– Jeg skal være en profil i Superligaen igen

Hjemvendte Mathias Hebo har en klar ambition om igen at blive en profil i Superligaen. Lyngby-spilleren bliver dog ikke klar til sæsonstarten.



LYNGBY (Tipsbladet): Han har ikke spillet en fodboldkamp siden 2022, men tirsdag deltog Mathias Hebo for første gang i holdtræning, efter at midtbanespilleren i sidste uge skiftede til Lyngby Boldklub fra polske Cracovia. 

– I sidste uge var jeg hos fysserne, men nu skal jeg inkorporeres mere og mere, og så tager vi den derfra, siger Mathias Hebo til Tipsbladet efter træningen, hvor midtbanespilleren var glad for at være tilbage:  

– Det er dejligt. Det har jeg savnet. Det er ikke noget, jeg har gjort i lang tid. Jeg har aldrig taget for givet at være fodboldspiller, så det er virkeligt dejligt at komme ud og mærke græsset nu og have mine støvler på.

Hvorfor har du valgt at vende retur til Lyngby Boldklub?

– Det passede bedst i forhold til hvor jeg stod lige nu. Jeg kender Karlsen fra tidligere og ved, hvad han står for. Han har en spændende spillestil. Og så kender jeg selvfølgelig også klubben, så det trak lidt i mig, i forhold til nogle af de andre klubber, der var inde i billedet, lyder det fra Mathias Hebo. 

Hvad er dine ambitioner for den kommende sæson?

– Min egen ambition er at vende tilbage til den form, jeg var i før, hvor jeg synes, at jeg faktisk var en af profilerne i Superligaen, lyder det fra Mathias Hebo, der scorede syv Superliga-mål for Lyngby i 2020/21-sæsonen inden skiftet til Cracovia. 

– Jeg vil gerne komme derop igen og bidrage med nogle raids med bolden og så forhåbentligt nogle assister og nogle langskudsmål. Som hold er vores mål jo hele tiden at tage et nyt skridt. Vi skal være ydmyge, men vi skal også turde have nogle ambitioner om, at vi vil nå noget.

Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem.

Mathias Hebo Rasmussen
Midtbanespiller, Lyngby Boldklub

Du har været langtidsskadet, men er nu tilbage i holdtræning. Hvornår kan vi forvente at se dig i kamp?

– Hvis bare jeg kunne give dig et svar på spørgsmål. Men lige nu går det rigtig godt. Jeg har trænet lidt med holdet i dag, og i de næste uger skal jeg bygge mere og mere på, og så kommer det lidt an på, hvordan det går. Jeg håber, at det bliver inden for et par måneder.

– Men vi har ikke lige sagt endnu, om det bliver i kamp fem eller kamp otte. Der skal vi mærke efter, hvordan min form er, når nu jeg har været ude i så lang tid, siger Mathias Hebo. 

Kort før din præsentation blev Morten Karlsen ansat som ny Lyngby-cheftræner. Hvordan ser du ham som træner?

– Jeg har jo kendt Karlsen som spiller, hvor han havde et stort fightergen, og han er en, der står for at få sammenholdet i top. Samtidig har han også en spillestil, der er spændende, med en masse forskellige faser af spillet.

– Han vil gerne spille fodbold, så det synes jeg er spændende, og derfor vil jeg selvfølgelig også gerne blive klar hurtigst muligt, så jeg kan hjælpe med at inkorporere det hurtigst muligt, siger Mathias Hebo. 

I de seneste to sæsoner har Lyngby reddet sig i sidste spillerunde, og Mathias Hebo er også bevidst om, at 'De Kongeblå' næppe kommer til at spille med om guldet i næste sæson, men midtbanespilleren har alligevel ambitioner på sit nye holds vegne. 

– Med vores budget in mente ved vi godt, at vi er nede i den lave ende, men vi har også ambitioner, og vi gør, hvad vi kan for at jagte dem. Uanset om vi har færre penge end de andre eller ej, så er det vores spillestil og vores værdier, der skal bringe os opad i tabellen, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo. 

Den 28-årige Mathias Hebo er i alt noteret for 92 kampe i Superligaen, hvor midtbanespilleren også har tørnet ud for Silkeborg, Vejle og FC Nordsjælland. 





Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Forbereder bud på 970 mio.

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dansk træner færdig ved VM

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chokskifte på vej?

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Lufter vild Ronaldo-teori

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber