Jeppe Curth: Flere klubber har henvendt sig

Jeppe Curth skal i de kommende uger overveje fremtiden, og finder han ikke en klub inden Superliga-start, regner han med at holde formen ved lige i AaB.



Efter ni år i AaB skal angriberen Jeppe Curth på klubjagt denne sommer. Hans kontrakt med den danske mesterklub udløber 30. juni, og da parterne er enige om ikke at forlænge samarbejdet, er Curth nu på vej videre. 

Dog er jagten på en ny arbejdsgiver ikke intensiveret endnu, for i kølvandet på den succesfulde sæsonafslutning i Aalborg har der været masser af fejre, og derfor venter der nu en fase, hvor Jeppe Curth skal overveje fremtiden. 

– Der er ikke noget på plads endnu, og lige nu er der også andre ting at tænke på. Vi skal for eksempel have overstået en barnedåb, og så er der også noget ferie. Derefter vil jeg tage en beslutning om, hvad der skal ske. Der er nogle forskellige muligheder, som jeg skal veje op, siger Jeppe Curth til tipsbladet.dk. 

Han ønsker ikke at løfte sløret for, hvilke muligheder han er blevet præsenteret for, men han bekræfter, at flere klubber har henvendt sig til ham og vist interesse. 

– Det er meget rart, at jeg ikke står uden noget på hånden. De klubber, der har henvendt sig, har fået samme svar: Nemlig at jeg vil tænke mig om, inden jeg lægger mig fast på, hvad jeg vil. Så må vi se, hvad der sker, siger Jeppe Curth. 

Han er fast besluttet på at fortsætte fodboldkarrieren, men det skal være et sted, hvor han kan gøre en forskel. 

– Som udgangspunkt har min krop det jo godt, og jeg er trods alt kun 30 år, så jeg føler mig klar til at fortsætte. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan være motiveret og gøre en forskel, men jeg skal også involvere min familie og tage en beslutning i fællesskab. Det kan også være, at der er mulighed for at få en oplevelse et sted, og det må jeg overveje, siger Jeppe Curth. 

Curth er ikke den første fodboldspiller, der nævner ‘en oplevelse’ som en mulig karrierevej. Tidligere på året har Ken Ilsø for eksempel skiftet til kinesisk fodbold, mens SønderjyskE’s Daniel Christensen også er blandt de spillere, der nu til dags overvejer muligheden for et oversøisk tilbud. Så eksotisk behøver det ikke at være for Jeppe Curth.  

– Oplevelser kan være mange ting – det kan også være et andet sted i Danmark. Men udlandet er også en mulighed, selvom Kina måske lyder lidt voldsomt. Så tænker jeg måske lidt mere vestligt. Men hvem ved? Det kan godt være, at der dukker en mulighed op på den anden side af Stillehavet, siger Jeppe Curth. 

Angriberen har altså ikke travlt med at finde en ny arbejdsgiver, og der kommer næppe noget på plads i den nærmeste fremtid. 

– Det er ofte sådan, at man skal helt hen til slutningen af august, før klubberne har deres trup på plads, for de fleste klubber køber ikke bare for at købe. Nogle gange skal der sælges en spiller, før man kan tilknytte en anden, så det tager jeg roligt, siger Jeppe Curth, der muligvis kommer til at holde formen ved lige i AaB henover sommeren. 

– Hvis jeg ikke har fundet en klub, når Superligaen begynder, kan det godt være, at jeg ringer til Kent (cheftræner Nielsen, red.) eller Gaarde (sportschef Allan, red.) og spørger, om jeg kan træne med i AaB. Det tror jeg ikke, at de siger nej til, lyder det fra Jeppe Curth.

Jeppe Curth har været på kontrakt i AaB fra 2005 til 2014, men var udlejet til FC Midtjylland i efteråret 2013.





Casper Højer er færdig i tyrkisk klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Dansk klub henter Jonathan Hutters



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger