– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Daniel Wass byder de nye profiler velkommen på Vestegnen.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Det har dårligt nok været til at åbne en sportssektion eller et fodboldsiite i denne uge uden at se om Brøndby og deres mange transfers. 

Og det er ikke gået Daniel Wass’ næse forbi. 

– I kan jo godt lide at skrive om Brøndby, så det er nok ikke sidste gang, vi skal høre om Brøndby i pressen, siger Brøndby-stjernen med et smil, da han møder Tipsbladet og den fremmødte presse fredag. 

Overskrifterne har mest af alt handlet om købene af kantspiller Ousmane Sow og midtbanespiller Bartosz Slisz samt prøvetræningen til Emmanuel Dennis, interessen i Tonni Adamsen og forlængelser med Jacob Ambæk og Mathias “P” Jensen. 

Og Daniel Wass byder enhver styrkelse af truppen i Brøndby velkommen. 

– Det er fint. Al konkurrence og kvalitet er velkommen her. Der kan selvfølgelig ske meget endnu, men forhåbentlig når transfervinduet er færdigt, har vi et hold, der er klar til at kæmpe, slår han fast og tilføjer: 

Jeg tror i hvert fald, at Steve (Cooper, cheftræner, red.) er glad i forhold til at få dem med på træningslejren. Det betyder lige så meget for ham som for spilleren selv at komme ind tæt på os andre spillere. Det er trods alt lidt nemmere at komme ind på livet af hinanden, når man er ude at rejse og er på træningslejr. 

Brøndby rejser søndag sydpå til Spanien, og de skal opholde sig dér indtil 20. januar, hvor de rejser videre til Portugal, hvor de skal være indtil i yderligere en uge. Samlet set er det en træningslejr på over to uger. 

– Jeg håber, vi får rigtig meget ud af det. Vi kan træne på mange ting, og vi kommer ned i et andet klima, som også betyder noget. Vi skal bruge træningslejren klogt, siger Wass og peger på, at alt skal gennemtrænes:

– Vi skal igennem hele paletten. Jeg tror ikke, der er noget, der er vigtigere end andet. Jeg tror, vi skal igennem det hele, og det kommer vi også.

Glæder sig over nye faciliteter 

Når Daniel Wass og co. så kommer hjem fra træningslejren, venter der nye og forbedrede faciliteter til Brøndby-spillerne.

Det annoncerede Steve Cooper og co. før jul. 

– Ja, det bliver dejligt, at når vi kommer tilbage fra træningslejren, kommer vi ind i nogle nye omgivelser. Det betyder rigtig meget. Nyt omklædningsrum, ny lounge, nyt gym – det siger man ikke nej til, siger Wass. 

Tidligere har bestyrelsesmedlem Scott Krase over for Tipsbladet og den øvrige presse forklaret, at man blandt andet manglede en lounge, så spillerne kunne hænge ud efter træning og på den måde blive mere sammentømrede. Det kommer nu – og Wass tror, at det kan skabe en større lyst til at blive hængende lidt efter træning. 

– Vi får i hvert fald de settings, der skal til for at være her lidt mere og være sammen efter træning. Vi ved også, at når vi får de ting, skal vi give noget tilbage, slår han fast. 

Men først venter en træningslejr sydpå. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hård dom over Kvistgaarden

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Her er Tysklands vej til VM-finalen