Jens Stryger Larsen ikke afvisende over for FCK-skifte i fremtiden

Jens Stryger Larsen vil ikke være af dem, der på forhånd afviser et fremtidigt FCK-skifte, fordi han har en Brøndby-fortid.



Det er en klassiker, at en tidligere Brøndby-spiller udtaler, at han aldrig kunne finde på at skifte til FC København, og det er en klassiker, at en FCK-spiller udtaler præcis det samme den anden vej rundt.

Der findes dog en række spillere, der har tørnet ud for begge klubber. På det nuværende FCK-mandskab har Nicolai Boilesen og Stephan Andersen en Brøndby-fortid, og nu pensionerede spillere som Thomas Rytter og Peter Møller har også været i både Brøndby og FC København.

Jens Stryger Larsen fik sit gennembrud i Brøndby IF, men han vil ikke stille sig i køen af blå-gule eksspillere, der på forhånd vil afvise al snak, der har med rivalen fra hovedstaden at gøre. Han vil ikke udelukke et fremtidigt skifte til FC København.

– Jeg kommer aldrig til at sige, at det aldrig kommer til at ske. At jeg har for meget Brøndby-hjerte og sådan noget. Alt kan ske i fodbold, siger Jens Stryger Larsen i programmet Sat Af på TV3 Sport.

I programmet taler 26-årige Jens Stryger Larsen også om sit brud med Brøndby IF i 2013 – et brud, der fik nogle BIF-fans til at slynge om sig med ord som “forræder” og “Judas”. 

Du kan se programmet i sin fulde længde her. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Markant ændring i Silkeborg

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Panama – England

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

FC København jagter Romane Amane