Jesper Hansen om elendige forhold i OB: “Hvad fanden sker der her?”

OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, arbejder hårdt på at forbedre forholdene for Superliga-truppen. De nuværende er meget dårlige, fastslår han.



Mange OB-fans har skudt sportsdirektør Jesper Hansen i skoene, at der ikke blev handlet nok ind i den fynske Superliga-klub i løbet af sommeren. Når sportsdirektøren sidder på sit kontor i Ådalen, er det dog nogle helt andre bekymringer end spillertruppen, der rumsterer i hovedet på ham.

Jesper Hansen er alt andet end tilfreds med de forhold, OB har i det daglige. Fynboerne har base i Ådalen i Odense, og det har klubben efterhånden haft i en menneskealder. Rammerne er charmerende, men ikke en Superliga-klub værdig, fastslår sportsdirektøren.

Derfor har der også i lang tid været dialog med blandt andre Odense Kommune om at forbedre forholdene for OB.

– Prøv at tage ud og se de andre klubber, vi sammenligner os med, hvilke forhold de har, så vil du sige, ‘Hvad fanden sker der her?’. Hvis du tager til andre klubber i Superligaen, så er det to forskellige verdener, og det skal man bare også holde sig for øje, at OB har dårlige forhold, siger Jesper Hansen til obstruktion.dk.

Når OB ikke træner i Ådalen, rykker Superliga-truppen ofte til Dyrskuepladsen tæt på Odense Universitetshospital, men det er ikke en holdbar løsning for klubben, der har ambitioner om at være med i toppen af dansk fodbold. 

– Så låner vi nogle baner, tidligere ovre i Bolbro og Kildemosen, og så har vi Dyrskuepladsen, som hele tiden er ‘hundelufterplads’ og alt muligt andet, og så er vi afhængige af, at der kan være Grøn Koncert eller Dyrskue eller andre ting, og det er ikke godt for et fodboldflagskib for Fyn. Det kan ikke hjælpe noget, at vi sidder med nogle forventninger til OB, hvis vores hverdag er præget af, at vi ikke kan spille fodbold, og det er den jo i dag. Det er ikke nogen undskyldning, det er fakta, siger Jesper Hansen.

OB er aktuelt nummer otte i Superligaen.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Parken kåret til Superligaens bedste bane