– Jeg under virkelig OB den pokalfinale

Kenneth Emil Petersen er glad for at se sin tidligere klub stå i en pokalfinale.



Når de fynske fodboldfans har skålet i Albani de seneste mange år, har der i højere grad været tale om gravøl end festlige fadbamser.

Torsdag er det måske champagnen, der skal findes frem.

For første gang i 15 år har OB mulighed for at vinde en titel, når holdet møder FC Midtjylland i pokalfinalen på Brøndby Stadion. De seneste 10-12 år har været særdeles magre for den fynske klub, og derfor er det også kærkomment, at holdet igen har mulighed for at løfte en pokal.

Sådan lyder det fra TV3 Sport-eksperten Kenneth Emil Petersen, der også har en fortid som spiller i OB.

– Der er ingen tvivl om, at det betyder ekstremt meget for OB. Jeg dækkede den anden semifinale i Odense, og man kunne tydeligt mærke den stemning og eufori, der var. Den var voldsom. Det stank af, at hele Fyn hungrer efter noget succes, siger Kenneth Emil Petersen til Tipsbladet og fortsætter:

– Der var den samme hunger, da jeg var i klubben, men det er bare ikke blevet forløst på noget tidspunkt. Nu er OB der endelig, og det under jeg dem faktisk. Det er dejligt, og det er rart at se OB tilbage i en stor kamp. Billetterne er blevet revet væk, og det fortæller, at de er klar på Fyn.

– OB er en fodboldby, hvor der er en enorm opbakning, men de har bare haft nogle meget hårde år – også da jeg var i klubben. Derfor glæder det mig også, at der nu – mod slutningen af endnu en tung sæson i rækken – er en pokalfinale at se frem til. 

OB sluttede som nummer otte i Superligaen og var et stykke fra den plads i mesterskabsspillet, som var den erklærede målsætning før sæsonen. Alt det er dog glemt, hvis anfører Jens Jakob Thomasen torsdag kan løfte pokalen mod himlen.

– Hvis de vinder pokalen, er sæsonen reddet, det mener jeg helt bestemt. Så får de et trofæ, og det er dem, man spiller for som fodboldspiller. Jeg var selv heldig at vinde noget, da jeg var aktiv, og det er det, man husker og ser tilbage på med stolthed. Det vil fansene også gøre, hvis OB vinder, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.

Som aktiv tilbragte Kenneth Emil Petersen to-et-halvt år i OB, og han kunne tydeligt fornemme, at fansene er påvirket af klubbens fald fra tinderne. For godt 10 år siden var fynboerne førsteudfordrere til FC København, men siden 2011 er holdet ikke blevet bedre placeret end nummer fem i Superligaen.

– Det plager dem. En del af forklaringen er selvfølgelig, at lønningerne er nogle helt andre, end de var, dengang det hed Eric Djemba-Djemba, Peter Utaka, Anders Møller Christensen og så videre. Det var dygtige, men også meget dyre fodboldspillere, og OB har jo lagt forretningen en smule om siden dengang.

– OB er i gang med en genopbygning, der i manges optik har varet for lang tid. Klubben er mislykkedes med mange ting – herunder det Kent Nielsen-projekt, jeg også selv var en del af. Nu kan Andreas Alm tage et kæmpe skridt i den rigtige retning, hvis han sikrer OB den første titel i mange år, lyder det fra eksperten.

Pokalfinalen fløjtes i gang klokken 15.00. Opgøret vises på DR1 og Viaplay. 





Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fælder dom over Højlund

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Et frygteligt scenarie

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Henter dansker – får god pakke

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner