Jesper Sørensen: ‘Ikke det sjoveste for mig’

Jesper Sørensen har ikke haft det nemt de seneste to kampdage, men glæder sig over, at hans karantæne er overstået. Og så sætter Brøndby-træneren ord på flere omdiskuterede situationer fra pokalbraget mod FC Midtjylland.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For anden kamp i træk kunne Jesper Sørensen ikke tage plads på sidelinjen, da Brøndby IF torsdag aften besejrede FC Midtjylland i pokalturneringen.

Brøndby-træneren afsonede sin anden karantænedag og i stedet var det derfor assistenttræner Frederik Birk, som tog sig af mandskabet i løbet af kampens 90 minutter.

Da Tipsbladet og den fremmødte presse efterfølgende mødte kampens aktører, var det imidlertid Jesper Sørensen, der stillede sig op og udtalte sig som Brøndby-træner. Og her kunne han fortælle om en særlig uge som karantæneramt.

– Det er jo sådan, at der er en hverdag og en kampdag. Kampdagen har været markant anderledes. Det har selvfølgelig ikke været det bedste for mig. Jeg vil gerne være helt tæt på og kunne præge tingene, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Så har vi en rigtig god stab, som Frederik Birk har ledet, og det har været godt. Det har ikke været det sjoveste for mig, men vi har heldigvis gode planer for, hvordan vi skal gøre, og vi har en god gruppe, og for spillerne har det efter FCK-kampen været velkendt, hvordan det gøres. Derfor er det også meget fint, at det blev i dag.

‘Jeg troede egentlig, at FC Midtjylland skulle have rødt kort’
Fra sin plads på tribunen kunne Jesper Sørensen se flere opsigtsvækkende situationer i løbet af kampen.

Ikke mindst i starten af anden halvleg, hvor der opstod tumult, og hvor Brøndby-angriber Mileta Rajovic og FC Midtjylland-assistenttræner Arne Sandstø blev udvist i to separate situationer.

– Jeg troede egentlig, at de skulle have rødt kort, for det lignede, at [Dario] Osorio nikkede en skalle til Yuito [Suzuki].

– Jeg kunne godt se efterfølgende, at Mileta sparker til Mads Bech dernede og får rødt. Det er en dumhed efter en provokation, tænker jeg, og det skal man prøve at undgå, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Han er nok mere ked af det end så mange andre.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YC6XKR-2

Foto: Alamy

I første halvleg havde Brøndby også en appel for straffespark, da Yuito Suzuki faldt i FC Midtjyllands felt i en duel med Ousmane Diao. Mener Jesper Sørensen, at der var straffe i den situation?

– Som jeg så det, ja, siger han og tilføjer:

– Ellers skal vi fortælle vores forsvarsspillere, at det er sådan, de skal agere. Jeg er bange for, at hvis vi gør sådan, får vi et straffespark imod os.

Drømmer om finale på Brøndby Stadion
Brøndby hentede dog alligevel en sejr, og nu skal de møde enten AGF eller Skive i kvartfinalerne af turneringen. Jesper Sørensen og co. har dog et mål om at nå hele vejen til finalen, som spilles på netop Brøndby Stadion.

– Vi går efter at vinde pokalen. Sådan er det jo. Det har vi sagt fra starten. Vi går ikke efter at komme i semifinalen.

– Havde den foregået et andet sted, gik vi også efter det, siger Jesper Sørensen og tilføjer om udsigten til en finale på hjemmebane:

– Det er en betydning, man kan tale om, men det ændrer ikke kampene. Det er ikke sådan, at man er meget mere motiveret så. Men det er da rigtigt, at det er en kæmpe bonus

Også Clement Bischoff fortæller, at det vil betyde noget særligt at spille finale på Brøndby Stadion.

– Det har vi snakket meget om. Vi så, at finalen skal spilles på Brøndby Stadion. Da satte vi os ned, kiggede på hinanden og sagde “dér skal vi stå”. Nu har vi slået en forhåndsfavorit ud i Midtjylland, og det var et rigtig godt tidspunkt. Målet er, at vi skal ind og spille den finale på Brøndby Stadion, siger den unge wingback. 

I første omgang skal Brøndby IF imidlertid tænke på Superligaen, og her møder de søndag FC Midtjylland på udebane.





Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais MEDIE

Han er på vej væk fra AGF

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Klart svar om Tonni Adamsen

Forlader AGF – lægetjek booket

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Superliga-klub tæt på ny angriber

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Til lægetjek i Superliga-klub

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Zorniger med klar besked til Brøndby

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid