Opdateret 2. september 09.51: Til at starte med fremgik det, at Jesper Sørensen var tilfreds med Brøndbys pointhøst, men det er en fejl i citeringen. Det beklager Tipsbladet. Han er ligesom Daniel Wass utilfreds med syv point i 11 kampe.
PARKEN (Tipsbladet): Brøndby IF går slukørede fra søndagens derby efter et 1-3-nederlag, hvor man særligt de første 20 minutter blev kørt fuldstændig ned under et faktisk pænt græstæppe i Parken.
På kort tid var Brøndby nede 0-2, og så var det så meget op ad bakke, at et rødt kort til FC København, ikke kunne hjælpe gæsterne. Opgøret endte 1-3, og nu skal Brøndby i gang med selvransagelse i landskampspausen.
Det fortæller en skuffet Daniel Wass til Tipsbladet og den fremmødte presse.
– Vi skal ikke komme ud og præstere sådan her, som vi lige har gjort. Det var det samme i perioder mod Randers. Vi skal til at finde tilbage til det, vi kan og er gode til.
Samme holdning deler midtbanestyrmandens cheftræner, Jesper Sørensen, der særligt ser bekymrende tendenser ved sit forsvar, som forærer for mange mål væk
– Det, der har kendetegnet vores hold over en lang periode, er, at vi har været solide. Nogle gange har vi sprudlet, men vi har været solide. Lige nu er vi ikke solide, og vi må bygge holdet op sten for sten med et godt fundament.
Jesper Sørensen havde ellers forsøgt at bringe mere soliditet ved Josip Radosevic, der startede på en tremandsmidtbanen til fordel for Filip Bundgaard.
– Vi ville gerne have noget mere soliditet, og jeg synes egentlig, at det så fint ud i det meste af første halvleg. Han (Radosevic) havde egentlig spillet en god første halvleg, men jeg skiftede ud, da vi var 11 mod 10 og ville have mere tryk på med Vallys.
Daniel Wass erkender, at effekten ved dagens tremandsmidtbane kan diskuteres.
– Det kan man jo diskutere. Man har noget taktik, og så kommer de måske ud på en lidt anden måde, hvor vi så skal finde os selv, og det var vi ikke så gode til.
Jesper Sørensen og Daniel Wass utilfredse med pointhøst
Derbynederlaget giver Brøndby IF en høst på 11 point i syv kampe og en placering som nummer fem i skrivende stund.
Hos Jesper Sørensen er det ikke godt nok.
– Sidste år var vi dygtige til at få vendt kampene vores vej. Vi skulle ikke bruge så mange mål for at vinde kampene. Vi spillede ofte til nul og var gode til at forsvare os.
– Lige nu skal vi bruge mange mål til at vinde vores kampe. Vi kan være flotte at se på og sprudle, men vi skal også have noget andet med i bagagen. Lige nu skal vi gå ind til pausen og se på, hvordan vi får bygget holdet på ny.
Daniel Wass er heller ikke tilfreds med mængden af point.
– Det synes jeg, det er (en utilfredsstillende pointhøst, red.). Vi skal til at se os selv i spejlet og komme op på hesten igen her i landskampspausen. Vi må komme tilbage med noget ny energi, lyder det fra midtbanemaestroen.
Brøndby IF møder Sønderjyske på den anden side af landskampspausen. Det er den 15. september klokken 18.00.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Supercomputer: Her er VM-finalen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT