BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For anden kamp i træk kunne Jesper Sørensen ikke tage plads på sidelinjen, da Brøndby IF torsdag aften besejrede FC Midtjylland i pokalturneringen.
Brøndby-træneren afsonede sin anden karantænedag og i stedet var det derfor assistenttræner Frederik Birk, som tog sig af mandskabet i løbet af kampens 90 minutter.
Da Tipsbladet og den fremmødte presse efterfølgende mødte kampens aktører, var det imidlertid Jesper Sørensen, der stillede sig op og udtalte sig som Brøndby-træner. Og her kunne han fortælle om en særlig uge som karantæneramt.
– Det er jo sådan, at der er en hverdag og en kampdag. Kampdagen har været markant anderledes. Det har selvfølgelig ikke været det bedste for mig. Jeg vil gerne være helt tæt på og kunne præge tingene, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Så har vi en rigtig god stab, som Frederik Birk har ledet, og det har været godt. Det har ikke været det sjoveste for mig, men vi har heldigvis gode planer for, hvordan vi skal gøre, og vi har en god gruppe, og for spillerne har det efter FCK-kampen været velkendt, hvordan det gøres. Derfor er det også meget fint, at det blev i dag.
‘Jeg troede egentlig, at FC Midtjylland skulle have rødt kort’
Fra sin plads på tribunen kunne Jesper Sørensen se flere opsigtsvækkende situationer i løbet af kampen.
Ikke mindst i starten af anden halvleg, hvor der opstod tumult, og hvor Brøndby-angriber Mileta Rajovic og FC Midtjylland-assistenttræner Arne Sandstø blev udvist i to separate situationer.
– Jeg troede egentlig, at de skulle have rødt kort, for det lignede, at [Dario] Osorio nikkede en skalle til Yuito [Suzuki].
– Jeg kunne godt se efterfølgende, at Mileta sparker til Mads Bech dernede og får rødt. Det er en dumhed efter en provokation, tænker jeg, og det skal man prøve at undgå, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Han er nok mere ked af det end så mange andre.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I første halvleg havde Brøndby også en appel for straffespark, da Yuito Suzuki faldt i FC Midtjyllands felt i en duel med Ousmane Diao. Mener Jesper Sørensen, at der var straffe i den situation?
– Som jeg så det, ja, siger han og tilføjer:
– Ellers skal vi fortælle vores forsvarsspillere, at det er sådan, de skal agere. Jeg er bange for, at hvis vi gør sådan, får vi et straffespark imod os.
Drømmer om finale på Brøndby Stadion
Brøndby hentede dog alligevel en sejr, og nu skal de møde enten AGF eller Skive i kvartfinalerne af turneringen. Jesper Sørensen og co. har dog et mål om at nå hele vejen til finalen, som spilles på netop Brøndby Stadion.
– Vi går efter at vinde pokalen. Sådan er det jo. Det har vi sagt fra starten. Vi går ikke efter at komme i semifinalen.
– Havde den foregået et andet sted, gik vi også efter det, siger Jesper Sørensen og tilføjer om udsigten til en finale på hjemmebane:
– Det er en betydning, man kan tale om, men det ændrer ikke kampene. Det er ikke sådan, at man er meget mere motiveret så. Men det er da rigtigt, at det er en kæmpe bonus
Også Clement Bischoff fortæller, at det vil betyde noget særligt at spille finale på Brøndby Stadion.
– Det har vi snakket meget om. Vi så, at finalen skal spilles på Brøndby Stadion. Da satte vi os ned, kiggede på hinanden og sagde “dér skal vi stå”. Nu har vi slået en forhåndsfavorit ud i Midtjylland, og det var et rigtig godt tidspunkt. Målet er, at vi skal ind og spille den finale på Brøndby Stadion, siger den unge wingback.
I første omgang skal Brøndby IF imidlertid tænke på Superligaen, og her møder de søndag FC Midtjylland på udebane.
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED