– Jeg tænkte på at køre galt for at få hjælp

Superliga-angriberen åbner op angående en meget svær tid i engelsk fodbold.



I sommeren 2013 blev Nicklas Helenius solgt til Premier League-klubben Aston Villa, men det ophold blev en særdeles hård tid for den nu 30-årige angriber. Det åbner han op for i tv-programmet “Offside” mandag aften.

Nicklas Helenius blev således ramt af en tarm-infektion, hvor han fik feber og tabte sig op til syv-otte kilo på blot få dage. Efterfølgende døjede han også med smerter i leddene, hvilket siden viste sig at være en nerveinfektion.

Samtidig gik det nedad bakke mentalt Nicklas Helenius, der ifølge eget udsagn får depression, angst og stress, og det hele ramlede sammen en dag i januar.

– Den dag var helt vanvittig. Først ringer min nuværende kone om morgenen og siger, hun er gravid. Så kommer jeg ind på managerens kontor og får at vide, at jeg gerne må lejes ud, for det er en god ide at få noget spilletid og udvikle mig. Så skal vi træne, og så sker der det, at der er en forsvarsspiller, der laver en hård tackling og brækker benet på andenangriberen. Så kommer jeg ind og kan ikke blive lejet ud alligevel. Så går jeg i bad og ringer først til agenten og siger, at det ikke går alligevel. Min kone ringer så og siger, at hun er gravid med tvillinger. Der rumlede det hele, og jeg gik helt ned, lyder det fra Nicklas Helenius i “Offside”. 

Efterfølgende blev det klart for den nuværende Silkeborg-angriber, at han måtte søge hjælp. 

– Jeg kan huske, at på vej hjem er jeg næsten helt ude og sige, at jeg skal have hjælp, og hvad skal jeg gøre? Jeg tænker på, om jeg skal køre ind i et eller andet for at få hjælp. Jeg var nødt til at få noget hjælp. Jeg kan huske, jeg var hjemme i weekenden, og der kan jeg huske, at jeg køber håndboldspilleren Lars Christiansens bog om også noget med angst og finder den psykolog, han har brugt. Jeg ringer til min agent og siger, at det er ham, jeg skal bruge. Vi får sat det op, og så skulle det jo bygges op. Jeg kan huske fra første samtale med ham gik det allerede bare lidt op.

– I den periode er jeg afhængig af sovemedicin. Fuldstændig afhængig af det. Jeg har taget det hver dag i halvanden måned. Min mor rejser over, fordi hun er bange for, at jeg skal være alene derovre, og jeg ligger to dage med abstinenser og sover ikke i 48 timer. Men allerede på tredjedagen sover jeg lige pludselig seks timer og sov meget længere end i en lang periode, og end jeg gjorde på det åndsvage sovemedicin. Jeg vidste jo godt, at det var det mentale, der skulle arbejdes med, siger han. 

30-årige Nicklas Helenius nåede kun én sæson i Aston Villa, inden han blev lejet tilbage til AaB. Siden har han også været i Silkeborg IF, hvor han også spiller nu, samt OB og AGF. 

Se hele klippet i videoen øverst i artiklen, hvor Nicklas Helenius åbner op om den svære tid.  



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

De er klar til at købe Mohamed Salah

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er Danmarks VM-gruppe

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC Fredericia – OB

Her er alle VM-grupperne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her kan du se VM-lodtrækningen

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Griner af AaB-rygte

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

På rov i FC København

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil