Selv om meget er forandet i FC København, så råder de forsvarende danske mestre fortsat over den bedste målmand i Danmark.
For andet år i træk har målmændene i Superligaen og 1. division nemlig peget på Johan Wiland som den bedste, og dermed genvinder den 30-årige svensker Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984 og som Wiland modtog for første gang sidste år.
– Jeg er meget tilfreds med prisen. Det er altid sjovt at få udmærkelser, specielt når det kun er målmænd, der stemmer på dig. Så føles det meget specielt.
– Det er et bevis på, at jeg har gjort det godt over et helt år, og jeg synes også, at det har været et helt okay år for mig. Sidste år da jeg fik Det Gyldne Bur, havde vi lidt anderledes kampe og et anderledes hold, men sådan er det jo. For mig gælder det bare om at forsøge at holde stabiliteten og gøre det så godt, som jeg kan. Og det synes jeg er gået okay, siger Johan Wiland til Tipsbladet.
Der var heller ikke nogen tvivl om, at FCK-keeperen var bedst. I afstemningen hvor de 26 målmand i Superligaen og 1. division vælger de tre bedste kollegaer og giver dem henholdsvis tre, to og et point, var Wiland placeret øverst på 15 af stemmesedlerne.
Alt i alt opnåede han 59 point, hvilket var mere end dobbelt så meget som nummer to, AGF’s Steffen Rasmussen der fik 28 point. På tredjepladsen kom FC Nordsjællands Jesper Hansen med 26 point, mens hele 12 målmænd fik stemmer.
Men hvordan faldt stemmerne, hvem stemte Wiland selv på, hvordan har det været at bytte Champions League ud med en nedtur i Europa League, hvordan går det med at spille det nye forsvar sammen, hvad forventer han sig af EM og hvordan tegner fremtiden for en målmand, der godt kunne forestille sig et eventyr i en endnu større liga, hvis det rigtige tilbud kommer?
Læs mere: Tipsbladet præsenterer på fredag Årets Målmand i Danmark anno 2011 med et stort interview.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE