Selv om meget er forandet i FC København, så råder de forsvarende danske mestre fortsat over den bedste målmand i Danmark.
For andet år i træk har målmændene i Superligaen og 1. division nemlig peget på Johan Wiland som den bedste, og dermed genvinder den 30-årige svensker Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984 og som Wiland modtog for første gang sidste år.
– Jeg er meget tilfreds med prisen. Det er altid sjovt at få udmærkelser, specielt når det kun er målmænd, der stemmer på dig. Så føles det meget specielt.
– Det er et bevis på, at jeg har gjort det godt over et helt år, og jeg synes også, at det har været et helt okay år for mig. Sidste år da jeg fik Det Gyldne Bur, havde vi lidt anderledes kampe og et anderledes hold, men sådan er det jo. For mig gælder det bare om at forsøge at holde stabiliteten og gøre det så godt, som jeg kan. Og det synes jeg er gået okay, siger Johan Wiland til Tipsbladet.
Der var heller ikke nogen tvivl om, at FCK-keeperen var bedst. I afstemningen hvor de 26 målmand i Superligaen og 1. division vælger de tre bedste kollegaer og giver dem henholdsvis tre, to og et point, var Wiland placeret øverst på 15 af stemmesedlerne.
Alt i alt opnåede han 59 point, hvilket var mere end dobbelt så meget som nummer to, AGF’s Steffen Rasmussen der fik 28 point. På tredjepladsen kom FC Nordsjællands Jesper Hansen med 26 point, mens hele 12 målmænd fik stemmer.
Men hvordan faldt stemmerne, hvem stemte Wiland selv på, hvordan har det været at bytte Champions League ud med en nedtur i Europa League, hvordan går det med at spille det nye forsvar sammen, hvad forventer han sig af EM og hvordan tegner fremtiden for en målmand, der godt kunne forestille sig et eventyr i en endnu større liga, hvis det rigtige tilbud kommer?
Læs mere: Tipsbladet præsenterer på fredag Årets Målmand i Danmark anno 2011 med et stort interview.
LIVE
LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER