BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For Brøndby IF kunne de to halvlege i sejren over FC Midtjylland torsdag aften dårligt have været mere forskellige.
I første halvleg sad Brøndby på sagerne og pressede FC Midtjylland i bund. I anden halvleg fik de blå-gule en mand vist ud og måtte forsvare sejren hjem.
Men én ting, de to halvlege havde til fælles, var, at forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe var blændende. Han var god i pasningsspillet, mens han også leverede vigtige tacklinger og clearinger.
Noget, der også sikrede ham kåringen som Brøndbys bedste i kampen i Tipsbladets dom.
Og cheftræner Jesper Sørensen, der så kampen fra tribunen grundet karantæne, er også dybt imponeret over den 27-årige belgier.
– Jordi spiller en virkelig stærk kamp i dag. Virkelig stærk. Det var flot at se. Han har været opadgående efter den skade, der holdt ham ude efter Lyngy-kampen. I dag var noget af det stærkeste, jeg har set ham spille, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.
Jesper Sørensen var også ganske godt tilfreds med, hvad han så fra Daniel Wass, der startede inde for anden kamp i træk.
– Det niveau, han har spillet i de seneste to kampe, vil jeg gerne se fra ham, for det er et godt niveau. Det er det vigtigste for Daniel. Når han spiller sådan, hjælper han holdet gevaldigt. Det har han hele tiden villet, og så har jeg truffet nogle beslutninger undervejs, hvor han er startet ude i nogle kampe.
– Men Daniel har hele tiden været klar og også vidst, at han ikke var færdig med at spille. Jeg synes, at det, han har leveret, har været rigtig stærkt, siger Brøndby-bossen.
Daniel Wass, Jordi Vanlerberghe og resten af Brøndby-mandskabet skal i aktion igen søndag, og der er modstanderen endnu engang FC Midtjylland. Denne gang er det dog på udebane i Superligaen og med Jesper Sørensen tilbage på sidelinjen.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TRANSFERPLAN