Jesper Sørensen: ‘Ikke det sjoveste for mig’

Jesper Sørensen har ikke haft det nemt de seneste to kampdage, men glæder sig over, at hans karantæne er overstået. Og så sætter Brøndby-træneren ord på flere omdiskuterede situationer fra pokalbraget mod FC Midtjylland.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): For anden kamp i træk kunne Jesper Sørensen ikke tage plads på sidelinjen, da Brøndby IF torsdag aften besejrede FC Midtjylland i pokalturneringen.

Brøndby-træneren afsonede sin anden karantænedag og i stedet var det derfor assistenttræner Frederik Birk, som tog sig af mandskabet i løbet af kampens 90 minutter.

Da Tipsbladet og den fremmødte presse efterfølgende mødte kampens aktører, var det imidlertid Jesper Sørensen, der stillede sig op og udtalte sig som Brøndby-træner. Og her kunne han fortælle om en særlig uge som karantæneramt.

– Det er jo sådan, at der er en hverdag og en kampdag. Kampdagen har været markant anderledes. Det har selvfølgelig ikke været det bedste for mig. Jeg vil gerne være helt tæt på og kunne præge tingene, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Så har vi en rigtig god stab, som Frederik Birk har ledet, og det har været godt. Det har ikke været det sjoveste for mig, men vi har heldigvis gode planer for, hvordan vi skal gøre, og vi har en god gruppe, og for spillerne har det efter FCK-kampen været velkendt, hvordan det gøres. Derfor er det også meget fint, at det blev i dag.

‘Jeg troede egentlig, at FC Midtjylland skulle have rødt kort’
Fra sin plads på tribunen kunne Jesper Sørensen se flere opsigtsvækkende situationer i løbet af kampen.

Ikke mindst i starten af anden halvleg, hvor der opstod tumult, og hvor Brøndby-angriber Mileta Rajovic og FC Midtjylland-assistenttræner Arne Sandstø blev udvist i to separate situationer.

– Jeg troede egentlig, at de skulle have rødt kort, for det lignede, at [Dario] Osorio nikkede en skalle til Yuito [Suzuki].

– Jeg kunne godt se efterfølgende, at Mileta sparker til Mads Bech dernede og får rødt. Det er en dumhed efter en provokation, tænker jeg, og det skal man prøve at undgå, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Han er nok mere ked af det end så mange andre.

Artiklen fortsætter efter billedet…

2YC6XKR-2

Foto: Alamy

I første halvleg havde Brøndby også en appel for straffespark, da Yuito Suzuki faldt i FC Midtjyllands felt i en duel med Ousmane Diao. Mener Jesper Sørensen, at der var straffe i den situation?

– Som jeg så det, ja, siger han og tilføjer:

– Ellers skal vi fortælle vores forsvarsspillere, at det er sådan, de skal agere. Jeg er bange for, at hvis vi gør sådan, får vi et straffespark imod os.

Drømmer om finale på Brøndby Stadion
Brøndby hentede dog alligevel en sejr, og nu skal de møde enten AGF eller Skive i kvartfinalerne af turneringen. Jesper Sørensen og co. har dog et mål om at nå hele vejen til finalen, som spilles på netop Brøndby Stadion.

– Vi går efter at vinde pokalen. Sådan er det jo. Det har vi sagt fra starten. Vi går ikke efter at komme i semifinalen.

– Havde den foregået et andet sted, gik vi også efter det, siger Jesper Sørensen og tilføjer om udsigten til en finale på hjemmebane:

– Det er en betydning, man kan tale om, men det ændrer ikke kampene. Det er ikke sådan, at man er meget mere motiveret så. Men det er da rigtigt, at det er en kæmpe bonus

Også Clement Bischoff fortæller, at det vil betyde noget særligt at spille finale på Brøndby Stadion.

– Det har vi snakket meget om. Vi så, at finalen skal spilles på Brøndby Stadion. Da satte vi os ned, kiggede på hinanden og sagde “dér skal vi stå”. Nu har vi slået en forhåndsfavorit ud i Midtjylland, og det var et rigtig godt tidspunkt. Målet er, at vi skal ind og spille den finale på Brøndby Stadion, siger den unge wingback. 

I første omgang skal Brøndby IF imidlertid tænke på Superligaen, og her møder de søndag FC Midtjylland på udebane.



Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Fælder hård Schmeichel-dom

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Eriksen ude med hård kritik

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Italienske medier hylder ham

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han