Jess Thorup var træt af det efter FC Københavns nederlag til FC Nordsjælland i søndags. FCK-træneren var især træt af, at der manglede ledere på hans mandskab – det stod lysende klart i fraværet af Carlos Zeca.
Onsdag har FC København hentet både Andreas Cornelius og Christian Sørensen, og spørgsmålet er, om FCK-træneren dermed har fået de ledere, som han efterlyste?
– Ja, det synes jeg helt sikkert. Ledere for mig er ikke kun anførergruppen eller de, som råber højest i omklædningsrummet. Ledelse kan foregå på mange forskellige måder, og som jeg kender ”Corner”, går han forrest på banen med noget energi. Det vil lede andre til at gå i samme retning, siger Thorup og tilføjer:
– Christian kan qua sin alder og erfaring lede og hjælpe, og så er han en virkelig god fyr uden for banen.
Så nu har I tre ledere i truppen? Eller var det specifikt mod FC Nordsjælland, I savnede ledere?
– Det var specifikt i den kamp, og jeg har taget med truppen, hvad jeg mente med mine udtalelser. Det er jo ikke sådan, at jeg skal have 25 anførere i truppen, men det handler om, at man tager ansvar for sig selv og holdet. Det savnede jeg i den kamp.
Jess Thorup har svært ved at få armene ned over tilgangene af Andreas Cornelius og Christian Sørensen.
– Jeg er mega stolt over, at vi kan hente en spiller af Andreas’ kvaliteter til klubben – og så endda én af vores egne. Det skal vi være stolte over, så det er en fed transfer. Jeg er ikke sikker på, jeg troede på det, da navnet kom op, men det lykkedes.
– Vi har fulgt Christian i en længere periode, og specielt i sidste sæson var han en nøglespiller for Viborg, der havde en fantastisk sæson. Vi har brug for forskellige typer, og ja, vi har en dygtig venstre back, men der skal være hård konkurrence i FC København, siger han.
Tavs om transfers
Transfervinduet lukker ved midnat, så det er begrænset, hvad der kan ske mere i FC København og andre klubber. Alligevel ønsker Jess Thorup ikke at kaste sig ind i den store evaluering af de seneste måneders transferstrabadser.
Man ved jo aldrig….
– Transfervinduet er stadig åbent, og så længe det er det, kommer jeg ikke til at evaluere. Jeg er tilfreds med det, der er sket endnu, og jeg håber, det ser sådan ud, som det gør nu, i morgen tidlig, siger Thorup, der ikke ønsker at udtale sig om Pep Biel eller Nicolai Vallys.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Jordan – Argentina
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
