– Jeg tænkte på at køre galt for at få hjælp

Superliga-angriberen åbner op angående en meget svær tid i engelsk fodbold.



I sommeren 2013 blev Nicklas Helenius solgt til Premier League-klubben Aston Villa, men det ophold blev en særdeles hård tid for den nu 30-årige angriber. Det åbner han op for i tv-programmet “Offside” mandag aften.

Nicklas Helenius blev således ramt af en tarm-infektion, hvor han fik feber og tabte sig op til syv-otte kilo på blot få dage. Efterfølgende døjede han også med smerter i leddene, hvilket siden viste sig at være en nerveinfektion.

Samtidig gik det nedad bakke mentalt Nicklas Helenius, der ifølge eget udsagn får depression, angst og stress, og det hele ramlede sammen en dag i januar.

– Den dag var helt vanvittig. Først ringer min nuværende kone om morgenen og siger, hun er gravid. Så kommer jeg ind på managerens kontor og får at vide, at jeg gerne må lejes ud, for det er en god ide at få noget spilletid og udvikle mig. Så skal vi træne, og så sker der det, at der er en forsvarsspiller, der laver en hård tackling og brækker benet på andenangriberen. Så kommer jeg ind og kan ikke blive lejet ud alligevel. Så går jeg i bad og ringer først til agenten og siger, at det ikke går alligevel. Min kone ringer så og siger, at hun er gravid med tvillinger. Der rumlede det hele, og jeg gik helt ned, lyder det fra Nicklas Helenius i “Offside”. 

Efterfølgende blev det klart for den nuværende Silkeborg-angriber, at han måtte søge hjælp. 

– Jeg kan huske, at på vej hjem er jeg næsten helt ude og sige, at jeg skal have hjælp, og hvad skal jeg gøre? Jeg tænker på, om jeg skal køre ind i et eller andet for at få hjælp. Jeg var nødt til at få noget hjælp. Jeg kan huske, jeg var hjemme i weekenden, og der kan jeg huske, at jeg køber håndboldspilleren Lars Christiansens bog om også noget med angst og finder den psykolog, han har brugt. Jeg ringer til min agent og siger, at det er ham, jeg skal bruge. Vi får sat det op, og så skulle det jo bygges op. Jeg kan huske fra første samtale med ham gik det allerede bare lidt op.

– I den periode er jeg afhængig af sovemedicin. Fuldstændig afhængig af det. Jeg har taget det hver dag i halvanden måned. Min mor rejser over, fordi hun er bange for, at jeg skal være alene derovre, og jeg ligger to dage med abstinenser og sover ikke i 48 timer. Men allerede på tredjedagen sover jeg lige pludselig seks timer og sov meget længere end i en lang periode, og end jeg gjorde på det åndsvage sovemedicin. Jeg vidste jo godt, at det var det mentale, der skulle arbejdes med, siger han. 

30-årige Nicklas Helenius nåede kun én sæson i Aston Villa, inden han blev lejet tilbage til AaB. Siden har han også været i Silkeborg IF, hvor han også spiller nu, samt OB og AGF. 

Se hele klippet i videoen øverst i artiklen, hvor Nicklas Helenius åbner op om den svære tid.  







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

PSG er fransk mester for femte sæson i træk

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job