Johan Wiland genvinder Det Gyldne Bur

For andet år i træk kårer kollegaerne FC Københavns Johan Wiland til årets bedste målmand i Danmark.



Selv om meget er forandet i FC København, så råder de forsvarende danske mestre fortsat over den bedste målmand i Danmark.

For andet år i træk har målmændene i Superligaen og 1. division nemlig peget på Johan Wiland som den bedste, og dermed genvinder den 30-årige svensker Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984 og som Wiland modtog for første gang sidste år.

Jeg er meget tilfreds med prisen. Det er altid sjovt at få udmærkelser, specielt når det kun er målmænd, der stemmer på dig. Så føles det meget specielt.

– Det er et bevis på, at jeg har gjort det godt over et helt år, og jeg synes også, at det har været et helt okay år for mig. Sidste år da jeg fik Det Gyldne Bur, havde vi lidt anderledes kampe og et anderledes hold, men sådan er det jo. For mig gælder det bare om at forsøge at holde stabiliteten og gøre det så godt, som jeg kan. Og det synes jeg er gået okay, siger Johan Wiland til Tipsbladet.

Der var heller ikke nogen tvivl om, at FCK-keeperen var bedst. I afstemningen hvor de 26 målmand i Superligaen og 1. division vælger de tre bedste kollegaer og giver dem henholdsvis tre, to og et point, var Wiland placeret øverst på 15 af stemmesedlerne.

Alt i alt opnåede han 59 point, hvilket var mere end dobbelt så meget som nummer to, AGF’s Steffen Rasmussen der fik 28 point. På tredjepladsen kom FC Nordsjællands Jesper Hansen med 26 point, mens hele 12 målmænd fik stemmer.

Men hvordan faldt stemmerne, hvem stemte Wiland selv på, hvordan har det været at bytte Champions League ud med en nedtur i Europa League, hvordan går det med at spille det nye forsvar sammen, hvad forventer han sig af EM og hvordan tegner fremtiden for en målmand, der godt kunne forestille sig et eventyr i en endnu større liga, hvis det rigtige tilbud kommer?

Læs mere: Tipsbladet præsenterer på fredag Årets Målmand i Danmark anno 2011 med et stort interview.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’