Jesper Sørensen dybt imponeret af profil

Jesper Sørensen kommer med stor ros af forsvarsspiller og Daniel Wass.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For Brøndby IF kunne de to halvlege i sejren over FC Midtjylland torsdag aften dårligt have været mere forskellige.

I første halvleg sad Brøndby på sagerne og pressede FC Midtjylland i bund. I anden halvleg fik de blå-gule en mand vist ud og måtte forsvare sejren hjem.

Men én ting, de to halvlege havde til fælles, var, at forsvarsspiller Jordi Vanlerberghe var blændende. Han var god i pasningsspillet, mens han også leverede vigtige tacklinger og clearinger.

Noget, der også sikrede ham kåringen som Brøndbys bedste i kampen i Tipsbladets dom.

Og cheftræner Jesper Sørensen, der så kampen fra tribunen grundet karantæne, er også dybt imponeret over den 27-årige belgier.

– Jordi spiller en virkelig stærk kamp i dag. Virkelig stærk. Det var flot at se. Han har været opadgående efter den skade, der holdt ham ude efter Lyngy-kampen. I dag var noget af det stærkeste, jeg har set ham spille, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter kampen.

Jesper Sørensen var også ganske godt tilfreds med, hvad han så fra Daniel Wass, der startede inde for anden kamp i træk.

– Det niveau, han har spillet i de seneste to kampe, vil jeg gerne se fra ham, for det er et godt niveau. Det er det vigtigste for Daniel. Når han spiller sådan, hjælper han holdet gevaldigt. Det har han hele tiden villet, og så har jeg truffet nogle beslutninger undervejs, hvor han er startet ude i nogle kampe.

– Men Daniel har hele tiden været klar og også vidst, at han ikke var færdig med at spille. Jeg synes, at det, han har leveret, har været rigtig stærkt, siger Brøndby-bossen.

Daniel Wass, Jordi Vanlerberghe og resten af Brøndby-mandskabet skal i aktion igen søndag, og der er modstanderen endnu engang FC Midtjylland. Denne gang er det dog på udebane i Superligaen og med Jesper Sørensen tilbage på sidelinjen. 





Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Holland – Sverige



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-boss med spændende transfermelding

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej