Syv kampe.
Det var alt, hvad det blev til for Jesper Christiansen i efterårssæsonen i Superligaen. Oven på et skadesfrit forår indledte han ellers efterårssæsonen glimrende i OB-målet, indtil en lyskeskade satte ham ud af spillet og Mads Toppel ind i målet, og selvom Christiansen blev klar igen midt i efteråret, kom han ikke tilbage på holdet, for Mads Toppel holdt sin plads i buret.
Nu er OB begyndt forberedelserne til en ny sæson, og det Jesper Christiansens altoverskyggende ambition at vende tilbage til startopstillingen.
– Mit fokus er at komme i den allerbedste form, jeg overhovedet kan. Jeg har forberedt mig rigtig godt i ferien, og jeg føler mig allerede godt tilpas så tidligt i opstarten her. Jeg fokuserer på at komme ind mellem stængerne hurtigst muligt, siger Jesper Christiansen til tipsbladet.dk.
Han ser tilbage på efteråret, der på det personlige plan var en skuffelse for ham.
– Det har selvfølgelig været frustrerende personligt, fordi jeg på trods af vores dårlige forår stod alle kampe og holdt et højt niveau. Jeg fik en rigtig god start på efteråret, hvor jeg efter de første seks runder havde lukket færrest mål ind og havde den højeste redningsprocent i ligaen. Jeg fik så problemer med lysken og var ude i tre-fire kampe, hvor Troels valgte at fortsætte med Toppel i målet. For mig personligt er det skidt, for jeg vil jo gerne ind og spiller, og jeg følte ikke, at jeg havde spillet mig af. Jeg var uheldig med at få de lyskeproblemer, det var noget pis, siger den 35-årige målmand.
– Jeg har snakket med Troels og fået at vide, hvordan han så på situationen i efteråret. Det måtte jeg jo forholde mig til, og så kan man være enig og uenig. Jeg var selvfølgelig uenig, men der er ikke meget andet at gøre end at bevise, at jeg skal stå. Det vil jeg kæmpe rigtig hårdt for, tilføjer han.
Spørgsmålet før den kommende forårssæson er nu, om Toppel og Christiansen begynder fra nul og konkurrerer på lige fod trods efterårets begivenheder. Jesper Christansen håber det.
– Jeg håber så sandelig ikke, at der er noget, der er afgjort på forhånd. Jeg håber da, at jeg kan bevise mig gennem de træningskampe, der kommer nu. Jeg ved, hvad jeg kan, når jeg er i form og hvilket niveau, jeg kan nå. Jeg fokuserer på at komme op på det niveau, og så er jeg sikker på, at jeg nok skal komme tilbage mellem stængerne, siger han.
Skulle det ikke lykkes at tilbageerobre pladsen i målet, er endnu en sæson på bænken naturligvis ikke tilfredsstillende for Jesper Christiansen, men den tanke fylder ikke meget hos målmanden.
– Selvfølgelig kan jeg ikke være tilfreds med det, men muligheden for, at det sker, eksisterer ikke i mit hoved, så det tænker jeg slet ikke på, fastslår han.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
– Han leder efter et sted at eksplodere
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
