Jesper Sørensen: ‘Ikke det sjoveste for mig’

Jesper Sørensen har ikke haft det nemt de seneste to kampdage, men glæder sig over, at hans karantæne er overstået. Og så sætter Brøndby-træneren ord på flere omdiskuterede situationer fra pokalbraget mod FC Midtjylland.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For anden kamp i træk kunne Jesper Sørensen ikke tage plads på sidelinjen, da Brøndby IF torsdag aften besejrede FC Midtjylland i pokalturneringen.

Brøndby-træneren afsonede sin anden karantænedag og i stedet var det derfor assistenttræner Frederik Birk, som tog sig af mandskabet i løbet af kampens 90 minutter.

Da Tipsbladet og den fremmødte presse efterfølgende mødte kampens aktører, var det imidlertid Jesper Sørensen, der stillede sig op og udtalte sig som Brøndby-træner. Og her kunne han fortælle om en særlig uge som karantæneramt.

– Det er jo sådan, at der er en hverdag og en kampdag. Kampdagen har været markant anderledes. Det har selvfølgelig ikke været det bedste for mig. Jeg vil gerne være helt tæt på og kunne præge tingene, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Så har vi en rigtig god stab, som Frederik Birk har ledet, og det har været godt. Det har ikke været det sjoveste for mig, men vi har heldigvis gode planer for, hvordan vi skal gøre, og vi har en god gruppe, og for spillerne har det efter FCK-kampen været velkendt, hvordan det gøres. Derfor er det også meget fint, at det blev i dag.

‘Jeg troede egentlig, at FC Midtjylland skulle have rødt kort’
Fra sin plads på tribunen kunne Jesper Sørensen se flere opsigtsvækkende situationer i løbet af kampen.

Ikke mindst i starten af anden halvleg, hvor der opstod tumult, og hvor Brøndby-angriber Mileta Rajovic og FC Midtjylland-assistenttræner Arne Sandstø blev udvist i to separate situationer.

– Jeg troede egentlig, at de skulle have rødt kort, for det lignede, at [Dario] Osorio nikkede en skalle til Yuito [Suzuki].

– Jeg kunne godt se efterfølgende, at Mileta sparker til Mads Bech dernede og får rødt. Det er en dumhed efter en provokation, tænker jeg, og det skal man prøve at undgå, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Han er nok mere ked af det end så mange andre.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YC6XKR-2

Foto: Alamy

I første halvleg havde Brøndby også en appel for straffespark, da Yuito Suzuki faldt i FC Midtjyllands felt i en duel med Ousmane Diao. Mener Jesper Sørensen, at der var straffe i den situation?

– Som jeg så det, ja, siger han og tilføjer:

– Ellers skal vi fortælle vores forsvarsspillere, at det er sådan, de skal agere. Jeg er bange for, at hvis vi gør sådan, får vi et straffespark imod os.

Drømmer om finale på Brøndby Stadion
Brøndby hentede dog alligevel en sejr, og nu skal de møde enten AGF eller Skive i kvartfinalerne af turneringen. Jesper Sørensen og co. har dog et mål om at nå hele vejen til finalen, som spilles på netop Brøndby Stadion.

– Vi går efter at vinde pokalen. Sådan er det jo. Det har vi sagt fra starten. Vi går ikke efter at komme i semifinalen.

– Havde den foregået et andet sted, gik vi også efter det, siger Jesper Sørensen og tilføjer om udsigten til en finale på hjemmebane:

– Det er en betydning, man kan tale om, men det ændrer ikke kampene. Det er ikke sådan, at man er meget mere motiveret så. Men det er da rigtigt, at det er en kæmpe bonus

Også Clement Bischoff fortæller, at det vil betyde noget særligt at spille finale på Brøndby Stadion.

– Det har vi snakket meget om. Vi så, at finalen skal spilles på Brøndby Stadion. Da satte vi os ned, kiggede på hinanden og sagde “dér skal vi stå”. Nu har vi slået en forhåndsfavorit ud i Midtjylland, og det var et rigtig godt tidspunkt. Målet er, at vi skal ind og spille den finale på Brøndby Stadion, siger den unge wingback. 

I første omgang skal Brøndby IF imidlertid tænke på Superligaen, og her møder de søndag FC Midtjylland på udebane.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Sverige skal til VM

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tjekkiet – Danmark

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Italien under massivt pres

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Melder ud om Kasper Hjulmand

Stor profil glad for Brøndby

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke