– Jeg under virkelig OB den pokalfinale

Kenneth Emil Petersen er glad for at se sin tidligere klub stå i en pokalfinale.



Når de fynske fodboldfans har skålet i Albani de seneste mange år, har der i højere grad været tale om gravøl end festlige fadbamser.

Torsdag er det måske champagnen, der skal findes frem.

For første gang i 15 år har OB mulighed for at vinde en titel, når holdet møder FC Midtjylland i pokalfinalen på Brøndby Stadion. De seneste 10-12 år har været særdeles magre for den fynske klub, og derfor er det også kærkomment, at holdet igen har mulighed for at løfte en pokal.

Sådan lyder det fra TV3 Sport-eksperten Kenneth Emil Petersen, der også har en fortid som spiller i OB.

– Der er ingen tvivl om, at det betyder ekstremt meget for OB. Jeg dækkede den anden semifinale i Odense, og man kunne tydeligt mærke den stemning og eufori, der var. Den var voldsom. Det stank af, at hele Fyn hungrer efter noget succes, siger Kenneth Emil Petersen til Tipsbladet og fortsætter:

– Der var den samme hunger, da jeg var i klubben, men det er bare ikke blevet forløst på noget tidspunkt. Nu er OB der endelig, og det under jeg dem faktisk. Det er dejligt, og det er rart at se OB tilbage i en stor kamp. Billetterne er blevet revet væk, og det fortæller, at de er klar på Fyn.

– OB er en fodboldby, hvor der er en enorm opbakning, men de har bare haft nogle meget hårde år – også da jeg var i klubben. Derfor glæder det mig også, at der nu – mod slutningen af endnu en tung sæson i rækken – er en pokalfinale at se frem til. 

OB sluttede som nummer otte i Superligaen og var et stykke fra den plads i mesterskabsspillet, som var den erklærede målsætning før sæsonen. Alt det er dog glemt, hvis anfører Jens Jakob Thomasen torsdag kan løfte pokalen mod himlen.

– Hvis de vinder pokalen, er sæsonen reddet, det mener jeg helt bestemt. Så får de et trofæ, og det er dem, man spiller for som fodboldspiller. Jeg var selv heldig at vinde noget, da jeg var aktiv, og det er det, man husker og ser tilbage på med stolthed. Det vil fansene også gøre, hvis OB vinder, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.

Som aktiv tilbragte Kenneth Emil Petersen to-et-halvt år i OB, og han kunne tydeligt fornemme, at fansene er påvirket af klubbens fald fra tinderne. For godt 10 år siden var fynboerne førsteudfordrere til FC København, men siden 2011 er holdet ikke blevet bedre placeret end nummer fem i Superligaen.

– Det plager dem. En del af forklaringen er selvfølgelig, at lønningerne er nogle helt andre, end de var, dengang det hed Eric Djemba-Djemba, Peter Utaka, Anders Møller Christensen og så videre. Det var dygtige, men også meget dyre fodboldspillere, og OB har jo lagt forretningen en smule om siden dengang.

– OB er i gang med en genopbygning, der i manges optik har varet for lang tid. Klubben er mislykkedes med mange ting – herunder det Kent Nielsen-projekt, jeg også selv var en del af. Nu kan Andreas Alm tage et kæmpe skridt i den rigtige retning, hvis han sikrer OB den første titel i mange år, lyder det fra eksperten.

Pokalfinalen fløjtes i gang klokken 15.00. Opgøret vises på DR1 og Viaplay. 





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Video: Her kommer AGF bagud

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Chido Obi var ustyrlig

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-bænken var rasende!

Viborg FF – Brøndby IF



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

OB – FC Midtjylland

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Salah strålede for Liverpool

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

For første gang siden 1999!

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten