Efter ni år i AaB skal angriberen Jeppe Curth på klubjagt denne sommer. Hans kontrakt med den danske mesterklub udløber 30. juni, og da parterne er enige om ikke at forlænge samarbejdet, er Curth nu på vej videre.
Dog er jagten på en ny arbejdsgiver ikke intensiveret endnu, for i kølvandet på den succesfulde sæsonafslutning i Aalborg har der været masser af fejre, og derfor venter der nu en fase, hvor Jeppe Curth skal overveje fremtiden.
– Der er ikke noget på plads endnu, og lige nu er der også andre ting at tænke på. Vi skal for eksempel have overstået en barnedåb, og så er der også noget ferie. Derefter vil jeg tage en beslutning om, hvad der skal ske. Der er nogle forskellige muligheder, som jeg skal veje op, siger Jeppe Curth til tipsbladet.dk.
Han ønsker ikke at løfte sløret for, hvilke muligheder han er blevet præsenteret for, men han bekræfter, at flere klubber har henvendt sig til ham og vist interesse.
– Det er meget rart, at jeg ikke står uden noget på hånden. De klubber, der har henvendt sig, har fået samme svar: Nemlig at jeg vil tænke mig om, inden jeg lægger mig fast på, hvad jeg vil. Så må vi se, hvad der sker, siger Jeppe Curth.
Han er fast besluttet på at fortsætte fodboldkarrieren, men det skal være et sted, hvor han kan gøre en forskel.
– Som udgangspunkt har min krop det jo godt, og jeg er trods alt kun 30 år, så jeg føler mig klar til at fortsætte. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan være motiveret og gøre en forskel, men jeg skal også involvere min familie og tage en beslutning i fællesskab. Det kan også være, at der er mulighed for at få en oplevelse et sted, og det må jeg overveje, siger Jeppe Curth.
Curth er ikke den første fodboldspiller, der nævner ‘en oplevelse’ som en mulig karrierevej. Tidligere på året har Ken Ilsø for eksempel skiftet til kinesisk fodbold, mens SønderjyskE’s Daniel Christensen også er blandt de spillere, der nu til dags overvejer muligheden for et oversøisk tilbud. Så eksotisk behøver det ikke at være for Jeppe Curth.
– Oplevelser kan være mange ting – det kan også være et andet sted i Danmark. Men udlandet er også en mulighed, selvom Kina måske lyder lidt voldsomt. Så tænker jeg måske lidt mere vestligt. Men hvem ved? Det kan godt være, at der dukker en mulighed op på den anden side af Stillehavet, siger Jeppe Curth.
Angriberen har altså ikke travlt med at finde en ny arbejdsgiver, og der kommer næppe noget på plads i den nærmeste fremtid.
– Det er ofte sådan, at man skal helt hen til slutningen af august, før klubberne har deres trup på plads, for de fleste klubber køber ikke bare for at købe. Nogle gange skal der sælges en spiller, før man kan tilknytte en anden, så det tager jeg roligt, siger Jeppe Curth, der muligvis kommer til at holde formen ved lige i AaB henover sommeren.
– Hvis jeg ikke har fundet en klub, når Superligaen begynder, kan det godt være, at jeg ringer til Kent (cheftræner Nielsen, red.) eller Gaarde (sportschef Allan, red.) og spørger, om jeg kan træne med i AaB. Det tror jeg ikke, at de siger nej til, lyder det fra Jeppe Curth.
Jeppe Curth har været på kontrakt i AaB fra 2005 til 2014, men var udlejet til FC Midtjylland i efteråret 2013.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Her er Danmarks Nations League-pulje!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
