BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For anden kamp i træk kunne Jesper Sørensen ikke tage plads på sidelinjen, da Brøndby IF torsdag aften besejrede FC Midtjylland i pokalturneringen.
Brøndby-træneren afsonede sin anden karantænedag og i stedet var det derfor assistenttræner Frederik Birk, som tog sig af mandskabet i løbet af kampens 90 minutter.
Da Tipsbladet og den fremmødte presse efterfølgende mødte kampens aktører, var det imidlertid Jesper Sørensen, der stillede sig op og udtalte sig som Brøndby-træner. Og her kunne han fortælle om en særlig uge som karantæneramt.
– Det er jo sådan, at der er en hverdag og en kampdag. Kampdagen har været markant anderledes. Det har selvfølgelig ikke været det bedste for mig. Jeg vil gerne være helt tæt på og kunne præge tingene, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Så har vi en rigtig god stab, som Frederik Birk har ledet, og det har været godt. Det har ikke været det sjoveste for mig, men vi har heldigvis gode planer for, hvordan vi skal gøre, og vi har en god gruppe, og for spillerne har det efter FCK-kampen været velkendt, hvordan det gøres. Derfor er det også meget fint, at det blev i dag.
‘Jeg troede egentlig, at FC Midtjylland skulle have rødt kort’
Fra sin plads på tribunen kunne Jesper Sørensen se flere opsigtsvækkende situationer i løbet af kampen.
Ikke mindst i starten af anden halvleg, hvor der opstod tumult, og hvor Brøndby-angriber Mileta Rajovic og FC Midtjylland-assistenttræner Arne Sandstø blev udvist i to separate situationer.
– Jeg troede egentlig, at de skulle have rødt kort, for det lignede, at [Dario] Osorio nikkede en skalle til Yuito [Suzuki].
– Jeg kunne godt se efterfølgende, at Mileta sparker til Mads Bech dernede og får rødt. Det er en dumhed efter en provokation, tænker jeg, og det skal man prøve at undgå, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Han er nok mere ked af det end så mange andre.
Artiklen fortsætter efter billedet…

I første halvleg havde Brøndby også en appel for straffespark, da Yuito Suzuki faldt i FC Midtjyllands felt i en duel med Ousmane Diao. Mener Jesper Sørensen, at der var straffe i den situation?
– Som jeg så det, ja, siger han og tilføjer:
– Ellers skal vi fortælle vores forsvarsspillere, at det er sådan, de skal agere. Jeg er bange for, at hvis vi gør sådan, får vi et straffespark imod os.
Drømmer om finale på Brøndby Stadion
Brøndby hentede dog alligevel en sejr, og nu skal de møde enten AGF eller Skive i kvartfinalerne af turneringen. Jesper Sørensen og co. har dog et mål om at nå hele vejen til finalen, som spilles på netop Brøndby Stadion.
– Vi går efter at vinde pokalen. Sådan er det jo. Det har vi sagt fra starten. Vi går ikke efter at komme i semifinalen.
– Havde den foregået et andet sted, gik vi også efter det, siger Jesper Sørensen og tilføjer om udsigten til en finale på hjemmebane:
– Det er en betydning, man kan tale om, men det ændrer ikke kampene. Det er ikke sådan, at man er meget mere motiveret så. Men det er da rigtigt, at det er en kæmpe bonus
Også Clement Bischoff fortæller, at det vil betyde noget særligt at spille finale på Brøndby Stadion.
– Det har vi snakket meget om. Vi så, at finalen skal spilles på Brøndby Stadion. Da satte vi os ned, kiggede på hinanden og sagde “dér skal vi stå”. Nu har vi slået en forhåndsfavorit ud i Midtjylland, og det var et rigtig godt tidspunkt. Målet er, at vi skal ind og spille den finale på Brøndby Stadion, siger den unge wingback.
I første omgang skal Brøndby IF imidlertid tænke på Superligaen, og her møder de søndag FC Midtjylland på udebane.
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien