Jesper Sørensen dybt imponeret af profil

Jesper Sørensen kommer med stor ros af forsvarsspiller og Daniel Wass.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For Brøndby IF kunne de to halvlege i sejren over FC Midtjylland torsdag aften dårligt have været mere forskellige.

I første halvleg sad Brøndby på sagerne og pressede FC Midtjylland i bund. I anden halvleg fik de blå-gule en mand vist ud og måtte forsvare sejren hjem.

Men én ting, de to halvlege havde til fælles, var, at forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe var blændende. Han var god i pasningsspillet, mens han også leverede vigtige tacklinger og clearinger.

Noget, der også sikrede ham kåringen som Brøndbys bedste i kampen i Tipsbladets dom.

Og cheftræner Jesper Sørensen, der så kampen fra tribunen grundet karantæne, er også dybt imponeret over den 27-årige belgier.

– Jordi spiller en virkelig stærk kamp i dag. Virkelig stærk. Det var flot at se. Han har været opadgående efter den skade, der holdt ham ude efter Lyngy-kampen. I dag var noget af det stærkeste, jeg har set ham spille, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.

Jesper Sørensen var også ganske godt tilfreds med, hvad han så fra Daniel Wass, der startede inde for anden kamp i træk.

– Det niveau, han har spillet i de seneste to kampe, vil jeg gerne se fra ham, for det er et godt niveau. Det er det vigtigste for Daniel. Når han spiller sådan, hjælper han holdet gevaldigt. Det har han hele tiden villet, og så har jeg truffet nogle beslutninger undervejs, hvor han er startet ude i nogle kampe.

– Men Daniel har hele tiden været klar og også vidst, at han ikke var færdig med at spille. Jeg synes, at det, han har leveret, har været rigtig stærkt, siger Brøndby-bossen.

Daniel Wass, Jordi Vanlerberghe og resten af Brøndby-mandskabet skal i aktion igen søndag, og der er modstanderen endnu engang FC Midtjylland. Denne gang er det dog på udebane i Superligaen og med Jesper Sørensen tilbage på sidelinjen. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bayern München er i pokalfinalen

Brøndby tog vigtig overtidssejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!