Efter ni år i AaB skal angriberen Jeppe Curth på klubjagt denne sommer. Hans kontrakt med den danske mesterklub udløber 30. juni, og da parterne er enige om ikke at forlænge samarbejdet, er Curth nu på vej videre.
Dog er jagten på en ny arbejdsgiver ikke intensiveret endnu, for i kølvandet på den succesfulde sæsonafslutning i Aalborg har der været masser af fejre, og derfor venter der nu en fase, hvor Jeppe Curth skal overveje fremtiden.
– Der er ikke noget på plads endnu, og lige nu er der også andre ting at tænke på. Vi skal for eksempel have overstået en barnedåb, og så er der også noget ferie. Derefter vil jeg tage en beslutning om, hvad der skal ske. Der er nogle forskellige muligheder, som jeg skal veje op, siger Jeppe Curth til tipsbladet.dk.
Han ønsker ikke at løfte sløret for, hvilke muligheder han er blevet præsenteret for, men han bekræfter, at flere klubber har henvendt sig til ham og vist interesse.
– Det er meget rart, at jeg ikke står uden noget på hånden. De klubber, der har henvendt sig, har fået samme svar: Nemlig at jeg vil tænke mig om, inden jeg lægger mig fast på, hvad jeg vil. Så må vi se, hvad der sker, siger Jeppe Curth.
Han er fast besluttet på at fortsætte fodboldkarrieren, men det skal være et sted, hvor han kan gøre en forskel.
– Som udgangspunkt har min krop det jo godt, og jeg er trods alt kun 30 år, så jeg føler mig klar til at fortsætte. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan være motiveret og gøre en forskel, men jeg skal også involvere min familie og tage en beslutning i fællesskab. Det kan også være, at der er mulighed for at få en oplevelse et sted, og det må jeg overveje, siger Jeppe Curth.
Curth er ikke den første fodboldspiller, der nævner ‘en oplevelse’ som en mulig karrierevej. Tidligere på året har Ken Ilsø for eksempel skiftet til kinesisk fodbold, mens SønderjyskE’s Daniel Christensen også er blandt de spillere, der nu til dags overvejer muligheden for et oversøisk tilbud. Så eksotisk behøver det ikke at være for Jeppe Curth.
– Oplevelser kan være mange ting – det kan også være et andet sted i Danmark. Men udlandet er også en mulighed, selvom Kina måske lyder lidt voldsomt. Så tænker jeg måske lidt mere vestligt. Men hvem ved? Det kan godt være, at der dukker en mulighed op på den anden side af Stillehavet, siger Jeppe Curth.
Angriberen har altså ikke travlt med at finde en ny arbejdsgiver, og der kommer næppe noget på plads i den nærmeste fremtid.
– Det er ofte sådan, at man skal helt hen til slutningen af august, før klubberne har deres trup på plads, for de fleste klubber køber ikke bare for at købe. Nogle gange skal der sælges en spiller, før man kan tilknytte en anden, så det tager jeg roligt, siger Jeppe Curth, der muligvis kommer til at holde formen ved lige i AaB henover sommeren.
– Hvis jeg ikke har fundet en klub, når Superligaen begynder, kan det godt være, at jeg ringer til Kent (cheftræner Nielsen, red.) eller Gaarde (sportschef Allan, red.) og spørger, om jeg kan træne med i AaB. Det tror jeg ikke, at de siger nej til, lyder det fra Jeppe Curth.
Jeppe Curth har været på kontrakt i AaB fra 2005 til 2014, men var udlejet til FC Midtjylland i efteråret 2013.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
Her kan du se AGF mod Sabah FK
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TIPSBLADET SPECIAL
