I sommeren 2013 blev Nicklas Helenius solgt til Premier League-klubben Aston Villa, men det ophold blev en særdeles hård tid for den nu 30-årige angriber. Det åbner han op for i tv-programmet “Offside” mandag aften.
Nicklas Helenius blev således ramt af en tarm-infektion, hvor han fik feber og tabte sig op til syv-otte kilo på blot få dage. Efterfølgende døjede han også med smerter i leddene, hvilket siden viste sig at være en nerveinfektion.
Samtidig gik det nedad bakke mentalt Nicklas Helenius, der ifølge eget udsagn får depression, angst og stress, og det hele ramlede sammen en dag i januar.
– Den dag var helt vanvittig. Først ringer min nuværende kone om morgenen og siger, hun er gravid. Så kommer jeg ind på managerens kontor og får at vide, at jeg gerne må lejes ud, for det er en god ide at få noget spilletid og udvikle mig. Så skal vi træne, og så sker der det, at der er en forsvarsspiller, der laver en hård tackling og brækker benet på andenangriberen. Så kommer jeg ind og kan ikke blive lejet ud alligevel. Så går jeg i bad og ringer først til agenten og siger, at det ikke går alligevel. Min kone ringer så og siger, at hun er gravid med tvillinger. Der rumlede det hele, og jeg gik helt ned, lyder det fra Nicklas Helenius i “Offside”.
Efterfølgende blev det klart for den nuværende Silkeborg-angriber, at han måtte søge hjælp.
– Jeg kan huske, at på vej hjem er jeg næsten helt ude og sige, at jeg skal have hjælp, og hvad skal jeg gøre? Jeg tænker på, om jeg skal køre ind i et eller andet for at få hjælp. Jeg var nødt til at få noget hjælp. Jeg kan huske, jeg var hjemme i weekenden, og der kan jeg huske, at jeg køber håndboldspilleren Lars Christiansens bog om også noget med angst og finder den psykolog, han har brugt. Jeg ringer til min agent og siger, at det er ham, jeg skal bruge. Vi får sat det op, og så skulle det jo bygges op. Jeg kan huske fra første samtale med ham gik det allerede bare lidt op.
– I den periode er jeg afhængig af sovemedicin. Fuldstændig afhængig af det. Jeg har taget det hver dag i halvanden måned. Min mor rejser over, fordi hun er bange for, at jeg skal være alene derovre, og jeg ligger to dage med abstinenser og sover ikke i 48 timer. Men allerede på tredjedagen sover jeg lige pludselig seks timer og sov meget længere end i en lang periode, og end jeg gjorde på det åndsvage sovemedicin. Jeg vidste jo godt, at det var det mentale, der skulle arbejdes med, siger han.
30-årige Nicklas Helenius nåede kun én sæson i Aston Villa, inden han blev lejet tilbage til AaB. Siden har han også været i Silkeborg IF, hvor han også spiller nu, samt OB og AGF.
Se hele klippet i videoen øverst i artiklen, hvor Nicklas Helenius åbner op om den svære tid.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
