Johan Wiland genvinder Det Gyldne Bur

For andet år i træk kårer kollegaerne FC Københavns Johan Wiland til årets bedste målmand i Danmark.



Selv om meget er forandet i FC København, så råder de forsvarende danske mestre fortsat over den bedste målmand i Danmark.

For andet år i træk har målmændene i Superligaen og 1. division nemlig peget på Johan Wiland som den bedste, og dermed genvinder den 30-årige svensker Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984 og som Wiland modtog for første gang sidste år.

Jeg er meget tilfreds med prisen. Det er altid sjovt at få udmærkelser, specielt når det kun er målmænd, der stemmer på dig. Så føles det meget specielt.

– Det er et bevis på, at jeg har gjort det godt over et helt år, og jeg synes også, at det har været et helt okay år for mig. Sidste år da jeg fik Det Gyldne Bur, havde vi lidt anderledes kampe og et anderledes hold, men sådan er det jo. For mig gælder det bare om at forsøge at holde stabiliteten og gøre det så godt, som jeg kan. Og det synes jeg er gået okay, siger Johan Wiland til Tipsbladet.

Der var heller ikke nogen tvivl om, at FCK-keeperen var bedst. I afstemningen hvor de 26 målmand i Superligaen og 1. division vælger de tre bedste kollegaer og giver dem henholdsvis tre, to og et point, var Wiland placeret øverst på 15 af stemmesedlerne.

Alt i alt opnåede han 59 point, hvilket var mere end dobbelt så meget som nummer to, AGF’s Steffen Rasmussen der fik 28 point. På tredjepladsen kom FC Nordsjællands Jesper Hansen med 26 point, mens hele 12 målmænd fik stemmer.

Men hvordan faldt stemmerne, hvem stemte Wiland selv på, hvordan har det været at bytte Champions League ud med en nedtur i Europa League, hvordan går det med at spille det nye forsvar sammen, hvad forventer han sig af EM og hvordan tegner fremtiden for en målmand, der godt kunne forestille sig et eventyr i en endnu større liga, hvis det rigtige tilbud kommer?

Læs mere: Tipsbladet præsenterer på fredag Årets Målmand i Danmark anno 2011 med et stort interview.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder Nartey efter magisk debut

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Det giver absolut ingen mening!

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

‘De er tilbage’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke set i 30 år

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Tottenham boykotter Viaplay

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Jakub Trefil skifter til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie