Jess Thorup varsler: Har arbejdet på justeringer

FC København har arbejdet på nogle justeringer, der skal hjælpe forsvaret, forklarer cheftræneren.



FC København har vundet tre af deres fem kampe i foråret, og undervejs er målene væltet ind – i begge ender vel at mærke. 

Københavnerne har selv scoret hele 13 mål, men de har også indkasseret hele ni scoringer. Senest indkasserede de tre mål mod AGF, og efter den kamp slog cheftræner Jess Thorup fast, at defensiven er et problem for FC København. 

Over for FC Københavns egen hjemmeside forklarer Jess Thorup nu også, at holdet siden har arbejdet på nogle justeringer, som skal hjælpe med at lukke af.

– Vi er meget bevidste om tingenes tilstand, og ikke bange for at italesætte, at vi lukker for mange mål ind. Nu scorer vi heldigvis også mange mål selv, men vi kan ikke forvente at score to-tre mål i hver eneste kamp – og derfor skal vi have rettet op på det forsvarsmæssige hurtigst muligt. Vi skal blive bedre til at forsvare som hold og samtidig have elimineret de personlige fejl.

– Vi har set rigtig stærke ud offensivt med masser af bevægelse, energi og gode relationer spillerne imellem. Det skal vi også have fundet frem rent defensivt. Så spillerne hele tiden er fokuserede og på forkant, så de er klar til at generobre bolden, når vi taber den – eller alternativt at reorganisere sig sammen. Vi har arbejdet på nogle mindre justeringer, så vi forhåbentlig er dækket bedre af end tidligere, hvor vi nogle gange har taget lidt for store chancer rent defensivt, siger Jess Thorup til fck.dk.

Om de justeringer resulterer i en bedre defensiv, får FC København svar på, når de onsdag aften møder Vejle Boldklub i ligaen – en kamp, du kan varme op til med vores optakt, som du finder ved at trykke her

FC København er inden den kamp nummer fire i Superligaen. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

De overvejer Christian Eriksen

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Chelsea – Manchester City

Rival sender stor ros til Bo Svensson

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten