– Jeg ville være bekymret, hvis jeg var “PC”

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein hæfter sig især ved ét statistisk nedslag, som er bekymrende for FC København. Synderligt bekymret er FCK's sportsdirektør dog ikke.



– Man kan jo altid hive de statistikker frem, som man synes passer bedst til én selv. 

Ordene kommer ud af munden på FC Midtjyllands administerende direktør Claus Steinlein i Viaplay-programmet "Topmødet", som er et fællesinterview med førnævnte Steinlein, Carsten V. Jensen og Peter Christiansen, og udsagnet fra FCM-bossen bliver mødt med en kæk replik fra Peter Christiansen.

– På det punkt er Claus dansk mester. Der kommer ingen i nærheden, lyder det med et smil fra FCK-bossen.

Ja, humøret er højt på terrassen i Portugal, hvor Viaplay har sat de tre Superliga-bosser i stævne, men snart bliver det alvor på fodboldbanen, når FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København skal dyste om mesterskabet.

Mange har nok FC København som en svag favorit af de tre, men Claus Steinlein mener, at der findes gode argumenter for, at det ikke bliver et mesterskabshattrick for "løverne":

– Kigger man på top seks-holdene indbyrdes, er Brøndby og FC Midtjylland helt tætte, mens FCK er langt, langt, langt efter. De har ikke haft en chance mod top seks-holdene i denne sæson. Hvis alle andre klubber havde den statistik, ville man tale klubben ned, men nu er det FCK, og med deres historik vil man sige "de skal nok vende det". 

– Men jeg ville da være bekymret, hvis jeg var "PC", siger Claus Steinlein og peger på FCK-bossen ved siden af ham.

Det tager Peter Christiansen imidlertid ikke så tungt. 

– Selv om vi har den dårligste top seks-statistik, er I kun tre point foran os, fastslår FC Københavns sportsdirektør.

Første runde i foråret byder på et kæmpe brag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland, mens FC København skal en tur til Silkeborg IF, der er på sjettepladsen i Superliga-tabellen. 





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brasilien – Japan

Tæt på kæmpetransfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Holland – Marokko

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp