Syv kampe.
Det var alt, hvad det blev til for Jesper Christiansen i efterårssæsonen i Superligaen. Oven på et skadesfrit forår indledte han ellers efterårssæsonen glimrende i OB-målet, indtil en lyskeskade satte ham ud af spillet og Mads Toppel ind i målet, og selvom Christiansen blev klar igen midt i efteråret, kom han ikke tilbage på holdet, for Mads Toppel holdt sin plads i buret.
Nu er OB begyndt forberedelserne til en ny sæson, og det Jesper Christiansens altoverskyggende ambition at vende tilbage til startopstillingen.
– Mit fokus er at komme i den allerbedste form, jeg overhovedet kan. Jeg har forberedt mig rigtig godt i ferien, og jeg føler mig allerede godt tilpas så tidligt i opstarten her. Jeg fokuserer på at komme ind mellem stængerne hurtigst muligt, siger Jesper Christiansen til tipsbladet.dk.
Han ser tilbage på efteråret, der på det personlige plan var en skuffelse for ham.
– Det har selvfølgelig været frustrerende personligt, fordi jeg på trods af vores dårlige forår stod alle kampe og holdt et højt niveau. Jeg fik en rigtig god start på efteråret, hvor jeg efter de første seks runder havde lukket færrest mål ind og havde den højeste redningsprocent i ligaen. Jeg fik så problemer med lysken og var ude i tre-fire kampe, hvor Troels valgte at fortsætte med Toppel i målet. For mig personligt er det skidt, for jeg vil jo gerne ind og spiller, og jeg følte ikke, at jeg havde spillet mig af. Jeg var uheldig med at få de lyskeproblemer, det var noget pis, siger den 35-årige målmand.
– Jeg har snakket med Troels og fået at vide, hvordan han så på situationen i efteråret. Det måtte jeg jo forholde mig til, og så kan man være enig og uenig. Jeg var selvfølgelig uenig, men der er ikke meget andet at gøre end at bevise, at jeg skal stå. Det vil jeg kæmpe rigtig hårdt for, tilføjer han.
Spørgsmålet før den kommende forårssæson er nu, om Toppel og Christiansen begynder fra nul og konkurrerer på lige fod trods efterårets begivenheder. Jesper Christansen håber det.
– Jeg håber så sandelig ikke, at der er noget, der er afgjort på forhånd. Jeg håber da, at jeg kan bevise mig gennem de træningskampe, der kommer nu. Jeg ved, hvad jeg kan, når jeg er i form og hvilket niveau, jeg kan nå. Jeg fokuserer på at komme op på det niveau, og så er jeg sikker på, at jeg nok skal komme tilbage mellem stængerne, siger han.
Skulle det ikke lykkes at tilbageerobre pladsen i målet, er endnu en sæson på bænken naturligvis ikke tilfredsstillende for Jesper Christiansen, men den tanke fylder ikke meget hos målmanden.
– Selvfølgelig kan jeg ikke være tilfreds med det, men muligheden for, at det sker, eksisterer ikke i mit hoved, så det tænker jeg slet ikke på, fastslår han.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
CUSTOM
Mexico – England
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
