jeg synes, at jeg faktisk var en af profilerne i Superligaen, lyder det fra Mathias Hebo, der scorede syv Superliga-mål for Lyngby i 2020/21-sæsonen inden skiftet til Cracovia. 

– Jeg vil gerne komme derop igen og bidrage med nogle raids med bolden og så forhåbentligt nogle assister og nogle langskudsmål. Som hold er vores mål jo hele tiden at tage et nyt skridt. Vi skal være ydmyge, men vi skal også turde have nogle ambitioner om, at vi vil nå noget.

Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem.

Mathias Hebo Rasmussen
Midtbanespiller, Lyngby Boldklub

Du har været langtidsskadet, men er nu tilbage i holdtræning. Hvornår kan vi forvente at se dig i kamp?

– Hvis bare jeg kunne give dig et svar på spørgsmål. Men lige nu går det rigtig godt. Jeg har trænet lidt med holdet i dag, og i de næste uger skal jeg bygge mere og mere på, og så kommer det lidt an på, hvordan det går. Jeg håber, at det bliver inden for et par måneder.

– Men vi har ikke lige sagt endnu, om det bliver i kamp fem eller kamp otte. Der skal vi mærke efter, hvordan min form er, når nu jeg har været ude i så lang tid, siger Mathias Hebo. 

Kort før din præsentation blev Morten Karlsen ansat som ny Lyngby-cheftræner. Hvordan ser du ham som træner?

– Jeg har jo kendt Karlsen som spiller, hvor han havde et stort fightergen, og han er en, der står for at få sammenholdet i top. Samtidig har han også en spillestil, der er spændende, med en masse forskellige faser af spillet.

– Han vil gerne spille fodbold, så det synes jeg er spændende, og derfor vil jeg selvfølgelig også gerne blive klar hurtigst muligt, så jeg kan hjælpe med at inkorporere det hurtigst muligt, siger Mathias Hebo. 

I de seneste to sæsoner har Lyngby reddet sig i sidste spillerunde, og Mathias Hebo er også bevidst om, at 'De Kongeblå' næppe kommer til at spille med om guldet i næste sæson, men midtbanespilleren har alligevel ambitioner på sit nye holds vegne. 

– Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem. Uanset om vi har færre penge end de andre eller ej, så er det vores spillestil og vores værdier, der skal bringe os opad i tabellen, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo. 

Den 28-årige Mathias Hebo er i alt noteret for 92 kampe i Superligaen, hvor midtbanespilleren også har tørnet ud for Silkeborg, Vejle og FC Nordsjælland. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Henter Kamil Wilczek

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund