Når de fynske fodboldfans har skålet i Albani de seneste mange år, har der i højere grad været tale om gravøl end festlige fadbamser.
Torsdag er det måske champagnen, der skal findes frem.
For første gang i 15 år har OB mulighed for at vinde en titel, når holdet møder FC Midtjylland i pokalfinalen på Brøndby Stadion. De seneste 10-12 år har været særdeles magre for den fynske klub, og derfor er det også kærkomment, at holdet igen har mulighed for at løfte en pokal.
Sådan lyder det fra TV3 Sport-eksperten Kenneth Emil Petersen, der også har en fortid som spiller i OB.
– Der er ingen tvivl om, at det betyder ekstremt meget for OB. Jeg dækkede den anden semifinale i Odense, og man kunne tydeligt mærke den stemning og eufori, der var. Den var voldsom. Det stank af, at hele Fyn hungrer efter noget succes, siger Kenneth Emil Petersen til Tipsbladet og fortsætter:
– Der var den samme hunger, da jeg var i klubben, men det er bare ikke blevet forløst på noget tidspunkt. Nu er OB der endelig, og det under jeg dem faktisk. Det er dejligt, og det er rart at se OB tilbage i en stor kamp. Billetterne er blevet revet væk, og det fortæller, at de er klar på Fyn.
– OB er en fodboldby, hvor der er en enorm opbakning, men de har bare haft nogle meget hårde år – også da jeg var i klubben. Derfor glæder det mig også, at der nu – mod slutningen af endnu en tung sæson i rækken – er en pokalfinale at se frem til.
OB sluttede som nummer otte i Superligaen og var et stykke fra den plads i mesterskabsspillet, som var den erklærede målsætning før sæsonen. Alt det er dog glemt, hvis anfører Jens Jakob Thomasen torsdag kan løfte pokalen mod himlen.
– Hvis de vinder pokalen, er sæsonen reddet, det mener jeg helt bestemt. Så får de et trofæ, og det er dem, man spiller for som fodboldspiller. Jeg var selv heldig at vinde noget, da jeg var aktiv, og det er det, man husker og ser tilbage på med stolthed. Det vil fansene også gøre, hvis OB vinder, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Som aktiv tilbragte Kenneth Emil Petersen to-et-halvt år i OB, og han kunne tydeligt fornemme, at fansene er påvirket af klubbens fald fra tinderne. For godt 10 år siden var fynboerne førsteudfordrere til FC København, men siden 2011 er holdet ikke blevet bedre placeret end nummer fem i Superligaen.
– Det plager dem. En del af forklaringen er selvfølgelig, at lønningerne er nogle helt andre, end de var, dengang det hed Eric Djemba-Djemba, Peter Utaka, Anders Møller Christensen og så videre. Det var dygtige, men også meget dyre fodboldspillere, og OB har jo lagt forretningen en smule om siden dengang.
– OB er i gang med en genopbygning, der i manges optik har varet for lang tid. Klubben er mislykkedes med mange ting – herunder det Kent Nielsen-projekt, jeg også selv var en del af. Nu kan Andreas Alm tage et kæmpe skridt i den rigtige retning, hvis han sikrer OB den første titel i mange år, lyder det fra eksperten.
Pokalfinalen fløjtes i gang klokken 15.00. Opgøret vises på DR1 og Viaplay.
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
