“Hvad i alverden laver jeg her?”
Hvis Nico Mantl tænkte noget i den dur efter sine første uger i Danmark, er det ikke så svært at forstå ham. Tyskeren havde netop forladt storklubben Red Bull Salzburg på leje til fordel for AaB, og det var med én ting for øje – spilletid.
Og det fik han absolut intet af.
Den tyske U21-landsholdsmålmand var flygtet fra bænken i Salzburg for at tanke minutter i Aalborg, men AaB indledte sæsonen med Theo Sander på kassen, mens Nico Mantl igen var overladt til splinter i bagdelen.
– Jeg var skuffet, for det blev kommunikeret til mig, at jeg skulle spille. I sidste ende er det træneren, der bestemmer, så det er ude af mine hænder, og jeg er glad for, at jeg ikke gav op. Det er jeg blevet belønnet for, og nu er jeg tilfreds, siger Mantl til Tipsbladet.
Men du blev lovet, at du skulle spille fra dag ét?
– Det er klart, at det er jo ikke sådan, at det står i kontrakten eller noget, men der var jo ingen grund til at forlade Salzburg for at sidde på bænken et nyt sted. Jeg var skuffet og vred i starten, det vil jeg gerne indrømme, men som sagt er jeg meget tilfreds med, at min situation er vendt.
Nico Mantls situation vendte den 14. april. Fire dage forinden havde 18-årige Theo Sander leveret endnu en usikker præstation, og derfor fik tyskeren chancen mod FC Midtjylland. Siden har han siddet på pladsen, og han vogter med al sandsynlighed også målet i søndagens brundbrag mod Lyngby.
Dermed er skiftet til AaB også begyndt at give mening for den 23-årige tysker.
– Det er første gang i mit liv, at jeg er så langt væk fra familien og mine venner, men jeg har det godt, og jeg har været glad for at være i AaB, hvor jeg er blevet taget godt imod. Det er vigtigt for mig at spille så mange kampe som overhovedet muligt, for det er med til at udvikle mig. Jeg sad på bænken i lang tid i Salzburg, så der findes ingen bedre følelse end at være på banen i 90 minutter, siger Nico Mantl.
Han er naturligvis ærgerlig over, at han er kommet til en klub i store problemer, men omvendt kan han heller ikke påstå, at det kommer bag på ham.
– Jeg var selvfølgelig bekendt med klubbens situation, da jeg kom, så jeg kan ikke sige, at det er en stor overraskelse for mig, at vi kæmper i bunden. Jeg ved, at AaB er en stor klub i Danmark, og lige nu er fokus bare på, at vi overlever i Superligaen. Der er sket en masse i klubben i denne sæson, men det er vores opgave som spillere at abstrahere fra det og præstere på banen, lyder det fra AaB-målmanden.
Aftalen med AaB udløber efter denne sæson, og Nico Mantl betegner det ikke som sandsynligt, at hans ophold i Danmark strækker sig ud over den dato, der står i lejeaftalen.
– Jeg har kontrakt med Salzburg frem til 2025, og det respekterer jeg. Så må vi se, hvad fremtiden bringer. Det kan gå hurtigt i fodboldens verden, og man skal aldrig sige aldrig, men mit udgangspunkt er, at jeg skal tilbage til Salzburg efter denne sæson, siger Nico Mantl.
Målmanden har spillet 10 førsteholdskampe for Red Bull Salzburg, og han er desuden noteret for fire optrædener for det tyske U21-landshold. Nico Mantl ventes også at få en plads i den tyske trup til U21-EM, som begynder 21. juni.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Vild udtalelse blusser op i Italien

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder dansk debutant

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

– En stor beslutning

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Dumdristigt og naivt

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’
