Efter ni år i AaB skal angriberen Jeppe Curth på klubjagt denne sommer. Hans kontrakt med den danske mesterklub udløber 30. juni, og da parterne er enige om ikke at forlænge samarbejdet, er Curth nu på vej videre.
Dog er jagten på en ny arbejdsgiver ikke intensiveret endnu, for i kølvandet på den succesfulde sæsonafslutning i Aalborg har der været masser af fejre, og derfor venter der nu en fase, hvor Jeppe Curth skal overveje fremtiden.
– Der er ikke noget på plads endnu, og lige nu er der også andre ting at tænke på. Vi skal for eksempel have overstået en barnedåb, og så er der også noget ferie. Derefter vil jeg tage en beslutning om, hvad der skal ske. Der er nogle forskellige muligheder, som jeg skal veje op, siger Jeppe Curth til tipsbladet.dk.
Han ønsker ikke at løfte sløret for, hvilke muligheder han er blevet præsenteret for, men han bekræfter, at flere klubber har henvendt sig til ham og vist interesse.
– Det er meget rart, at jeg ikke står uden noget på hånden. De klubber, der har henvendt sig, har fået samme svar: Nemlig at jeg vil tænke mig om, inden jeg lægger mig fast på, hvad jeg vil. Så må vi se, hvad der sker, siger Jeppe Curth.
Han er fast besluttet på at fortsætte fodboldkarrieren, men det skal være et sted, hvor han kan gøre en forskel.
– Som udgangspunkt har min krop det jo godt, og jeg er trods alt kun 30 år, så jeg føler mig klar til at fortsætte. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan være motiveret og gøre en forskel, men jeg skal også involvere min familie og tage en beslutning i fællesskab. Det kan også være, at der er mulighed for at få en oplevelse et sted, og det må jeg overveje, siger Jeppe Curth.
Curth er ikke den første fodboldspiller, der nævner ‘en oplevelse’ som en mulig karrierevej. Tidligere på året har Ken Ilsø for eksempel skiftet til kinesisk fodbold, mens SønderjyskE’s Daniel Christensen også er blandt de spillere, der nu til dags overvejer muligheden for et oversøisk tilbud. Så eksotisk behøver det ikke at være for Jeppe Curth.
– Oplevelser kan være mange ting – det kan også være et andet sted i Danmark. Men udlandet er også en mulighed, selvom Kina måske lyder lidt voldsomt. Så tænker jeg måske lidt mere vestligt. Men hvem ved? Det kan godt være, at der dukker en mulighed op på den anden side af Stillehavet, siger Jeppe Curth.
Angriberen har altså ikke travlt med at finde en ny arbejdsgiver, og der kommer næppe noget på plads i den nærmeste fremtid.
– Det er ofte sådan, at man skal helt hen til slutningen af august, før klubberne har deres trup på plads, for de fleste klubber køber ikke bare for at købe. Nogle gange skal der sælges en spiller, før man kan tilknytte en anden, så det tager jeg roligt, siger Jeppe Curth, der muligvis kommer til at holde formen ved lige i AaB henover sommeren.
– Hvis jeg ikke har fundet en klub, når Superligaen begynder, kan det godt være, at jeg ringer til Kent (cheftræner Nielsen, red.) eller Gaarde (sportschef Allan, red.) og spørger, om jeg kan træne med i AaB. Det tror jeg ikke, at de siger nej til, lyder det fra Jeppe Curth.
Jeppe Curth har været på kontrakt i AaB fra 2005 til 2014, men var udlejet til FC Midtjylland i efteråret 2013.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Bayern slår rekord i ny storsejr
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
