Jesper C.: Det har været frustrerende

Jesper Christiansen indledte efteråret glimrende for OB, men en skade sendte ham ud af holdet og siden kom han ikke tilbage. Nu vil han generobre sin plads på holdet i foråret. 



Syv kampe.

Det var alt, hvad det blev til for Jesper Christiansen i efterårssæsonen i Superligaen. Oven på et skadesfrit forår indledte han ellers efterårssæsonen glimrende i OB-målet, indtil en lyskeskade satte ham ud af spillet og Mads Toppel ind i målet, og selvom Christiansen blev klar igen midt i efteråret, kom han ikke tilbage på holdet, for Mads Toppel holdt sin plads i buret. 

Nu er OB begyndt forberedelserne til en ny sæson, og det Jesper Christiansens altoverskyggende ambition at vende tilbage til startopstillingen. 

– Mit fokus er at komme i den allerbedste form, jeg overhovedet kan. Jeg har forberedt mig rigtig godt i ferien, og jeg føler mig allerede godt tilpas så tidligt i opstarten her. Jeg fokuserer på at komme ind mellem stængerne hurtigst muligt, siger Jesper Christiansen til tipsbladet.dk. 

Han ser tilbage på efteråret, der på det personlige plan var en skuffelse for ham. 

– Det har selvfølgelig været frustrerende personligt, fordi jeg på trods af vores dårlige forår stod alle kampe og holdt et højt niveau. Jeg fik en rigtig god start på efteråret, hvor jeg efter de første seks runder havde lukket færrest mål ind og havde den højeste redningsprocent i ligaen. Jeg fik så problemer med lysken og var ude i tre-fire kampe, hvor Troels valgte at fortsætte med Toppel i målet. For mig personligt er det skidt, for jeg vil jo gerne ind og spiller, og jeg følte ikke, at jeg havde spillet mig af. Jeg var uheldig med at få de lyskeproblemer, det var noget pis, siger den 35-årige målmand.  

– Jeg har snakket med Troels og fået at vide, hvordan han så på situationen i efteråret. Det måtte jeg jo forholde mig til, og så kan man være enig og uenig. Jeg var selvfølgelig uenig, men der er ikke meget andet at gøre end at bevise, at jeg skal stå. Det vil jeg kæmpe rigtig hårdt for, tilføjer han. 

Spørgsmålet før den kommende forårssæson er nu, om Toppel og Christiansen begynder fra nul og konkurrerer på lige fod trods efterårets begivenheder. Jesper Christansen håber det. 

– Jeg håber så sandelig ikke, at der er noget, der er afgjort på forhånd. Jeg håber da, at jeg kan bevise mig gennem de træningskampe, der kommer nu. Jeg ved, hvad jeg kan, når jeg er i form og hvilket niveau, jeg kan nå. Jeg fokuserer på at komme op på det niveau, og så er jeg sikker på, at jeg nok skal komme tilbage mellem stængerne, siger han. 

Skulle det ikke lykkes at tilbageerobre pladsen i målet, er endnu en sæson på bænken naturligvis ikke tilfredsstillende for Jesper Christiansen, men den tanke fylder ikke meget hos målmanden.

– Selvfølgelig kan jeg ikke være tilfreds med det, men muligheden for, at det sker, eksisterer ikke i mit hoved, så det tænker jeg slet ikke på, fastslår han. 





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Højlund står til at slå personlige rekorder

Mourinho tog røven på Zeca

Rigtig glad på fansenes vegne

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

– Der får David at vide, at han er fyret

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Skal han på landsholdet, Riemer?

Narteys krav til ny kontrakt

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Tottenham er i overhængende fare’