Jesper Sørensen: ‘Ikke det sjoveste for mig’

Jesper Sørensen har ikke haft det nemt de seneste to kampdage, men glæder sig over, at hans karantæne er overstået. Og så sætter Brøndby-træneren ord på flere omdiskuterede situationer fra pokalbraget mod FC Midtjylland.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For anden kamp i træk kunne Jesper Sørensen ikke tage plads på sidelinjen, da Brøndby IF torsdag aften besejrede FC Midtjylland i pokalturneringen.

Brøndby-træneren afsonede sin anden karantænedag og i stedet var det derfor assistenttræner Frederik Birk, som tog sig af mandskabet i løbet af kampens 90 minutter.

Da Tipsbladet og den fremmødte presse efterfølgende mødte kampens aktører, var det imidlertid Jesper Sørensen, der stillede sig op og udtalte sig som Brøndby-træner. Og her kunne han fortælle om en særlig uge som karantæneramt.

– Det er jo sådan, at der er en hverdag og en kampdag. Kampdagen har været markant anderledes. Det har selvfølgelig ikke været det bedste for mig. Jeg vil gerne være helt tæt på og kunne præge tingene, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Så har vi en rigtig god stab, som Frederik Birk har ledet, og det har været godt. Det har ikke været det sjoveste for mig, men vi har heldigvis gode planer for, hvordan vi skal gøre, og vi har en god gruppe, og for spillerne har det efter FCK-kampen været velkendt, hvordan det gøres. Derfor er det også meget fint, at det blev i dag.

‘Jeg troede egentlig, at FC Midtjylland skulle have rødt kort’
Fra sin plads på tribunen kunne Jesper Sørensen se flere opsigtsvækkende situationer i løbet af kampen.

Ikke mindst i starten af anden halvleg, hvor der opstod tumult, og hvor Brøndby-angriber Mileta Rajovic og FC Midtjylland-assistenttræner Arne Sandstø blev udvist i to separate situationer.

– Jeg troede egentlig, at de skulle have rødt kort, for det lignede, at [Dario] Osorio nikkede en skalle til Yuito [Suzuki].

– Jeg kunne godt se efterfølgende, at Mileta sparker til Mads Bech dernede og får rødt. Det er en dumhed efter en provokation, tænker jeg, og det skal man prøve at undgå, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Han er nok mere ked af det end så mange andre.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YC6XKR-2

Foto: Alamy

I første halvleg havde Brøndby også en appel for straffespark, da Yuito Suzuki faldt i FC Midtjyllands felt i en duel med Ousmane Diao. Mener Jesper Sørensen, at der var straffe i den situation?

– Som jeg så det, ja, siger han og tilføjer:

– Ellers skal vi fortælle vores forsvarsspillere, at det er sådan, de skal agere. Jeg er bange for, at hvis vi gør sådan, får vi et straffespark imod os.

Drømmer om finale på Brøndby Stadion
Brøndby hentede dog alligevel en sejr, og nu skal de møde enten AGF eller Skive i kvartfinalerne af turneringen. Jesper Sørensen og co. har dog et mål om at nå hele vejen til finalen, som spilles på netop Brøndby Stadion.

– Vi går efter at vinde pokalen. Sådan er det jo. Det har vi sagt fra starten. Vi går ikke efter at komme i semifinalen.

– Havde den foregået et andet sted, gik vi også efter det, siger Jesper Sørensen og tilføjer om udsigten til en finale på hjemmebane:

– Det er en betydning, man kan tale om, men det ændrer ikke kampene. Det er ikke sådan, at man er meget mere motiveret så. Men det er da rigtigt, at det er en kæmpe bonus

Også Clement Bischoff fortæller, at det vil betyde noget særligt at spille finale på Brøndby Stadion.

– Det har vi snakket meget om. Vi så, at finalen skal spilles på Brøndby Stadion. Da satte vi os ned, kiggede på hinanden og sagde “dér skal vi stå”. Nu har vi slået en forhåndsfavorit ud i Midtjylland, og det var et rigtig godt tidspunkt. Målet er, at vi skal ind og spille den finale på Brøndby Stadion, siger den unge wingback. 

I første omgang skal Brøndby IF imidlertid tænke på Superligaen, og her møder de søndag FC Midtjylland på udebane.





‘De går amok!’




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Spændende OB-nyhed

De vil have Martin Braithwaite

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Ikke set i 30 år

Medier fælder hård dom

– Jeg tror de vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

“De havde det bedste transfervindue”

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Hylder Nartey efter magisk debut

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

‘De er tilbage’

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Stjernetransfer på plads alligevel

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Forlader AGF – lægetjek booket

– Han virker frustreret!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner