Efter ni år i AaB skal angriberen Jeppe Curth på klubjagt denne sommer. Hans kontrakt med den danske mesterklub udløber 30. juni, og da parterne er enige om ikke at forlænge samarbejdet, er Curth nu på vej videre.
Dog er jagten på en ny arbejdsgiver ikke intensiveret endnu, for i kølvandet på den succesfulde sæsonafslutning i Aalborg har der været masser af fejre, og derfor venter der nu en fase, hvor Jeppe Curth skal overveje fremtiden.
– Der er ikke noget på plads endnu, og lige nu er der også andre ting at tænke på. Vi skal for eksempel have overstået en barnedåb, og så er der også noget ferie. Derefter vil jeg tage en beslutning om, hvad der skal ske. Der er nogle forskellige muligheder, som jeg skal veje op, siger Jeppe Curth til tipsbladet.dk.
Han ønsker ikke at løfte sløret for, hvilke muligheder han er blevet præsenteret for, men han bekræfter, at flere klubber har henvendt sig til ham og vist interesse.
– Det er meget rart, at jeg ikke står uden noget på hånden. De klubber, der har henvendt sig, har fået samme svar: Nemlig at jeg vil tænke mig om, inden jeg lægger mig fast på, hvad jeg vil. Så må vi se, hvad der sker, siger Jeppe Curth.
Han er fast besluttet på at fortsætte fodboldkarrieren, men det skal være et sted, hvor han kan gøre en forskel.
– Som udgangspunkt har min krop det jo godt, og jeg er trods alt kun 30 år, så jeg føler mig klar til at fortsætte. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan være motiveret og gøre en forskel, men jeg skal også involvere min familie og tage en beslutning i fællesskab. Det kan også være, at der er mulighed for at få en oplevelse et sted, og det må jeg overveje, siger Jeppe Curth.
Curth er ikke den første fodboldspiller, der nævner ‘en oplevelse’ som en mulig karrierevej. Tidligere på året har Ken Ilsø for eksempel skiftet til kinesisk fodbold, mens SønderjyskE’s Daniel Christensen også er blandt de spillere, der nu til dags overvejer muligheden for et oversøisk tilbud. Så eksotisk behøver det ikke at være for Jeppe Curth.
– Oplevelser kan være mange ting – det kan også være et andet sted i Danmark. Men udlandet er også en mulighed, selvom Kina måske lyder lidt voldsomt. Så tænker jeg måske lidt mere vestligt. Men hvem ved? Det kan godt være, at der dukker en mulighed op på den anden side af Stillehavet, siger Jeppe Curth.
Angriberen har altså ikke travlt med at finde en ny arbejdsgiver, og der kommer næppe noget på plads i den nærmeste fremtid.
– Det er ofte sådan, at man skal helt hen til slutningen af august, før klubberne har deres trup på plads, for de fleste klubber køber ikke bare for at købe. Nogle gange skal der sælges en spiller, før man kan tilknytte en anden, så det tager jeg roligt, siger Jeppe Curth, der muligvis kommer til at holde formen ved lige i AaB henover sommeren.
– Hvis jeg ikke har fundet en klub, når Superligaen begynder, kan det godt være, at jeg ringer til Kent (cheftræner Nielsen, red.) eller Gaarde (sportschef Allan, red.) og spørger, om jeg kan træne med i AaB. Det tror jeg ikke, at de siger nej til, lyder det fra Jeppe Curth.
Jeppe Curth har været på kontrakt i AaB fra 2005 til 2014, men var udlejet til FC Midtjylland i efteråret 2013.

TransferLIVE: Overvejer drastiske midler

Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen?

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Officielt: FC København henter Suzuki

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

FC København bekræfter

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Officielt: FC København henter Kotarski

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FC København har spændende hollænder på blokken

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

FCM-spiller solgt – her er prisen

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Kan købes til spotpris

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

– Det skal være en rigtig god pris

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem