Johan Wiland genvinder Det Gyldne Bur

For andet år i træk kårer kollegaerne FC Københavns Johan Wiland til årets bedste målmand i Danmark.



Selv om meget er forandet i FC København, så råder de forsvarende danske mestre fortsat over den bedste målmand i Danmark.

For andet år i træk har målmændene i Superligaen og 1. division nemlig peget på Johan Wiland som den bedste, og dermed genvinder den 30-årige svensker Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984 og som Wiland modtog for første gang sidste år.

Jeg er meget tilfreds med prisen. Det er altid sjovt at få udmærkelser, specielt når det kun er målmænd, der stemmer på dig. Så føles det meget specielt.

– Det er et bevis på, at jeg har gjort det godt over et helt år, og jeg synes også, at det har været et helt okay år for mig. Sidste år da jeg fik Det Gyldne Bur, havde vi lidt anderledes kampe og et anderledes hold, men sådan er det jo. For mig gælder det bare om at forsøge at holde stabiliteten og gøre det så godt, som jeg kan. Og det synes jeg er gået okay, siger Johan Wiland til Tipsbladet.

Der var heller ikke nogen tvivl om, at FCK-keeperen var bedst. I afstemningen hvor de 26 målmand i Superligaen og 1. division vælger de tre bedste kollegaer og giver dem henholdsvis tre, to og et point, var Wiland placeret øverst på 15 af stemmesedlerne.

Alt i alt opnåede han 59 point, hvilket var mere end dobbelt så meget som nummer to, AGF’s Steffen Rasmussen der fik 28 point. På tredjepladsen kom FC Nordsjællands Jesper Hansen med 26 point, mens hele 12 målmænd fik stemmer.

Men hvordan faldt stemmerne, hvem stemte Wiland selv på, hvordan har det været at bytte Champions League ud med en nedtur i Europa League, hvordan går det med at spille det nye forsvar sammen, hvad forventer han sig af EM og hvordan tegner fremtiden for en målmand, der godt kunne forestille sig et eventyr i en endnu større liga, hvis det rigtige tilbud kommer?

Læs mere: Tipsbladet præsenterer på fredag Årets Målmand i Danmark anno 2011 med et stort interview.







LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

FC Midtjylland – Viborg FF

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

10. gang i træk

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

AGF – Sønderjyske

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’